Kiedy powinno się używać kasku budowlanego?

Kaski budowlane, a właściwie kaski ochronne BHP to niezbędny element wyposażenia ochronnego wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko wystąpienia urazów głowy. Pomimo jednoznacznej nazwy, kaski budowlane wykorzystywane są nie tylko na placach budowy przez operujących tam pracowników, ale też przez pojawiających się na placu gości, w górnictwie, w pracach magazynowych, a nawet w niektórych punktach turystycznych (np. zamkniętych kopalniach) wymagających dodatkowego zabezpieczenia zwiedzających. Kiedy jednak powinno używać się kasków budowlanych w świetle prawa i jakie rodzaje kasków można spotkać w sklepach BHP?

Zastosowanie kasków budowlanych – kiedy należy je nosić?

Podstawowym zadaniem kasków budowlanych jest ochrona głowy przed różnego rodzaju urazami w środowisku pracy, a więc zarówno przed przypadkowym zderzeniem się z maszyną, jak i przed spadającymi obiektami, wystającymi elementami konstrukcji czy podczas upadków. Skalę zagrożeń występujących na danym stanowisku i zobowiązujących do stosowania kasków budowlanych określa pracodawca, zgodnie z obowiązującym go Kodeksem pracy. W każdym z miejsc wymagających noszenia kasku powinna pojawić się o tym stosowna informacja w postaci odpowiedniego znaku. Gdzie się je umieszcza?

Kaski budowlane stosowane są przede wszystkim w miejscach, w których przenoszone są na wysokości ciężkie lub lekkie przedmioty, stwarzające ryzyko urazów. Na placach czy w magazynach stosuje się oczywiście zabezpieczenia nie dopuszczające do spadnięcia przenoszonych przedmiotów bezpośrednio na głowy pracowników, jednak samo noszenie kasku jest tu obowiązkowe jako ochrona dodatkowa i indywidualna dla każdego pracownika. Podobnie wygląda kwestia obowiązku noszenia kasków w magazynach, a także podczas prac ziemnych i górniczych.

kask budowlany baseball diamond V

Kask zapewniający bezpieczeństwo podczas prac budowlanych – kask budowlany baseball diamond V.

Miejsca, w których stosowanie kasku bhp jest konieczne

Na budowie, między innymi przy pracy z szalunkami, na rusztowaniach oraz przy dźwigach korzystanie z kasku jest niezbędne dla zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla pracowników. Co do zasady kask zakłada się finalnie w momencie wejścia na plac budowy i pozostaje w nim do zakończenia zmiany, o ile regulamin zakładowy nie dopuszcza zdejmowania kasku w określonych miejscach placu budowy.

Z ochrony kasku budowlanego na co dzień korzystają także górnicy oraz wszyscy pracownicy poruszający się w niskich pomieszczeniach i przy konstrukcjach, w obrębie których występuje ryzyko uderzenia głową. Kaski budowlane są również obowiązkowe w trakcie prac wymagających obsługi maszyn lub pojazdów przemysłowych, w tym wózków widłowych, koparek czy wspomnianych już dźwigów. Z tego też względu korzysta się z tego rodzaju zabezpieczenia m.in. w magazynach.

kask ochronny budowlany

Rodzaje kasków budowlanych – jak wybrać odpowiedni?

Kaski ochronne przystosowane do wykorzystania na budowie gwarantują z reguły wysoką odporność na uderzenia, a ich dopasowanie skupia się przede wszystkim do wymagań i komfortu użytkownika. Istnieją jednak pewne wytyczne, które w przypadku placów budowy oraz większych obiektów wymagających noszenia kasku pozwalają na lepszą organizację miejsca pracy. Mowa tu oczywiście o kolorach kasków, do których przypisane są określone funkcje pracowników na placu budowy:

  • kaski białe to najczęściej domena inżynierów, inspektorów i kierowników budowy,
  • kaski żółte – pracowników fizycznych,
  • kaski czerwone – stażystów i gości,
  • kaski niebieskie – operatorów maszyn, elektryków, energetyków oraz specjalistów pracy na wysokościach,
  • kaski zielone – specjalistów BHP,
  • kaski pomarańczowe – geodetów,
  • kaski czarne – architektów, którzy na placu budowy pojawiają się stosunkowo rzadko, najczęściej w celach kontroli.