Kurs pierwszej pomocy w praktyce

Pierwsza pomoc powinna być przez każdego z nas opanowana do perfekcji. Nigdy nie wiemy kiedy nam się przyda. Z reguły przydaje się w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Wypadki niestety chodzą po ludziach. Nie zawsze jest w pobliżu lekarz czy szpital. W pierwszej pomocy ważna jest każda sekunda. Czasem to czy dana osoba przeżyje zależy tylko i wyłącznie od nas. A czy tak właściwie jest pierwsza pomoc? Pierwsza pomoc jest ogółem czynności, które wykonywane są przez wszelkich świadków zdarzenia. Wykonywane są przed przybyciem fachowej pomocy. Mam tutaj na myśli Ratownictwo Medyczne.

Co nam daje pierwsza pomoc?

To właśnie świadkowie zdarzenia mają obowiązek wezwać fachową pomoc. Oprócz wezwania pomocy należy zabezpieczyć miejsce zdarzenie oraz pomóc poszkodowanemu. Niektórzy nie są zbyt chętni by udzielać pomocy poszkodowanemu. Pytają czy muszą obowiązkowo udzielać pomocy poszkodowanym. Zgodnie z prawem obowiązującym jesteśmy zobligowani do udzielenia pierwszej pomocy. Chyba, że jej udzielenie spowoduje zagrożenie dla naszego życia czy zdrowia. Jest o tym zapis w Ustawie o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz w Kodeksie Karnym. Udzielenie pomocy przed przybyciem karetki pogotowia jest potrzebne przy realnym zagrożeniu życia u osoby poszkodowanej. Szczególnie podczas niedrożności dróg oddechowych, krwotoku czy zatrzymania akcji serca. Nasza wątpliwość co do udzielenia pierwszej pomocy medycznej wiąże się z obawą o złe udzielenie pomocy. Co więc stanie się gdy udzielimy pomocy w zły sposób? Według ekspertów bardzo trudno jest źle wykonać pierwszą pomoc. Ważny jest jednak fakt by nie robić niczego na siłę. Ważny jest także fakt, że w polskich prawie nie ma zapisu o ewentualnych karach w przypadkach źle udzielonej pomocy. Jednak w naszym kraju obowiązuje także prawo cywilne. Osoba, które udzieliliśmy w zły sposób pierwszej pomocy teoretycznie może nas pozwać do sądu cywilnego chcąc wymusić zadośćuczynienie.

Gdzie na kurs?

pierwszapomoc

By mieć pewność, że pierwszej pomocy udzielimy w dobry sposób powinniśmy zapisać się na kurs pierwszej pomocy. Kurs taki jest przeprowadzany w wielu instytucjach. Na przykład w szkołach, ośrodkach szkoleniowych czy w szpitalach. Cena kursu nie jest wygórowana. Kilkaset złotych może w przyszłości uratować czyjeś życie. Jak powszechnie wiadomo życie ludzkie jest nieocenione i nie można go wycenić. Kursy takie tylko bez jakiegokolwiek zaświadczenia wydawanego przez organy przechodzi się na przykład w szkołach podczas przysposobienia obronnego. Z reguły mamy zajęcia z manekinem, na którym nauczycielka czy szkoleniowiec pokazuje nam metodę masażu serca. Na takich lekcjach powinniśmy być wyjątkowo aktywni oraz powinniśmy także być uważni. Sama teoria na niewiele się przyda. W dziedzinie kursu pierwszej pomocy ważna jest praktyka. Trenowanie na manekinie jest świetnym sposobem. Co najważniejszym wiele nas nauczy, a przecież o to właśnie chodzi. Każdy przyszły kierowca także przechodzi w nauce jazdy kurs pierwszej pomocy. Gdy na ulicach widzimy wypadek mamy obowiązek się zatrzymać i pomóc osobom poszkodowanym.