Jak dbać o uzębienie kota?

Koty podobnie, jak ludzie mogą cierpieć z powodu różnego rodzaju chorób dziąseł i zębów. Każdy właściciel powinien więc zrozumieć, że w dużej to właśnie od niego zależy zdrowie ukochanego czworonoga. Nie wystarczy bowiem polegać na jego wrodzonych instynktach. Należy pomóc mu w tym z czym sam sobie nie poradzi – na przykład z czyszczeniem wnętrza pyszczka.
Trzeba zrozumieć, że zaniedbana jama ustna kota może doprowadzić u niego do kłopotów ze spożywaniem pokarmów, a nawet do stanów zapalnych powodujących ból i dyskomfort. W ekstremalnych przypadkach nieleczone dziąsła zaczynają też krwawić, a zęby po prostu wypadać. Poza tym, lekceważenie higieny jamy ustnej kota może odbić się na całym jego organizmie. Tak jak u ludzi – namnażające się bakterie z czasem atakują kolejne organy wewnętrzne. Jak temu zapobiegać? Między innymi poprzez regularne szczotkowanie zębów pupila!

Szczoteczka i pasta do zębów to podstawa

Niestety – nadal niewielu właścicieli kotów wie, że szczotkowanie zębów zwierzaka powinno stać się codziennym rytuałem pielęgnacyjnym. By prawidłowo oczyszczać jamę ustną kota, nie możemy w tym czasie posługiwać się jednak zwykłą szczoteczkę. Koci pyszczek jest na nią po prostu za mały. Na szczęście w specjalistycznych sklepach dostępne są odpowiednie szczoteczki lub zakładane na palec gąbki.
Na samym początku kotek może nie być zadowolony z naszej ingerencji. Właśnie dlatego najlepiej przyzwyczajać go do tego stopniowo. Nie krzyczmy, ani nie stosujmy kar. Delikatnie i cierpliwie przyzwyczajajmy zwieszaka do codziennego zabiegu.
Poza tym, dobrze byśmy zaopatrzyli się również w specjalną pastę. W żadnym wypadku nie możemy stosować tej, która przeznaczona jest do ludzi. Jej ostry smak i zapach może dodatkowo podrażnić delikatnie dziąsła kota. Specjalistyczna, dobra pasta, to gwarancja tego, że z zębów zwierzaka usuniemy kamień, resztki jedzenia i bakterie. A przy tym nie zrobimy mu żadnej krzywdy.

kot

Odpowiednia karma jako dodatek profilaktyczny

Innym rozwiązaniem jest podawanie zwierzakowi odpowiednich posiłków. Z myślą o kondycji jego zębów unikajmy wówczas cukru, który powoduje próchnicę. Wielu producentów proponuje zresztą specjalne karmy, które walczą z kamieniem nazębnym. Wzmocnieniu zębów służą zresztą różnego rodzaju dodatkowe przysmaki. Warto w nie zainwestować i podawać, jako urozmaicenie diety.
Kiedy mimo wszystko kot cierpi z powodu jakichkolwiek problemów w jamie ustnej, czas udać się do lekarza. Niekiedy reagujemy zbyt późno. Kamień nazębny jest wówczas dużych rozmiarów albo zdążyły pojawić się pierwsze, nieco poważniejsze już konsekwencje.

Weterynarz, który pomoże w każdej sytuacji

Wizyta u weterynarza, to dla każdego zwierzaka ogromny stres. Warto zatem codziennie dbać o zęby kota, by nie dopuścić do sytuacji w której będziemy potrzebowali profesjonalnej pomocy. Zakładając jednak, że takowa ingerencja jest konieczna, dobrze wybrać klinikę lub specjalistę, który fachowo podejdzie do sprawy. Udając się do lekarza, nigdy nie wiemy, jaki zabieg będzie konieczny. Dobrze jest zatem wybrać taką placówkę, która jest w stanie pomóc w każdym przypadku.
Przykładem niech będzie Klinika Bernard z Łodzi, gdzie w ramach usług stomatologicznych wykonuje się zarówno korekcję zgryzu, wypełnianie ubytków, jak i usuwanie kamienia nazębnego metodą ultradźwiękową (bezbolesną) czy polerowanie lub ekstrakcję zębów. Obojętnie więc z jakim problemem udamy się na miejsce z chorym zwierzakiem, na pewno uzyskamy odpowiednią pomoc.