Usuwanie DPF – konsekwencje dla Ciebie i dla środowiska

Usuwanie filtra DPF jest szczególnie popularne wśród użytkowników samochodów osobowych, które wyposażone są w tego typu układy. Na tego typu rozwiązanie decydują się osoby, które zazwyczaj nie posiadają odpowiedniej wiedzy na temat tego w jaki sposób należy dbać o poprawne działanie filtra DPF w samochodzie. Osoby praktykujące usuwanie DPF w pojazdach powinny pozyskać kompleksową wiedzę jak bardzo istotny jest tego typu układ w dzisiejszych czasach gdzie liczy się dbałość o środowisko naturalne aby uniknąć złych nawyków.

Konsekwencje prawne usunięcia filtra cząstek stałych

W przypadku usunięcia filtra cząstek stałych w samochodzie trzeba liczyć się z konsekwencjami prawnymi, do których należą przede wszystkim kary finansowe oraz inne nieprzyjemności w przypadku kontroli bądź przeglądzie samochodu na stacji diagnostycznej. W przypadku kar, które obowiązują w Polsce w przypadku podejrzenia wycięcia filtra DPF stosuje się procedurę, która kieruje pojazd na badanie techniczne oraz
w przypadku potwierdzenia wykrycia braku DPF, zabiera się dowód rejestracyjny pojazdu, który można odzyskać tylko po dokonaniu odpowiednich napraw tzn. zainstalowaniu ponownie układu DPF w samochodzie. Poza granicami kraju np. w Niemczech – za wycięcie filtra DPF trzeba liczyć się z karą finansową nawet do 5-ciu tysięcy euro, odholowaniem samochodu czy nawet sprawą karną w sądzie.

Negatywne konsekwencje usunięcia DPF dla środowiska

W przypadku skutków jakie niesie ze sobą usunięcie DPF zaliczyć też trzeba negatywne oddziaływanie na środowisko naturalne. Przede wszystkim wiąże się to z większą emisją spalin samochodu, który powoduje większe zanieczyszczenie powietrza, którym oddycha człowiek. Dodatkowo wycięcie DPF może powodować wzrost zużycia paliwa przez samochód co skutkuje częstszym tankowaniem benzyny na stacjach. Kolejnym negatywnym aspektem dla środowiska jest wyrzucanie usuniętych części na złomowiska oraz handel używanymi częściami, które powodują niepoprawne działanie pojazdów przez co do atmosfery przedostaje się coraz większa ilość zanieczyszczeń.

usuwanie dpf nielegalne

Z czego wynika zakaz usuwanie DPF?

Zakaz usuwania układu filtrów cząstek stałych wywiązał się z chęci ochrony środowiska oraz wprowadzania nowych systemów, które pozwolą ograniczyć emisję spalin z układów wydechowych pojazdów. Ma to na celu ograniczenie niepotrzebnego zanieczyszczania środowiska spalinami. Usuwanie DPF zakazane jest w większości krajów Unii Europejskiej pod wysokimi karami grzywny. Prawo, które obowiązuje w Polsce podchodzi dosyć łagodnie do tego typu negatywnego zjawiska usuwania filtra cząstek stałych jednak mimo to warto mieć na uwadze, że tego typu praktyki mogą słono kosztować użytkownika pojazdu podczas np. wycieczki poza granice kraju.

Co zrobić z układem DPF?

Przede wszystkim należy zwiększyć swoją wiedzę na temat działania oraz poprawnej eksploatacji tego typu systemu. Jeżeli użytkownik pojazdu będzie stosować się do zaleceń producenta oraz będzie dbać o to, aby filtr miał okazję prawidłowo się „wypalić” problemy z DPF znikną całkowicie. Nawet jeśli użytkownik wykryje nieprawidłową pracę DPF to należy zgłosić to w profesjonalnym serwisie, aby dokonać czyszczenia filtra cząstek stałych poprzez wykorzystanie wysokich temperatur. Z pewnością nie warto usuwać układu DPF, ponieważ wiąże się to z wieloma nieprzyjemnymi konsekwencjami prawnymi, ale też negatywnymi dla środowiska. Należy o tym pamiętać, ponieważ w dzisiejszych czasach istotne jest działanie z korzyścią dla środowiska naturalnego tak aby być jak najbardziej ekologicznym. Usuwanie filtra cząstek stałych niestety nie jest dobrą praktyką i zdecydowanie powinno odradzać się tego typu operacje.