Wszystko co musisz wiedzieć o czytnikach nfc

Jeszcze do niedawna technologia NFC była dostępna tylko dla nielicznych branż. Najczęściej można ją było spotkać w najnowszych modelach smartfonów bądź zegarkach typu smartwatch. Obecnie jednak wielu użytkowników nawet nie zdaje sobie sprawy z tego w jakich momentach korzysta z czytników NFC. 

Technologia NFC znajduje praktyczne zastosowanie w coraz to nowych branżach. Okazuje się, że z NFC korzystamy nieświadomie – zwłaszcza użytkując smartfona czy otwierając zdalnie drzwi do klatki schodowej. Czym właściwie jest NFC i gdzie można ją wykorzystać? Co to są czytniki NFC? 

Czym charakteryzują się czytniki NFC? 

Technologia NFC, a dokładnie Near Field Communication została opracowana przez Sony oraz Philips. W efekcie prac powstała technologia umożliwiającą bezdotykową identyfikację i bezprzewodowy kontakt pomiędzy wieloma urządzeniami elektronicznymi. 

NFC, dzięki wykorzystaniu standardu technologicznego opartego na RFID (Radio Frequency Identification), zapewnia prostą, a jednocześnie szybką wymianę informacji pomiędzy użytkownikami i urządzeniami. Obsługa czytników w technologii NFC jest szybka, a ze względu na to, że działa w trybie krótkozasięgowym (obejmując odległość nie większą niż 20 cm), jest w pełni bezpieczna

Aby jednak wykorzystać w pełni technologię NFC, konieczne jest posiadanie 3 jej elementów: czytnika NFC, celu oraz karty bądź zakodowanego tagu. Warto wiedzieć, że najważniejszą rolę odgrywa czytnik radiowy NFC, który nie tylko odczytuje informacje zawarte na przypisanych urządzeniach, ale również zapisuje i przechowuje wszystkie zdobyte dane. 

czytnik kart zbliżeniowych

Gdzie sprawdzą się czytniki NFC? 

Czytniki NFC ze względu na swoje specyficzne działanie znajdują swoje zastosowanie w wielu branżach. Do tej pory nieświadomie wykorzystujemy technologie podczas płatności kartą bądź podczas otwierania zablokowanych drzwi za pomocą specjalnych kart. Czytnik NFC odbiera fale radiowe jako bity cyfrowe, emituje je na swoje pole elektromagnetyczne, przez co szczytuje dane z innego urządzenia.

Czytniki NFC są wykorzystywane zarówno w życiu codziennym, jak i w biznesie czy branży hotelowej. To właśnie obsługa klienta sprawiła, że technologia NFC stała się tak bardzo popularna i chętniej wykorzystywana. Technologia NFC w hotelarstwie zapewnia mnóstwo udogodnień zarówno dla meldujących się gości, jak i całej kadry pracowniczej. 

Dlaczego warto zainwestować w czytniki NFC? 

Jeszcze do niedawna technologia NFC wykorzystywana w branży hotelowej ograniczała się do wydania meldującym się gościom specjalnych kart magnetycznych, za pomocą których mogli poruszać się po obiekcie i wchodzić do swoich pokoi. Obecnie zastosowanie NFC pozwala na dostęp do pokoju hotelowego i wybranych pomieszczeń za pomocą telefonu komórkowego, działającego jako klucz

Skonfigurowana sieć hotelowa NFC, wykorzystująca do swojego działania małą, wewnętrzną aplikację dostępową, umożliwia wykorzystanie smartfonów właśnie w roli klucza. Takie rozwiązanie to udogodnienie dla gości hotelowych, którzy nie muszą mieć przy sobie karty albo tagu magnetycznego, aby otworzyć drzwi. Czytniki NFC w hotelach świetnie reagują z telefonami podczas dokonywania płatności zbliżeniowych. Z pomocą technologii NFC w hotelach możliwe jest szybsze wymeldowanie się, bez konieczności kontaktu osobistego w recepcji. Podobnie będzie działała możliwość połączenia się za pomocą NFC z siecią WiFi bez konieczności wpisywania specjalnego hasła dostępu. 

Inwestycję w czytniki NFC powinni rozważyć przede wszystkim właściciele dużych obiektów hotelowych oraz bezobsługowych pensjonatów oraz apartamentów na wynajem. Technologia NFC w tym przypadku pozwoli na monitorowanie aktywności zarówno zatrudnionych pracowników, jak i gości hotelowych, a także wpłynie na lepszą organizację pracy obiektów.