Co zrobić z ukruszonym zębem?

Ukruszenie zęba, podobnie jak wszystkie inne urazy w obrębie jamy ustnej, powinno być niezwłocznie skonsultowane ze stomatologiem, który zdecyduje czy leczenie będzie niezbędne i jak ono będzie przebiegać. Zlekceważenie ukruszonego zęba może w przyszłości skutkować koniecznością jego usunięcia, dlatego warto reagować natychmiast, aby było możliwe jego uratowanie.

Dzięki współczesnym technologiom oraz umiejętnością stomatologów prawie każde ukruszenie lub ułamanie zęba można wyleczyć. Im szybciej zostanie podjęte niezbędne leczenie, tym większa szansa na uratowanie zęba. 

Czym jest ukruszenie zęba?

Ukruszenie zęba to uszkodzenie jego szkliwa, które jest najtwardszą tkanką w ludzkim ciele, jednak nie znaczy to ze nie może ulec uszkodzeniu. Przyczyną tego typu uszkodzenia może być zła dieta, która wpływa niekorzystnie na wytrzymałość zębów, głównie za sprawą niedoborów wapnia w organizmie. Osłabione zęby są bardziej podatne na uszkodzenia, przez co nawet podczas spożywania posiłku może dojść do ukruszenia szkliwa. Oczywiście przyczyną ukruszenia zęba może być także uraz mechaniczny spowodowany uderzeniem np. podczas wypadku samochodowego, uprawiania sportów kontaktowych lub ugryzieniem zbyt twardego elementu pożywienia. W każdym przypadku należy skonsultować uraz ze stomatologiem, ponieważ zaniedbanie ukruszonego zęba może przyczynić się do rozwoju chorób jamy ustnej i sporych dolegliwości bólowych.

Jak leczyć ukruszonego zęba?

W każdym przypadku ukruszony ząb wymaga diagnostyki ze strony stomatologa oraz ewentualnego leczenia. Szybka reakcja pozwoli uratować nawet mocno uszkodzony ząb. Zakres i koszty leczenia zależą od wielkości uszkodzeń. Należy jednak pamiętać, że każdy ząb, który posiada nieuszkodzony korzeń, można odbudować. Nawet gdy ząb ukruszył się prawie w całości, ale ma nieuszkodzony i zdrowy korzeń, możliwa będzie jego rekonstrukcja. Podczas wizyty stomatolog w pierwszej kolejności przeprowadzi diagnostykę, aby zaplanować jakie działania będą niezbędne w celu naprawy uszkodzonego zęba.

leczenie implantologiczne

Dentysta w Sosnowcu pomoże Ci uzupełnić ukruszone zęby, abyś mógł znów cieszyć się pięknym uśmiechem.

Sposób i poziom zaawansowania leczenia jest mocno uzależniony od stopnia uszkodzeń zęba. Lekko ukruszone zęby mogą wymagać jednie wygładzenia ich powierzchni oraz zabezpieczenia przed próchnicą. Zęby, których szkliwo zostało ukruszone na tyle duże, że uszkodzona została także zębina i uraz sięgnął miazgi, mogą wymagać leczenia kanałowego w celu oczyszczenia zęba. Odbudowa ukruszonego zęba może przebiegać na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest bonding, czyli odbudowa ukruszonej części zęba przy pomocy kompozytu. Jest to szybkie i trwałe rozwiązanie, które stosuje się wyłącznie w przypadku niewielkich uszkodzeń. W przypadku większych uszkodzeń stosuje się korony porcelanowe lub ceramiczne, umieszczone na korzeniu zęba. Trzecim rozwiązaniem jest stosowanie licówek, które sprawdzą się najlepiej na przednich zębach, które uległy ukruszeniu. 

Koszty leczenia

Koszty leczenia ukruszonego zęba, są mocno zależne od poziomu jego uszkodzenia oraz tego czy pacjent zgłosił się do stomatologa od razu po doznaniu urazu, czy zwlekał z tym dłużej, co mogło przyczynić się do rozwoju próchnicy w tym miejscu. W przypadku lekkich urazów i wykorzystaniu bondingu, koszty leczenia zaczynają się już od 200 zł. W sytuacji, gdy uszkodzenia są większe i niezbędne jest nałożenie korony stomatologicznej, koszty zaczynają się od 1000 zł i rosną w zależności od materiału, z jakiego stworzona jest korona. Jeśli potrzebne jest dodatkowo leczenie kanałowe uszkodzonego zęba, to cena wzrośnie o kolejne kilkaset złotych. Licówki są najdroższym rozwiązaniem i ich koszty mogą oscylować w okolicy 2000 zł.