Jak wygląda proces zgłaszania suplementów diety?

Suplementy diety, choć dziś stosowane przez Polaków z coraz większą łatwością i zaufaniem, są tak naprawdę produktem dość dziwnej natury. Wbrew temu, w co zdaje się wierzyć wiele osób, suplementy nie są w żadnym wypadku lekami, a więc jako takie nie podlegają tradycyjnym przepisom farmaceutycznym. Mimo to suplementy powinny odznaczać się określonym wpływem na organizm i uzupełniać dietę w określone składniki. Z tego też względu, choć lekami nie są, suplementy wprowadzane do obiegu muszą przejść odpowiedni proces zgłaszania i serię badań, które dopuszczą je na rynek. Jak zatem wygląda w rzeczywistości proces zgłaszania suplementów diety i wprwadzania ich do sprzedaży?

Czym właściwie są suplementy diety?

suplementy dietyTym, co należy zaznaczać przy każdej próbie omawiania tematu suplementów diety jest ich prawna natura – suplementy diety nie są uznanymi zamiennikami leków i nie powinny być jako takie traktowane ani sprzedawane. Producenci, którzy chcą wprowadzić na rynek suplementy diety muszą więc uważać, by tworzony przez nich przekaz w postaci opakowania, reklamy, czy innych sygnałów marketingowych nie sugerował konsumentom leczniczego charakteru suplementu. Suplementy diety to nic innego jak środek spożywczy specjalnego przeznaczenia służący do uzupełniania niedoborów diety przez człowieka zdrowego. Co ważne, lekarz może zalecić swojemu pacjentowi stosowanie suplementów jednak nawet takie działanie nie zmienia jego natury! Suplementy diety nie mogą być stosowane jako substytut zróżnicowanej diety i kwestia ta, podobnie jak kilka innych również powinna zostać wyraźnie oznaczona na opakowaniu produktu. Jak zatem wygląda proces zgłaszania suplementów i co wpływa na wpuszczenie ich do obiegu?

Jak wygląda proces zgłaszania suplementów?

Procedura notyfikowania suplementów diety jest znacznie prostsza, niż w przypadku lekarstw. Z tego też powodu do Głównego Inspektoratu Sanitarnego wpływa rocznie mnóstwo formularzy dotyczących wprowadzania na rynek nowych suplementów. Niestety, wbrew niektórym opiniom świadczącym o bezkarności producentów suplementów, produkty te również podlegają kontroli i mogą zostać wycofane z rynku podobnie szybko, jak zostały na niego wprowadzone.

Chcąc oficjalnie zgłosić suplement diety konieczne jest uprzednie zarejestrowanie zakładu produkcyjnego i otrzymanie formalnego potwierdzenia zatwierdzenia wpisu do rejestru zakładów. Dopiero po wykonaniu tej czynności producent planujący wprowadzenie na rynek nowego suplementu diety może rozpocząć wypełnianie formularza notyfikacyjnego. Formularze te są udostępniane producentom przez Główny Inspektorat Sanitarny i wymagają od producenta suplementu wprowadzenia danych takich jak nazwa i postać suplementu, wzór etykiety oraz ilościowy i jakościowy skład produktu. Informacje te muszą znaleźć się w GIS przed oficjalnym wprowadzeniem produktu na rynek. Ciekawostką, z której skorzystało już wielu producentów jest fakt, że na odpowiedź GIS wcale nie trzeba czekać. Zgłoszony suplement diety, spełniający określone normy krajowe i europejskie może zostać wprowadzony do obiegu przed oficjalnym uznaniem go przez GIS. To nie oznacza jednak totalnego braku kontroli ze strony właściwych organów – GIS może w dowolnej chwili zlecić przeprowadzenie kontroli w  razie jakichkolwiek nieprawidłowości wycofać produkt z rynku, nakładając na samego producenta wysokie kary.

Firmy, którym faktycznie zależy na wprowadzeniu do obiegu dobrego, sprawdzonego suplementu diety mają więc przed sobą nie lada wyzwanie. Z jednej strony mają one bowiem pewną swobodę działania dzięki braku konieczności oczekiwania na decyzję GIS, z drugiej jednak muszą spełnić wszystkie wymagania bez potwierdzenia, że faktycznie to zrobili. Z tego też powodu większość z nich korzysta dziś z pomocy specjalistów prawników chcąc upewnić się, że proces zgłaszania suplementów diety przebiega sprawnie i zgodnie z prawem.


Firmy zajmujące się produkcją i sprzedażą suplementów diety oraz żywności specjalnego przeznaczenia skorzystać mogą z oferty Centrum Prawa Żywnościowegodowiedź się więcej.