Czy po przebytym COVID-19 warto udać się do pulmonologa?

Pomimo tego, że spora część społeczeństwa już dawno przeszła infekcję zarażenia wirusem SARS-CoV-2, dla sporej części osób to nie koniec zmagań z chorobą. Powikłania po COVID-19 są niezwykle uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nie tylko osoby starsze zmagają się z problemami z pamięcią, oddychaniem czy dusznościami. Problem dotyka pacjentów w każdym wieku. W efekcie szukają pomocy u lekarzy, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy dotyczącej diagnozowania powikłań pochorobowych dotykających płuc i innych narządów układu oddechowego. Tym zajmuje się jedynie pulmonolog

Jednak nie tylko zakażenie wirusem wywołującym COVID-19 daje poważne powikłania zdrowotne, mające wpływ na układ oddechowy. Również zapalenia płuc, tchawicy czy nawet zwykłe przeziębienie może doprowadzić do komplikacji, które znacznie wpłynie na trudności z oddychaniem bądź spadek wydolności oddechowej. Dlatego też zaleca się, aby pacjenci z takimi objawami jak najszybciej zgłosili się do odpowiedniego lekarza. Pulmonolog w Jeleniej Górze przyjmuje pacjentów po COVID-19, jak i osoby zmagające się z powikłaniami po innych chorobach. 

COVID-19 – kiedy warto udać się do lekarza z powikłaniami? 

Osoby, które zwalczyły koronawirusa, nie zawsze wychodzą z tego zakażenia bez szwanku. Nawet jeśli infekcja przebiegła u nich bezobjawowo, może się okazać, że komplikacje po zakażeniu będą o wiele bardziej dotkliwsze. Lista symptomów z jakimi zmagają się pacjenci po COVID-19 jest niezwykle długa, a lekarzy, którzy mogliby pomóc zwalczyć chociaż część z nich jest zbyt mało. 

Powikłania po COVID-19 mogą utrzymywać się nawet do kilku miesięcy po infekcji. Najczęściej mówi się o chronicznym zmęczeniu i nieustających dusznościach w trakcie wysiłku fizycznego. W praktyce lista objawów powikłań jest długa. Wyróżniamy m.in.: 

  • problemy z zachowaniem równowagi psychicznej – spadek nastroju, problemy z koncentracją i pamięcią, 
  • ból i niepokojący ucisk w klatce piersiowej, 
  • przyspieszone bicie serca, 
  • kaszel, duszności, problemy z oddychaniem. 

Zaleca się, aby osoby po zarażeniu koronawirusem wykonały pakiet badań zdrowotnych, a także zdecydowały się na wizytę u pulmonologa. To właśnie ten specjalista będzie w stanie stwierdzić poziom zniszczeń w płucach, jakie wywołał wirus, a także pomóc w pracy nad zwiększeniem zakresu wydolności płucnej, co pozwoli na szybszy powrót do zdrowia. 

Z jakimi objawami warto udać się do pulmonologa? 

Pulmonolog to lekarz, który specjalizuje się w prowadzeniu profilaktyki, diagnostyki i leczeniu chorób układu oddechowego. W zakresie jego pracy leży zatem leczenie chorób jamy nosowej, płuc, tchawicy, oskrzeli czy krtani. 

Pulmonolog leczy choroby przewlekłe układu oddechowego bądź właśnie komplikacje i powikłania po infekcjach górnych i dolnych dróg oddechowych. Zgłaszają się do niego również pacjenci po odbytym zakażeniu koronawirusem ze względu na pojawiające się duszności. Dodatkowo pulmonolog sprawdza w jakim stanie są płuca pacjentów COVID-owych, a także stara się znaleźć najbardziej optymalne rozwiązanie w celu poprawy ich wydolności. 

Jakie badania wykonuje pulmonolog? 

Wizyta u pulmonologa najczęściej rozpoczyna się od dokładnego wywiadu z pacjentem. Dlatego tak ważne jest poinformowanie lekarza o wszystkich objawach, przebytych chorobach i przyjmowanych lekach. Prowadzony styl życia również może mieć znaczenie w dalszej diagnostyce. 

Do jednych z podstawowych badań, jakie wywołuje pulmonolog jest spirometria. Dzięki niemu możliwe jest określenie pojemności i objętości płuc, a także zmierzenie przepływu powietrza podczas oddychania. 

covid

Oprócz tego lekarz może zlecić dodatkowe badania, jak endoskopowe badanie dróg oddechowych, USG płuc, RTG klatki piersiowej. Dodatkowo do pełnej diagnostyki również u pacjentów COVID-owych przeprowadza się testy wziewne prowokacyjne, polisomnografię czy tomografię komputerową. 

Zalety wizyty u pulmonologa nie tylko po przebytym COVID-19 

Specjalizacja lekarza pulmonologa pozwala na znalezienie przyczyny choroby leżącej w układzie oddechowym. Dlatego też każde powikłanie, również po zarażeniu koronawirusem, powinno zostać skonsultowane z pulmonologiem w celu podjęcia odpowiedniej terapii. Niektóre schorzenia wymagają specjalistycznego zabiegu chirurgicznego, inne dobrania odpowiedniej farmakoterapii, a jeszcze inne – leczenia w ośrodku sanatoryjnym. Warto zatem zawczasu zapisać się do sprawdzonego pulmonologa i wdrożyć odpowiednią diagnostykę, aby powrócić do pełnej sprawności po chorobie.