Implanty zębowe inwestycją na całe życie

Implanty zębowe są skuteczną i bardzo trwałą metodą uzupełniania ubytków zgryzu, pozwalającą zastąpić naturalny ząb i przywrócić pełną funkcjonalność uzębienia na wiele lat. W gabinetach stomatologicznych często pojawia się jednak pytanie o to, czy implant jest zakładany na stałe i jeśli nie, kiedy trzeba będzie wymienić go na nowy.

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo trwałość implantów zależy od różnych czynników biologicznych, skuteczności lekarza podczas przygotowania implantu, a także dbałości pacjenta o stan uzębienia. Czy implanty mogą być inwestycją na całe życie i co robić, by przedłużyć ich trwałość?

Czy implanty dentystyczne trzeba wymieniać?

Implanty dentystyczne stosowane są w celu zastąpienia utraconych zębów, zarówno u pacjentów z większymi ubytkami, jak i pojedynczymi brakującymi zębami. Z założenia mają być najtrwalszym dostępnym rozwiązaniem, dającym szansę na prawidłowe funkcjonowanie całego zgryzu i brak konieczności wymiany czy ponownego przygotowywania implantu. Zastosowany tytanowy lub cyrkonowy implant jest wszczepiany w kość, z którą zespala się tworząc solidne połączenie odporne na zużycie. Ich trwałość zależy jednak zarówno od indywidualnego przypadku pacjenta, dbałości o implanty, jak i wybranego materiału wykonania implantów.

Najważniejsze czynniki skracające żywotność implantów dentystycznych

To, czy implant będzie wymagał wymiany po wielu latach od jego pierwszego osadzenia w kości zależy przede wszystkim od procesu osteointegracji, czyli zespolenia się kości z implantem tytanowym lub cyrkonowym. Jeśli proces przebiegnie prawidłowo, bez żadnych powikłań, implant powinien być na stałe zakorzeniony w szczęce. Powodzenie osteointegracji może być jednak uzależnione od dbałości pacjenta o implant w pierwszych miesiącach od jego umieszczenia, a także dokładnego przeprowadzenia zabiegu przez implantologa. Wybór gabinetu, który zajmie się przygotowaniem implantów może być dla ich trwałości niezwykle istotny – warto wybierać specjalistów doświadczonych, potrafiących dopasować rodzaj implantu indywidualnie do każdego pacjenta i gwarantujących najwyższą skuteczność implantacji dzięki wykonaniu wcześniejszej diagnostyki i dokładnemu zaplanowaniu procesu rekonstrukcji zgryzu. Jeśli wszczepiony implant będzie nadmiernie obciążony w stosunku do sąsiadujących zębów, jego trwałość będzie niższa niż zakładano. W teorii, jeśli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo i nie nastąpią żadne przeszkody, implant powinien przetrwać nawet po wypadnięciu wszystkich zębów stałych pacjenta.

Jak zadbać o wieloletnią trwałość implantów zębowych?

Ogromny wpływ na to, czy implanty przetrwają u pacjenta na całe życie wpływa odpowiednia higiena jamy ustnej. Istotne jest tutaj nie tylko szczotkowanie zębów przynajmniej dwa razy dziennie, ale też stosowanie płukanek i nici dentystycznej oraz regularne kontrole u stomatologa i bieżące reagowanie na pojawiające się problemy, zmiany próchnicze oraz stany zapalne. Pacjent powinien ponadto zwrócić uwagę na swoje nawyki żywieniowe, unikając potraw i składników osłabiających zdrowie zębów i dziąseł.

implanty zębowe

Najważniejsze dla procesu osteointegracji implantu z kością są pierwsze 4-6 miesięcy od zabiegu. To wtedy, zależnie od warunków w jamie ustnej, predyspozycji genetycznych oraz umiejscowienia implantu. Jeśli implant zostanie osadzony prawidłowo, kość powinna zespolić się z materiałem i zapewnić trwałą podstawę pod przyszłą koronę zębową. To właśnie w pierwszych miesiącach od zabiegu należy zadbać szczególnie o higienę jamy ustnej, pilnując dokładnego szczotkowania i skutecznego usuwania płytki nazębnej powodującej rozwój bakterii i mogącej doprowadzić do pojawienia się stanów zapalnych. Dla pacjentów posiadających wszczepione implanty zębowe istotne powinny być także wizyty na profesjonalną higienizację zębów. Przez dokładne usunięcie bakteryjnej płytki nazębnej zapobiega się wystąpieniu powikłań i obniżeniu trwałości implantów, a także wzmacnia zęby sąsiadujące odpowiadające za prawidłowe rozłożenie nacisku na cały zgryz.

Implanty zębowe – inwestycja na całe życie

Dopilnowując prawidłowej higieny jamy ustnej, regularnych wizyt u stomatologa oraz wybierając doświadczonego implantologa zajmującego się przygotowaniem i wszczepieniem implantu można liczyć na to, że raz wykonany implant zębowy będzie inwestycją na całe życie. Wśród czynników zagrażających ich trwałości pojawiają się oczywiście elementy trudne do przewidzenia, takie jak choroby pogarszające ogólny stan pacjenta czy wypadki powodujące poważne uszkodzenia szczęki, jednak usuwając tego typu wydarzenia z równania, implanty powinny być rozwiązaniem trwałym, stałym, na całe życie.