Konsultacje urologiczne – z jakich badań korzystają pacjenci

Wizyty u urologa powinny być nie tylko spowodowane pojawieniem się niepokojących objawów. Profilaktyczne badania gwarantują, że dopiero rozwijająca się choroba zostanie szybko wykryta. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie odpowiedniego leczenia zanim pojawią się pierwsze nieprzyjemne symptomy. Niestety, wiele osób uważa wizytę u urologa za bardzo krępująca i często jest ona unikana aż do momentu gdy jest naprawdę konieczna. Zaznajomienie się z popularnymi badaniami pomoże przemóc się i udać na kontrolę. Zatem jakie badania zazwyczaj są wykonywane?

Badania laboratoryjne, kwestionariusze i dzienniczki

Aby móc ocenić ogólny stan zdrowia urolog w pierwszej kolejności zleci wykonanie podstawowych badań krwi oraz moczu. Posiew moczu pozwala na identyfikację drobnoustrojów, które mogą być przyczyną rozwijającej się choroby. Dzięki wynikom badań bardzo szybko można wprowadzić stosowne leczenie. Mocz pobierany jest przez pacjenta do jałowego pojemnika. Wystarczy 50-100 ml ze środkowego strumienia aby móc ocenić stan zdrowia. Badania krwi także mogą być pomocne w diagnozie. Sprawdzany jest przede wszystkim poziom testosteronu wolnego i związanego. Często sprawdza się również stężenie specyficznego antygenu sterczowego PSA . Jest to marker specyficzny prostaty, którego podwyższenie we krwi może świadczyć o nowotworze lub o stanach zapalnych gruczoły krokowego. Warto wiedzieć, że nie ma dolnej granicy stężenia PSA. Jest on uzależniony od wielkości prostaty, wieku pacjenta.

Badania fizykalne

Do badań fizykalnych zalicza się oglądanie zewnętrznych narządów płciowych z odprowadzeniem napletka i badanie jąder. Popularnym badaniem, które jest wykonywane wszystkim mężczyznom po 50 roku życia jest badanie per rectum. Badanie to jest niezbędne do ocenienia wielkości prostaty, dno pęcherza moczowego, nasieniowody. Badanie to przeprowadzane jest również u kobiet przy diagnostyce ginekologicznej jajników, powierzchni macicy, a także w przypadku badania główki płodu. Podczas badania lekarz po zastosowaniu specjalistycznego żelu wsuwa palec w odbyt na głębokość 7-8 cm. Badanie trwa od kilkunastu sekund do minuty. Nie jest ono bolesne, może jednak powodować dyskomfort. Badanie wykonywane jest gdy pacjent znajduje się w pozycji leżącej  na boku lub stojącej.

Badania obrazowe

Do badań inwazyjnych zalicza się wykonanie zdjęć przeglądowych jamy brzusznej, dzięki którym możliwe jest zidentyfikowanie kamieni nerkowych, a także urografia i ultrasonografia dróg moczowych. Urografia jest badaniem polegającym na ocenie wydzielania przez nerki środka kontrastowego wcześniej podanego dożylnie. Ultrasonografia dróg moczowych jest pomiarem objętości zalegającego moczu po mikcji czyli po wcześniejszym oddaniu moczu. Oba badania są całkowicie bezpieczne i bezbolesne.

Badania inwazyjne

Badaniem inwazyjnym jest USG przezodbytnicze prostaty, które polega na wprowadzeniu przez odbyt specjalnej sondy. Podczas badania pacjent leży na boku, a całe badanie trwa kilka minut. W jego trakcie oceniana jest wielkość i budowa prostaty, a w przypadku konieczności niekiedy są wykonywane wycinki gruczoły, które są przeznaczane do oceny laboratoryjnej. Aby badanie mogło zostać wykonane pacjent dzień wcześniej musi dokonać lewatywy aby oczyścić jelito grube.

Inwazyjnym badaniem jest także badanie urodynamiczne podczas którego do cewki moczowej wprowadzane są cewniki. Do pęcherza wprowadzana jest woda destylowana i rejestrowane jest ciśnienie panujące w pęcherzu. Niekiedy zachodzi potrzeba przeprowadzenia cystoskopii. Cystoskopia polega na sprowadzeniu specjalistycznego wziernika przez cewkę do pęcherza moczowego, przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Dzięki niemu możliwe jest obejrzenie zarówno cewki jak i pęcherza.