Do czego wykorzystuje się wymiarowanie 3d w przemyśle?

Skanowanie 3D jest obecnie bardzo pomocne w wielu branżach. Mając prototyp, możliwe jest wykonanie pomiaru 3D w Szczecinie, a następnie odwzorowanie właściwego elementu 1:1.

Cały proces jest precyzyjny i warty uwagi. Znacząco przyspiesza on całą pracę i pozwala na zrobienie wielu identycznych części. Dobre wykonanie pomiaru jest gwarancją sukcesu.

Klasyczne wymiarowanie wciąż jest przydatne, ale to właśnie wymiarowanie 3D daje tak duże możliwości. Dzięki niemu ściąganie pomiarów z trójwymiarowych obiektów jest dużo prostsze. Skaner 3D analizuje obiekt, a następnie tworzy w systemie zbiór punktów, które odzwierciedlają całą powierzchnię skanowanego przedmiotu. Po otrzymaniu takiego przestrzennego obrazu, można wprowadzić do niego potrzebne zmiany i poprawki.

Od przemysłu do ortodoncji, czyli rola wymiarowania 3D w różnych branżach

Pomiary 3D ze Szczecina zdecydowanie najczęściej przydają się w przemyśle. Wykonywanie pomiarów tworzy się po to, aby wykonać jakąś część mechaniczną, ale też po to, aby po prostu poznać wymiary jakiegoś obiektu.

Branża motoryzacyjna, morska czy lotnicza wykorzystuje wymiarowanie 3D do tworzenia pojazdów o bezpiecznych i stabilnych konstrukcjach. Ten typ wymiarowania pozwala na łatwe kontrolowanie jakości. W przemyśle maszynowym wykonanie pomiaru 3D jakiegoś obiektu może przydać się do wykrycia kolizji bądź błędu przy instalacji jakichś elementów.

Właściwie każdy przemysł, który potrzebuje wyprodukować dużą ilość kopii bazujących na jakimś prototypie, dla ułatwienia powinien korzystać z wymiarowania 3D. To oszczędność czasu i swojej pracy. Skanować można różne elementy: części mechaniczne, budynki, ludzi, pojazdy, części maszyn oraz całe maszyny, obiekty przemysłowe, zabytki i wiele innych przedmiotów.

W przemyśle automotive wymiarowanie 3D przydaje się podczas przygotowywania wyposażenia kampera lub wnętrza odrestaurowanego samochodu. Znając wymiary wewnętrznej przestrzeni, można zaplanować ułożenie kanap, mebli i innego potrzebnego sprzętu. Ta technologia wykorzystywana jest także do projektowania samochodów wyścigowych. Firmy zajmujące się tuningiem samochodów również korzystają z wymiarowania 3D.

Przemysł filmowy to kolejny dział, który czerpie korzyści z wykonywania pomiarów 3D. Szczególne dotyczy to animacji, choć nie tylko. To łatwiejszy sposób na stworzenie trójwymiarowych figur. Oprócz wielu przykładów zastosowania wymiarowania 3D w przemyśle nie można pominąć innych branż.

Pomiary 3D są niezwykle potrzebne w budownictwie, medycynie estetycznej czy w ortodoncji. W tych dziedzinach wymiarowanie pozwala w szybkie opracowanie np. projektu nakładki na zęby czy koron lub przygotowanie planu nowoczesnego zarządzania budynkiem.

Niezwykle cenną pomoc pomiary trójwymiarowe świadczą przy tworzeniu protez. Nie tylko nauki ścisłe wykorzystują wymiarowanie 3D. Wiele muzeów decyduje się na pomiary trójwymiarowe, aby np. zaprezentować w swoich zbiorach repliki jakiś zabytków w realnych kształtach.

pomiary 3d

Detaliczne pomiary 3D w Szczecinie

Zwracanie uwagi na szczegóły jest istotne w każdej branży. Nie ma znaczenia, czy odwzorowany ma zostać mały czy duży element. Każdy z nich musi zostać dokładnie odmierzony. To praca polegająca na detalach. Mając zaufanego specjalistę od pomiarów i dobrą maszynę, można zautomatyzować każdy przemysł. Pomiary 3D w Szczecinie wykonywane są z dużą starannością, punktualnie i w dobrej cenie. Firma JLB MET wykorzystuje wymiarowanie do tworzenia przedmiotów z metali i innych tworzyw.

Korzyścią stosowania wymiarowania 3D jest pewność co do otrzymanych wymiarów, a także możliwość wprowadzenia koniecznych zmian w dowolnej chwili. Zdecydowaną zaletą jest dostępność tej metody do każdej wielkości projektu.