Światłolecznictwo w rehabilitacji

Światłolecznictwo jest dziś wykorzystywane jako metoda leczenia, do której wykorzystuje się naturalne promienie słoneczne, laser oraz promienie podczerwieni. Jednak, dzięki skuteczności tego typu terapii, stosuje się ją również profilaktycznie. Skórę, mięśnie i wszystkie tkanki rozgrzewa się często przed następnym zabiegiem.

Wpływ światłolecznictwa na zdrowie

Światłolecznictwo wykorzystywane jest przede wszystkim od leczenia różnych chorób organizmu. Urazy i choroby kostne, tkankowe i mięśniowe, są głównymi wskazaniami do zastosowania terapii światłem. Istnieje wiele rodzajów światłolecznictwa. Na konkretne zabiegi zapisują nas lekarze. Nie każdy zabieg jest bowiem dobry dla każdego pacjenta – np. istnieją przeciwwskazania, co do odbywania tak zwanych kąpieli słonecznych. Są to różne schorzenia lub zwyrodnienia. Niemniej jednak, światłolecznictwo jest popularną metodą rehabilitacji. Promieniowanie może znacznie przyczynić się do poprawy naszego stanu fizycznego, jak i psychicznego.
Wiele jest powodów, z jakich pacjenci wysyłani są na terapię i rehabilitację, których program zawiera w sobie elementy światłolecznictwa. Możliwości tej terapii są alternatywą dla osób, które mają problemy ze zrastającymi się kośćmi po złamaniu lub po poparzeniach. Dodatkowo, wszelkie wrzody i ciężko gojące się rany również da się wyleczyć dzięki promieniom słonecznym lub laserom. Wpływ światłolecznictwa na zdrowie jest więc pozytywny. Światło stosuje się w lecznictwie także w celu poprawienia nastroju i samopoczucia pacjentów.

leczenie światłem

Rodzaje naświetlania

  • Promieniowanie podczerwone (naświetlanie IR – infra red). Niewidzialne światło, jakie stosowane jest w leczeniu, ma długość 770 – 15000 nm. Można zastosować czerwone światło – rozgrzewające oraz niebieskie, które uspokaja i redukuje ból. Lampa taka powoduje rozszerzenie się naczyń włosowatych skóry oraz pobudza receptory cieplne skóry. Zmniejsza się również napięcie mięśni, dzięki czemu pacjent rozluźnia się. Podczerwień działa również przeciwbólowo poprzez znaczne podwyższenie progu bólu.
  • Promieniowanie nadfioletowe (UV – ultrafiolet)do leczenia wykorzystywane są długości fali – 380 -220 nm.
  • Laser – stosowane do stanów zapalnych, również przewlekłych. Dodatkowo, laser służy do leczenia trudno gojących się złamań i ran, oparzeń różnego stopnia oraz owrzodzeń. Rodzaj tego naświetlania stosuje się na dwa sposoby – techniką kontaktową oraz za pomocą skanera (bezkontaktowo).
  • Bioptron – naświetlanie części ciała światłem spolaryzowanym. Dzięki niemu możliwe jest przyspieszenie procesów gojenia i regeneracji. Ten rodzaj naświetlania poprawia nasze samopoczucie i dodatkowo działa na organizm biostymulująco.
  • Aktynoterapia – jest to sposób naświetlania, do którego wykorzystuje się sztuczne strumienie światła, np. laser, lampy kwarcowe oraz lampy sollux.
  • Helioterapia – leczenie naturalnym źródłem światła. Stosuje się ją w przypadkach gruźlicy dróg moczowych, kości i stawów, węzłów chłonnych oraz łuszczycy. Dodatkowo, promienie słoneczne mają pozytywny wpływ na przewlekłe zapalenia stawów, trądzik czy problemy z rozwojem kostnym u dzieci.
  • Lampa kwarcowa – różne długości fali stosuje się w zależności od pacjenta i jego stanu (UV-A, UV-B, UV-C). Odpowiednie rodzaje fal skutkuje odczyn rumieniowy, szybką pigmentację skóry oraz syntezę witaminy D3.
  • Lampa Sollux – lampa ta posiada dwa filtry: czerwony oraz niebieski. Zastosowanie filtra czerwonego jest odpowiednie dla pacjentów borykających się z ranami, które bardzo wolno się goją. Oprócz tego, lampa Sollux z filtrem znacznie wpływa na zapalenie tkanek miękkich. Zmienia ona także odczyn skóry po stosowaniu promieniowania rentgenowskiego. Filtr niebieski natomiast, stosuje się w przypadkach nerwobóli, bólów mięśni czy przeczulic.