Jak wybrać filament do drukarki 3D?

Zwykłe drukarki to już przeszłość – dziś królują drukarki #d, zwłaszcza w świecie grafiki komputerowej. Z jej używaniem wiąże się jednak wybór filamentu, a ten nie jest łatwy. Czym jest filament, dlaczego drukarka 3D nie może się bez niego obejść i w końcu jak go wybrać, by jakość wydruku zwaliła nas z nóg w pozytywnym znaczeniu?

Filament do drukarek 3D – co to jest?

Bez filamentu drukarka 3D się nie obejdzie – to już wiemy – jednak czym jest filament i do czego służy? To specjalne tworzywa, dzięki którym można wydrukować stworzony przez grafika komputerowego model. Jego funkcja jest zbliżona do tuszu w drukarkach atramentowych i toneru w drukarkach laserowych przeznaczonych do domowych zastosowań. Na rynku znajdziemy różne filamenty – naturalny, tworzony z mączki ziemniaczanej, ale raczej niskobudżetowy PLA (kwas mlekowy), lepszy i bardziej wytrzymały, ale wymagający wysokiej temperatury (ok. 240 stopni) ABS nadający się do produkcji ruchomych części. Dodatkowo wykorzystuje się też odporny PETG, pochodny plastiku typu PET służącego do wytwarzania plastikowych opakowań, oraz nylon, z którego wykonuje się żyłki wędkarskie, czy HIPS, trwały, ale mało elastyczny. Teoretycznie z każdego filamentu uda się coś wydrukować, natomiast jeżeli zależy nam na jakości naszego trójwymiarowego modelu, to trzeba dobrać właściwości materiału do efektu, jakiego oczekujemy.

Jaki filament wybrać? Dopasowany do drukarki

W zależności od rodzaju drukarki 3D, jaką dysponujemy, trzeba dobrać do niej filament o odpowiednich parametrach. Wszystko dlatego, że każdy materiał wymaga innych temperatur druku – dysponując filamentami  z domieszką włókien węglowych, musimy posiadać drukarkę, której głowica jest w stanie rozgrzać się aż do temperatury 300 stopni. Jeśli nie ma takich właściwości, lepiej postawić na mniej wymagające tworzywa, jak PLA, czyli polimer, popularnie zwany kwasem mlekowym. Z jego użyciem jesteśmy w stanie drukować nawet w niskich temperaturach wynoszących poniżej 200 stopni, ale jakość nie będzie najwyższa.

ABS – filament idealny do makiet czy gadżetów

ABS jako filament wydaje się dużo lepszym wyborem od najtańszego, ale też najmniej trwałego kwasu mlekowego (PLA). Nada się nie tylko do profesjonalnych zastosowań – z jego użyciem jesteśmy w stanie wydrukować drobne gadżety przeznaczone na prezent czy do własnego użytku. Wielość kolorów – odcienie niebieskiego, szarości, zieleni, biel czy czerń – sprawiają, że to filament uniwersalny, z którego skorzystamy przy wielu różnych okazjach.

Zależy Ci na akcesoriach użytkowych czy takich, które mają dobrze wyglądać? To kluczowe pytanie, które należy sobie zadać, wybierając filament. ABS będzie lepszy, jeśli liczy się dla nas jakość i trwałość wydrukowanego modelu. Z kolei do figurek czy drobnych zabawek z powodzeniem można wykorzystać PLA. Obydwa rodzaje znajdziesz w sklepie 3D Active <<<

Co jeszcze się liczy w trakcie wyboru filamentu? Cena

Drukowanie 3D to frajda, ale i niemała inwestycja – trzeba wziąć pod uwagę koszty drukarki, jak i samego filamentu. Jeśli zależy Ci na wysokiej jakości, niestety będziesz musiał wydać więcej, a najdroższe filamenty potrafią kosztować nawet kilkaset złotych. Warto jednak postawić na sprawdzone rozwiązania, porzucając te najtańsze filamenty – nie mamy pewności, czy nie są toksyczne, a to istotna kwestia, jeśli drukowane zabawki trafią w ręce dzieci. Przy niskiej cenie możliwe są także nierówności żyłki czy różne odcienie danego koloru. W zależności od tego, czy zależy nam na jakości, czy głównie na zabawie, musimy dokonać wyboru zgodnie z naszymi możliwościami i preferencjami.