Kiedy warto skorzystać z konsolidacji zadłużenia?

Problem z wysokim zadłużeniem dotyczy wielu osób. Bardzo często spłata zaciągniętych zobowiązań sprawia trudność, co wiąże się z wieloma problemami. Jednym ze sposobów na wyjście ze spirali zadłużenia jest konsolidacja zobowiązań. Warto nieco więcej dowiedzieć się na jej temat oraz w jakich sytuacjach skorzystanie z takiego rozwiązania jest opłacalne.

Czym jest konsolidacja zadłużenia?

Głównym założeniem kredytu konsolidacyjnego jest spłata nim pozostałych zobowiązań. W ten sposób osoba go zaciągająca jest w stanie połączyć kilka pożyczek w jedną, która jest zdecydowanie łatwiejsza do spłaty. Dzięki temu klient nie ma już kilku kredytów tylko jeden, co sprawia, że spłata zobowiązania staje się o wiele prostsza. Jest to rozwiązanie polecane głównie osobom, które z różnych powodów mają trudności w spłacie pozostałych zobowiązań.

W jakich sytuacjach warto pomyśleć o zaciągnięciu takiego kredytu?

Kredyt konsolidacyjny to produkt dedykowany głównie osobom, które mają problem ze spłatą swoich zobowiązań. Co ważne, aby można było go uzyskać trzeba złożyć wniosek w wybranym banku jeszcze zanim pojawią się poważne problemy ze spłatą w terminie rat dotychczasowych zobowiązań. Jeśli opóźnienia te będą bardzo duże może to skutkować odmową jego udzielenia. 

Kredyt konsolidacyjny jest udzielany w oparciu o standardową procedurę, co oznacza, że klienci, którzy chcą z niego skorzystać weryfikowani są w różnego rodzaju bazach dłużników. Negatywne wpisy mogą więc wpłynąć na odmowną decyzję. Warto więc złożyć taki wniosek odpowiednio wcześnie. 

kiedy warto skorzystać z konsolidacji zadłużenia

Jakie korzyści niesie ze sobą kredyt konsolidacyjny?

Skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego niesie ze sobą wiele korzyści, które sprawiają, że jest to produkt na który warto się zdecydować w trudnej sytuacji. Przede wszystkim umożliwia on uporządkowanie posiadanego zadłużenia. Kilka zobowiązań to dodatkowe koszty, których można uniknąć. Jeden kredyt jest więc zdecydowanie tańszy niż kilka z nich. Posiadanie wielu zobowiązań może także stanowić spory problem w tym, aby w terminie spłacać raty ze względu na to, że łatwo jest go przegapić. Skonsolidowanie kredytów w jedną pożyczkę pozwala uniknąć wielu problemów. 

Decydując się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego klient może liczyć na dodatkową gotówkę, którą może przeznaczyć na dowolny cel. Wszystko zależy od konkretnej oferty banku, ale bardzo często można na to właśnie liczyć.

Jakie zobowiązania można skonsolidować?

To, jakiego rodzaju zobowiązanie można skonsolidować i spłacić zaciągniętym kredytem zależy w głównej mierze od oferty konkretnego banku. Najczęściej w ten właśnie sposób można zapłacić raty kredytu gotówkowego, zadłużenie karty kredytowej czy też zobowiązania będące wynikiem pożyczki pozabankowej. 

Kiedy warto zastanowić się nad konsolidacją kredytu?

Przed podjęciem decyzji o konsolidacji zadłużenia, warto wcześniej dokładnie przeanalizować swoją aktualną sytuację i zastanowić się czy jest to faktycznie najlepsze możliwe rozwiązanie. Jest to nowe zobowiązanie, dlatego musi być ono spłacane w terminie. Warto dokładnie przeanalizować wszystkie oferty w poszczególnych bankach, aby możliwy był wybór najlepszej opcji. Dzięki temu kredyt konsolidacyjny będzie najlepszym wyborem w trudnej sytuacji materialnej.

Posiadanie dużej liczby zobowiązań to trudna sytuacja, z której wyjście może być bardzo kłopotliwe. Jeśli sytuacja nie jest jeszcze beznadziejna, to można skorzystać z rozwiązania, jakim jest konsolidacja zadłużenia. Zdecydowanie najgorszym rozwiązaniem jest bierność wobec problemów finansowych, gdyż mogą one wymknąć się spod kontroli i się pogłębiać.