Co zrobić z odpadami budowlanymi?

remont kuchni

Podczas wszelkich prac budowanych zarówno tych większych jak i tych mniejszych konieczne jest odpowiednie zagospodarowanie powstającymi w wyniku prac odpadami.  Niezależnie od przeprowadzanych działań budowlanych, budowy, przebudowy czy rozbiórki niekiedy ilość odpadów może być zaskakująco duża i jednocześnie niekiedy gromadzące się odpady okazują się toksyczne i niebezpieczne dla środowiska.

Po pierwsze – planowanie

W pierwszej kolejności, aby zapewnić dobry początek i uniknąć zbędnego bałaganu koniecznie należy przed budową przygotować  kontener, w którym będą składowane odpady np. gruz. Zgromadzenie w jednym miejscu pozwoli utrzymać względy porządek na miejscu pracy i lepiej w przyszłości zagospodarować danymi odpadkami. Przetrzymywanie odpadów budowlanych w kontenerach umożliwia ich łatwiejszy transport. Bardzo często firmy zajmujące się wynajmowaniem kontenerów oferują również usługi związane z wywozem odpadów. Bardzo często korzystamy z takich usług jednak większość z nas wciąż nie zdaje sobie sprawy, co tak naprawdę dzieje się powstałymi odpadami.

Utylizacja odpadów oznacza ich zniszczenie np. spalając je w specjalnych piecach utylizacyjnych, których ciepło jest wykorzystywane do podgrzewania wody, która jest dostarczana np. do pobliskiego miasta. Dzięki temu pozbywając się odpadów jednocześnie uzyskujemy dodatkowy pozytywny efekt, który można z powodzeniem wykorzystać na większa skalę. Jednak nie wszystkie odpady budowlane nadają się na utylizacje. W przypadku gruzu jest ona bardzo często wykorzystywany jako podstawa stabilizująca pod drogi. Gruz bardzo często jest używany jako wzmocnienie przy kopaniach lub innych wyrobiskach lub jako element wzmacniający zabezpieczenia przeciwpowodziowe.

Korzystanie z usług profesjonalistów

Chcąc pozbyć się odpadów budowlanych najlepiej skorzystać z usług firmy, która zajmuje się wywozem tego typu elementów lub samemu zawieźć odpadu do specjalnego punktu zbiórki, gdzie każdy mieszkaniec danego miasta może przywieźć  dowolną ilość odpadów, których chce się pozbyć . Dzięki temu w szybki i łatwy sposób każdy może oddać odpady, które będą już poprawnie zagospodarowane. Aby zminimalizować ilość powstałych odpadów, już w trakcie remontu najlepiej zastanowić się czy któreś z odpadów nie mogą zostać wykorzystane jeszcze raz. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele rzeczy może zostać  użytych np. jako element dekoracyjny.

zniszczony pokój

Najgorszym scenariuszem jaki może spełnić się w przypadku gromadzących się odpadów budowlanych jest jego wywiezienie nielegalnie do lasu lub w inne miejsce. Niestety, wciąż wiele osób decyduje się na tego typu szkodliwe zachowania, które sprawiają, że naturalne środowisko jest niszczone i zanieczyszczane. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, ze wiele odpadów budowlanych może być toksycznych dla wody czy gleby, z którą będziemy mieli styczność. Szkody są nieodwracalne a za każdym razem cierpi coraz więcej roślin, zwierząt, a stan naszej planety pogarsza się.