W jakim okresie warto pomyśleć o zaprojektowaniu ogrodu?

Ogród jest niezwykle ważną przestrzenią wokół domu. Już starożytni otaczali się pięknymi ogrodami, doceniając zbawienny wpływ roślin nie tylko na zdrowie, ale i na psychikę człowieka. Pełniły one oprócz funkcji użytkowej również estetyczną. W nich domownicy spędzali wolne chwile, przyjmowali gości, szukali relaksu i wytchnienia po pracy. 

Kiedy najlepiej zamówić projekt ogrodu?

Projekt ogrodu najlepiej zamówić w momencie powstawania projektu domu, a także wtedy, gdy rozpoczynamy budowę i architekt krajobrazu doskonale wie, gdzie na działce usytuowany będzie budynek, jego orientację na strony świata, drzwi wejściowe, okna, taras. Zakładanie ogrodu bez fachowej wiedzy o roślinach i ich potrzebach zwykle kończy się poprawkami, niezadowoleniem z powodu chaotycznych nasadzeń, które w późniejszym okresie mogą być sporym utrapieniem dla właściciela. W nieodpowiednim miejscu posadzone rośliny i niewłaściwie pielęgnowane nie będą zadowalającym elementem dekoracyjnym ogrodu, dlatego warto zamówić projekt w profesjonalnej firmie ogrodniczej, najlepiej zimą zanim rozpoczną się wiosenno – letnie prace przy jego założeniu. Profesjonalnie zaprojektowany ogród powinien zachwycać o każdej porze roku. 

projektowanie i zakładanie ogrodów w Warszawie

Czy pory roku mają znaczenie w projektowaniu ogrodu?

Architekt krajobrazu projektując ogród planuje nasadzenia w taki sposób, aby rośliny zapewniały  barwny spektakl przez cały rok. Zielona przestrzeń tonąca w kwiatach jest marzeniem każdego klienta. Komponując ze sobą rośliny na bazie krzewów, drzew oraz okazałych bylin, a także krzewów iglastych, które stanowią podstawę aranżacji, zapełnia się przestrzeń niskimi bylinami, kwiatami cebulowymi oraz sezonowymi w taki sposób, aby po przekwitnieniu jednych, pojawiały się kwiaty na innych roślinach. Zimozielone krzewy iglaste, dzięki swoim dekoracyjnym liściom, będą stanowiły element dekoracyjnym przez cały rok, a szczególnie w zimie, kiedy cały ogród zamiera. Natomiast liściaste krzewy zapewnią niezwykły wygląd wiosną i latem, natomiast jesienią  oryginalne wrzosy i na przykład chryzantemy.

Architekt krajobrazu projektując ogród wybiera rośliny o długim okresie kwitnienia, aby stanowiły ozdobę przestrzeni zielonej od wiosny do jesieni. Profesjonaliści mają wiedzę i doświadczenie w odpowiednim ich rozmieszczeniu w zależności od nasłonecznienia terenu oraz zapotrzebowania rośliny na odpowiednie warunki glebowe i potrafią właściwie dobrać dla nich stanowisko, a one odwdzięczą się długim i obfitym kwitnieniem. Dla pięknego wyglądu ogrodu ma znaczenie nie tylko właściwy dobór roślin, ale również ich troskliwa pielęgnacja, dlatego przy ograniczonym czasie, który właściciel ogrodu może mu poświęcić, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy ogrodniczej, która nie tylko zajmie się jego zaprojektowaniem, ale również pielęgnacją. 

zakładanie ogrodów Warszawa

Która pora roku jest najlepsza na założenie ogrodu?

Okres wiosenno – letni jest najlepszą porą na zakładanie ogrodu. Niektóre nasadzenia, szczególnie drzew, można już wykonać na przełomie października i listopada. Podjęcie prac w tym czasie pozwoli roślinom ukorzenić się i zachwycić swoim pięknem już w okresie letnim. 

Kto wykonuje projekty ogrodów w Warszawie?

Projektowaniem ogrodów w Warszawie zajmują się profesjonalne firmy ogrodnicze, które posiadają wiedzę i doświadczenie zdobyte również na arenie międzynarodowej. Swój profesjonalizm łączą z miłością do świata roślin. Oferują usługi znacznie wykraczające poza standard, realizując szeroką gamę prac związanych z ogrodnictwem takich jak:

  • projektowanie ogrodów,
  • aranżacje balkonów i tarasów,
  • budowę tarasów drewnianych oraz kompozytowych,
  • tworzenie aranżacji roślinnych na balkonach, tarasach i patio,
  • pielęgnację ogrodów,
  • projektowanie oraz montaż systemów nawadniania ogrodów,
  • tworzenie ogrodów i kompozycji wertykalnych,
  • rewaloryzacje i modernizacje ogrodów, które zostały zaniedbane i wymagają odświeżenia,
  • projektowanie i montaż elementów małej architektury ogrodowej, która dopełni aranżację przestrzeni zielonej, otaczającej dom lub inny obiekt.

Ofertę swoją kierują nie tylko do klientów indywidualnych, ale również biznesowych. Łączą poza tym najlepsze tradycje ogrodnicze z innowacyjnymi technologiami, realizując najnowsze trendy w sztuce aranżacji ogrodów. Wykorzystują w swej pracy najnowocześniejszy sprzęt, dzięki któremu mogą realizować nawet najbardziej wymagające usługi ogrodnicze.