5 porad dotyczących zakupu kozetki lekarskiej

Meble medyczne odgrywają naprawdę dużą rolę nie tylko w medycynie, ale również w kosmetologii czy rehabilitacji. Mają one za zadanie zwiększać komfort pacjentów, ale też ułatwiać pracę specjalistom. Prym wśród nich wiedzie kozetka lekarska, którą można spotkać praktycznie w każdym gabinecie i też każdy gabinet warto w nią wyposażyć. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup, warto wiedzieć o niej kilka istotnych rzeczy.

Czym jest kozetka lekarska?

Jest to nic innego jak profesjonalna leżanka służąca do sprawdzania stanu zdrowia pacjenta, przeprowadzania badań, jak i różnych zabiegów, przy których przejście na salę operacyjną nie jest konieczne. W zależności od budowy kozetki lekarskie są dostosowane do konkretnych zabiegów, by można było je przeprowadzać z największą starannością i dokładnością przy zachowaniu najwyższych standardów BHP.

Rodzaje kozetek lekarskich

Jak już wiadomo, kozetki lekarskie można wykorzystać w wielu dziedzinach, w których przeprowadza się zabiegi, jednak warto wiedzieć, że kozetki różnią się nieco budową w zależności od konkretnej dziedziny i tak np.:

  • Profesjonalna kozetka lekarska – jest najczęściej spotykana w szpitalach i przychodniach; jej budowa jest najbardziej podstawowa, ale za to jakość wykonania jest najtrwalsza i odporna na wszelkie środki dezynfekujące.
  • Kozetka kosmetyczna – jakość tapicerki jest nieco mniejsza, aczkolwiek ten model posiada bardzo rozbudowany system regulacji, który można dopasować nie tylko do pacjenta, ale też kosmetologa.
  • Kozetka rehabilitacyjna – najbardziej podstawowa i najczęściej ręcznie składana; nie posiada zbyt wielu udogodnień, ale nie oznacza to, że jest mniej wygodna w użyciu.
  • Kozetka do masażu – bardzo zbliżona do kozetki kosmetycznej, jednak budową dostosowana do leżenia na brzuchu, a nie na plecach lub w pozycji bocznej, dlatego też posiada np. otwór na umieszczenie twarzy.

Są to najbardziej podstawowe rodzaje, jednak wiadomo, że każdą można wykorzystać w wielu sytuacjach niezależnie od funkcji, ich budowę można modyfikować, a sam materiał zmieniać w zależności od preferencji właściciela.

Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Przejdźmy więc do najważniejszego aspektu związanego z kozetkami, czyli tego, co tak naprawdę liczy się podczas wyboru odpowiedniej kozetki lekarskiej.

  1. Materiał

Najważniejszym elementem całej kozetki jest legowisko i to na jego materiał trzeba zwracać szczególną uwagę. Musi być on wykonany z najwyższej jakości tapicerki odpornej na silne środki czyszczące, wielokrotne użytkowanie, a nawet na promieniowanie UV. Najlepiej w takim wypadku sprawdza się medyczna ekoskóra, której szycie będzie bezszwowe. Dzięki temu nie ma opcji, by zalęgły się na niej bakterie, a co za tym idzie, będzie ona służyć praktycznością i estetyką przez wiele długich lat.

  1. Zastosowanie

W tej kwestii nie trzeba już za dużo mówić. Szukając kozetki, wybieramy jej konkretny rodzaj, aby był jak najbardziej funkcjonalny czy to w zabiegach kosmetycznych i sesjach rehabilitacyjnych, czy też w gabinetach medycznych.

  1. Wymiary

W większości przypadków wymiary kozetek lekarskich są identyczne (180x55cm). Czasem jednak warto zastanowić się, czy standardowa szerokość lub nawet długość kozetek nam wystarczy. Jeśli bowiem wiemy, że naszymi pacjentami bądź klientami zazwyczaj będą osoby niewpasowujące się w owe wymiary, to lepiej wybrać nieco większe kozetki, lub też produkowane pod konkrety rozmiar.

  1. Stelaż

Ta część kozetki pełni w jej budowie jedną z ważniejszych ról, podobnie jak rodzaj tapicerki. Cała konstrukcja kozetki musi być bowiem nie tylko stabilna, ale również odporna na wszystkie środki bakteriobójcze. Dlatego też najlepiej, by stelaż był wykonany z materiałów metalowych lub stali nierdzewnej, gdyż dzięki temu podczas częstych dezynfekcji nie pokryje go korozja.

  1. Dodatki

Niektóre mechanizmy kozetek mogą być wyposażane w dodatkowe funkcje, takie jak np. rozbudowana regulacja wysokości, oparcia, nachylenia itp., ale także pokrętło na rolkę z jednorazowym okryciem dodatkowo zabezpieczającym tapicerkę, czy nawet ułatwiające przemieszczanie pacjentów kółka. Każdy z dodatków w mniejszym lub większym stopniu na pewno zwiększy komfort pracy specjalistów.

kozetka

Widać więc, że kozetki lekarskie sprawdzają się w wielu sytuacjach, ale warto pamiętać, że aby służyły nam one jak najlepiej, muszą być dobrane z najwyższą starannością. Dlatego też przed ich zakupem warto jak najdokładniej określić swoje preferencje.