Jak sobie poradzić z bliznami po cesarce?

Spór między zwolenniczkami porodu naturalnego i cesarskiego cięcia trwa zarówno wśród rodzących kobiet, jak i lekarzy, którzy jednak stawiają w dużej mierze na naturę. Niemniej jednak są pacjentki i sytuacje, w przypadku których cesarskie cięcie jest jednym wyjściem, dzięki któremu lekarz może przeprowadzić poród w sposób bezpieczny zarówno dla matki, jak i dziecka. Niestety blizna po cesarskim cięciu to zazwyczaj pamiątka na wiele lat. Jak sobie z nią poradzić, jak sprawić, by stała się mniej widoczna i mniej uciążliwa? Mamy na to kilka sposobów.

Blizna po cesarskim cięciu – dużo mniej widoczna dziś niż jeszcze kilkanaście lat temu

Obecnie cięcie, dzięki któremu można wielokrotnie w sposób bezpieczny zakończyć proces rozwoju dziecka w brzuchu matki, jest dużo mniej widoczne i uciążliwe niż kiedyś. Dokonuje się go jak najniżej, w poprzek brzucha, wzdłuż spojenia łonowego, a nie pionowo.

Blizna może mieć maksymalnie kilkanaście centymetrów i zazwyczaj jedynie kilka milimetrów grubości, dzięki czemu wraz z upływem czasu po prostu staje się mniej widoczna, poza tym można ją z powodzeniem ukryć pod bielizną. Jeśli jednak chcemy zadziałać same, nie pozostawiając wszystkiego w rękach czasu i natury, to istnieją sposoby, dzięki którym blizna będzie się regenerowała szybciej, a my łatwiej wrócimy do formy sprzed porodu w wyniku cesarskiego cięcia.

Odpowiednia pielęgnacja rany po cesarskim cięciu to najlepsze remedium przeciwko bliznom

Jeśli nie będziemy dbać o bliznę powstałą wskutek cesarskiego cięcia, nie mamy co liczyć, że szybciej zniknie. Niestety nacięcie dokonywane przez lekarza jest dość głębokie i by wygoiły się tkanki wewnątrz, potrzeba kilku miesięcy. O bliznę na zewnątrz można i trzeba dodatkowo dbać.

dziecko

Przez pierwsze doby nie wolno dopuszczać do kontaktu rany z wodą, a następnie należy przemywać ją hipoalergicznym mydłem bądź płynem do higieny intymnej. Trzeba ją także regularnie odkażać, używając do tego celu aptecznych środków. Nośmy ponadto wygodną, nieuciskającą bieliznę, nie dźwigajmy, a w trakcie karmienia malucha kładźmy na brzuchu poduszkę.

Zaczerwieniona i mało estetyczna blizna po cesarce? Masaż blizny na pewno pomoże

Krótko po zabiegu i zdjęciu szwów oraz opatrunków blizna nie wygląda estetycznie. Może być zaczerwieniona, opuchnięta i pogrubiona. By zmniejszyć te objawy, można wykonywać masaż blizny przy użyciu specjalnych maści. Taki masaż sprawi, że skóra wokół blizny będzie bardziej elastyczna i będzie się regenerować szybciej dzięki lepszemu krążeniu. Warto zatem masować skórę wzdłuż blizny okrężnymi ruchami, by zobaczyć pierwsze efekty.

Nie pomagają masaże? Postaw na laser

Nowoczesna medycyna estetyczne oferuje kobietom po cesarskim cięciu szereg zabiegów, które zmniejszą bliznę, sprawiają, że będzie mniej widoczna, nawet jeśli powstał tak zwany bliznowiec. Najskuteczniejszą metodą walki z tego typu problemami po urodzeniu dziecka jest laser, który wspomaga naturalne procesy regeneracji i gojenia się skóry, dodatkowo działa przeciwbólowo. Część fizjoterapeutów oferuje dodatkowo ćwiczenia, które można wykonywać kilka tygodni po porodzie, a które pomogą w procesie rekonwalescencji i likwidacji blizny.

Nie stać Cię na laser? Wybierz silikonowe plastry na blizny po cesarskim cięciu!

Silikonowe plastry to świetne rozwiązanie pośrednie pomiędzy masażami a zabiegami laserowymi, na które wielu kobiet po prostu nie stać. Dzięki plastrom marki SIKATRIS w różnych rozmiarach naklejanym na bliznę zapobiegamy procesowi bliznowacenia. Nie ma znaczenia, czy blizna jest „świeża”, czy powstała kilka lat temu, plastry rozjaśniają ją, wygładzają, zmniejszają zaczerwienienia i zgrubienia.

Jak stosować plastry na blizny marki SIKATRIS?

Przed nałożeniem plastra należy umyć ręce, a następnie skórę wokół blizny i samą bliznę, osuszając, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Jeśli zachodzi taka konieczność, należy przyciąć plaster do rozmiaru blizny, zostawiając jednak pół centymetra więcej z każdej strony. Usuwamy folię ochronną i przykładamy plaster częścią samoprzylepną do brzegu blizny, pokrywając ją w całości. Warto zmieniać plaster co 24 godziny, wówczas osiągniemy najlepsze efekty, można jednak poczekać nieco dłużej – maksymalnie 3-5 dni. Plastry można zakupić u wielu dystrybutorów, jednakże najkorzystniejszą ofertę cenową posiada sklep MEDIZAL.

Jak widać, blizna po cesarskim cięciu to nie pamiątka na całe życie – istnieją sposoby, dzięki którym jeszcze nie raz bez obaw założysz bikini.