Pielęgnacja suchego basenu dla dzieci – jak zadbać o jego czystość ?

Wybierając zabawki dla dzieci, coraz częściej kierujemy się nie tylko dobrą zabawą maluchów, ale także pozytywnym wpływem zabawy na rozwój. Na rynku pojawia się coraz więcej zabawek ukierunkowanych na wspieranie rozwoju mózgu, motoryki małej, sprawności, aparatu mowy itd. Jednym z przedmiotów, który ostatnimi czasy obowiązkowo musi znaleźć się w pokoju dziecka, jest suchy basen z piłeczkami. Dlaczego warto go kupić? Jaki ma wpływ na rozwój malucha? Oraz jak czyścić i konserwować taką zabawkę, by była bezpieczna? Dowiesz się tego w poniższym artykule!

Suche baseny z kulkami – gdzie można znaleźć?

Suche baseny zamiast wody wypełnione są miękkimi, lekkimi, plastikowymi piłeczkami. Baseny te są zazwyczaj dużo mniejsze niż ogrodowe, dlatego dzieci mogą bawić się nimi zarówno w domu jak i na zewnątrz. Pojemnik na piłki ma zazwyczaj miękką otoczkę, która chroni malucha przed uderzeniem się w trakcie zabawy lub zbudowany jest w całości z gąbki. Kolorowe piłeczki zachęcają do zabawy, a ze względu na wiele kolorów do wyboru, możesz uczynić z basenu wyjątkową ozdobę pokoiku dziecięcego. Suche baseny z kulkami są często spotykane w przedszkolach, szkołach, świetlicach czy poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Wszystko ze względu na pozytywny wpływ zabawy na rozwój dziecka.

Jak suchy basen z piłeczkami wpływa na rozwój dziecka?

Dobra zabawa i frajda malucha to tylko jeden z pozytywnych aspektów zabawy w basenie z piłeczkami. Możemy poprosić dziecko, by układało z kulek jakiejś kształty, przekładało je czy segregowało – takie zadania świetnie sprawdzą się w rozwoju motoryki, wymagają bowiem precyzyjnych ruchów i mocnego chwytu. Na rozwój ruchowy wpływ będą miały także takie zabawy, jak wrzucanie kulek do rozłożonych po pokoju pojemników – wymaga to od dziecka wyjątkowej precyzji. Segregowanie kuleczek kolorami, to również świetny sposób na naukę nazewnictwa barw. Liczenie piłeczek czy naklejenie na nie literek i układanie wyrazów, to kolejne pomysły na zabawę w basenie, która świetnie wpłynie na rozwój Twojego dziecka. Skupienie na kulkach i właściwym wykonaniu zadania, to także nauka skupienia, pamięci i wyobraźni. Możemy ćwiczyć sensorykę dziecka, chowając pod piłeczkami np. pluszaka i poprosić dziecko, by odnalazło go tylko za pomocą dotyku, z zamkniętymi oczami. Suchy basen z kuleczkami możemy kupić zaraz po narodzinach maluszka – pokazując mu kolorowe kulki rozwijamy zmysł wzroku, który u niemowlaka nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Masaż miękkimi piłeczkami wpłynie pozytywnie także na mięśnie dziecka i pozwoli zniwelować ich napięcie.

Czyszczenie suchego basenu – dlaczego to jest tak ważne?

Zachowanie odpowiedniej czystości basenu z piłeczkami jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa dziecka. Odkryty basen, który nie jest składany kiedy maluch się nie bawi, potrafi stać się siedliskiem kurzu i bakterii. Warto wziąć pod uwagę to, że dzieci często wkładają kulki do ust lub po zabawie dotykają ich dłońmi – brudny basen może więc sprawić, że do organizmu dziecka dostanie się brud i niepożądane drobnoustroje. Na szczęście zachowanie zabawki w czystości jest łatwe i nie zajmuje wiele czasu.

basen

Jak czyścić suchy basen i dlaczego jest to ważne?

Większość basenów można składać, kiedy dziecko się nie bawi. Mają one dołączony specjalny pokrowiec zarówno na basen jak i piłeczki. Schowanie basenu sprawia, że nie osiada na nim aż tyle kurzu. Jeśli basenu nie da się złożyć i schować, musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu wszystkich jego elementów. Jeśli mamy wannę, najlepiej przesypać do niej wszystkie kulki i umyć za pomocą wody i mydła, a następnie wysuszyć. W przypadku braku wanny możemy porcjami myć kulki w umywalce lub przetrzeć je specjalnymi chusteczkami antybakteryjnymi, a następnie wypłukać. Dno basenu odkurzamy, a następnie, jeśli jest taka możliwość, pierzemy w pralce. Jeśli nie, czyścimy ścianki za pomocą łagodnego detergentu i gąbki, możemy wcześniej użyć środka do dezynfekcji. Pamiętaj o tym, by regularnie kontrolować czystość basenu i stan poszczególnych jego elementów. Jeżeli piłeczki są pęknięte, należy je wyrzucić, gdyż przez to mogą utworzyć się na nich ostre elementy.