Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola?

Rozstanie z dzieckiem z powodu jego pójścia do przedszkola jest trudne nie tylko dla malucha, ale również jego rodziców. To normalna sytuacja stresująca dla obydwu stron. Rozstanie z rodzicami zapewniającymi poczucie bezpieczeństwa, nowe miejsce, ludzie, nie tylko rówieśnicy, ale również dorośli, nowe obowiązki, powodują, że mały człowiek może czuć się zdezorientowany tą sytuacją i nie radzić sobie ze swoimi emocjami i uczuciami.

Najtrudniejszy jest okres adaptacyjny i jedynym wyjściem jest jego przeczekanie. Jeśli po tym okresie nadal dziecko odmawia pójścia do przedszkola, to należy poszukać przyczyny i pomóc  zaakceptować ten stan rzeczy.

Przyczyny niechęci dzieci do przedszkola

Często bywa, że odmawianie dziecka pójścia do przedszkola wynika z jego niedojrzałości. Objawem niedojrzałości jest płacz trwający powyżej trzech tygodni, który świadczy o braku adaptacji do nowej sytuacji. Dziecko nie bawi się z rówieśnikami, siedząc w koncie popłakuje, nie bierze udziału w zaproponowanych przez opiekunkę zajęciach, dodatkowo pojawiło się moczenie nocne, wymioty, odmowa jedzenia posiłków.  Wtedy należy dać dziecku czas, pozostawić je w domu.

Dobrym wyjściem jest przygotowanie malucha na pierwsze dni w przedszkolu. Warto zadbać o to, by wszystko odbywało się spokojnie, bez nerwów. Rano pobudka, wspólne mycie i ubieranie w rzeczy przygotowane dzień wcześniej, może również przez dziecko, śniadanie w miłej atmosferze. Po przyjściu do placówki można zostać z maluchem w sali. Przy pożegnaniu poinformować dziecko, kiedy po nie przyjdzie rodzic. Jeśli mama jest zbyt emocjonalnie związana z dzieckiem i jest to dla niej trudna sytuacja, to może lepiej będzie, jeśli tato po raz pierwszy zaprowadzi malucha do przedszkola.

Pierwszy dzień dziecka zwykle nie powinien trwać dłużej niż kilka godzin. Poinformujmy malucha o wyjątkowości tego wydarzenia o tym, że jest już starszy i bardziej samodzielny. W tym trudnym okresie ważna jest konsekwencja i spokój rodziców. W trakcie poranków przygotowanie do przedszkola powinno się odbywać bez względu na protesty dziecka. Wprowadzanie nerwowości i gwałtowne reakcje na zachowanie malucha przyczynią się do podgrzania atmosfery, ale na pewno jej nie uspokoją. Dobrym wyjściem jest szybkie i sprawne przygotowanie dziecka, dzięki czemu nie będzie miało czasu na celebrowanie swojej rozpaczy. Najlepiej nie dać się sprowokować głośnym płaczem do rezygnacji z przedszkola, a w szatni żegnać się szybko. Po odebraniu dziecka dobrze jest zapytać o przyjemności, czyli na przykład zabawy z rówieśnikami, zajęcia.

dziecko płacze

Rozwiązanie problemu – przedszkole niepubliczne

Zdarza się, że kłopoty z adaptacją mają miejsce w kilka tygodni po pierwszym dniu w przedszkolu. Wtedy należy poszukać przyczyn takiego zjawiska. Rozwiązaniem problemu zawsze jest rozmowa z dzieckiem lub z osobami bezpośrednio związanymi z opieką nad nim. Szczera i otwarta rozmowa pozwoli rozwiązać problem i udzielić wsparcia dziecku. Jeśli maluch ma problem z integracją w grupie, warto zwrócić uwagę opiekunce, albo porozmawiać z rodzicami innych dzieci i umówić się, na przykład na zabawę na pobliskim placu zabaw lub wspólne wyjście do kina, czy spacer, aby dzieci mogły łatwiej dogadać się w mniejszej grupie.

Jeśli problemem jest agresja rówieśników, która przejawia się fizycznie i słownie, to rozwiązaniem tego problemu jest przede wszystkim rozmowa z opiekunką grupy przedszkolnej, która pomoże agresywnym dzieciom odnaleźć akceptowane społecznie sposoby wyrażania uczuć oraz radzić sobie z własną i cudzą agresją. W rozładowaniu emocji i nadmiernego ładunku energii pomogą wszelkie działania twórcze, na przykład rysowanie, opowiadanie historyjek, teatrzyki, granie na instrumencie, śpiew, ćwiczenia fizyczne, zajęcia sportowe. Atrakcyjne zajęcia w przedszkolu pozwolą wyrazić dzieciom tłumione emocje, zwłaszcza lęku, złości i agresji. Przedszkola niepubliczne mają szeroką ofertę zajęć atrakcyjnych dla maluchów,  dzięki którym dziecko łatwiej adaptuje się do nowej sytuacji bycia przedszkolakiem.

Odmowa dziecka pójścia do przedszkola jest normalnym i częsty zjawiskiem. Aby rozwiązać problem, należy dociec jego przyczyny i podjąć właściwe działania.