Dodatkowy zarobek

transkrypcja nagrań

Każdy zdaje sobie sprawę, jak odpowiedzialnym zawodem jest bycie prawnikiem. Decydując się na prowadzenie czyjejś sprawy bierze się niejako odpowiedzialność za drugiego człowieka. Ważne zatem jest, aby adwokat na każdą rozprawę solidnie się przygotowywał. Pomocna może dla niego okazać się transkrypcja nagrań. Jest to nic innego, jak dokonanie zapisu na papierze, czy komputerze tego, co zostało utrwalone w formie multimedialnej. Oczywiście nie jest możliwe, by prawnik samodzielnie takim transkrybowaniem się zajmował, zazwyczaj zleca on takie zadanie albo jakiemuś bliskiemu współpracownikowi, albo odpowiedniej firmie, która oferuje tego typu usługi.

Po co?

Do czego jednak taka transkrypcja nagrań adwokatowi może się przydać? Przede wszystkim do tego, by na spokojnie móc sobie przeanalizować to, co działo się na sali sądowej. Prawnik przed każdą rozprawą czyta akta, szuka świadków i dowodów i analizuje każde wypowiedziane słowo, również podczas rozprawy. Nie jest on w stanie w trakcie jej trwania robić stosownych notatek. Na całe szczęście rozprawy zawsze są rejestrowane, dzięki czemu czy to prawnik, czy sędzia mogą w każdym momencie wrócić do tego, co się działo na sali. Nie każdy lubi jednak odsłuchiwać na okrągło tego, co ktoś mówi. Dużo wygodniej jest mieć to przed oczyma w formie pisemnej zwłaszcza, że pozwala to na jednoczesne robienie ważnych notatek i uwag. Zatem po skończonej rozprawie mecenas udaje się z zapisem do osoby, która dokona transkrypcji nagrania i czeka na dostarczenie pism.

Widać w tym wypadku wyraźnie, że jest ona czymś bardzo pomocnym. Nie jest to zatem nikomu niepotrzebny, współczesny wynalazek, ale w wielu wypadkach konieczność. Zadowalające jest również to, że zlecając transkrypcję jakiemuś zakładowi, ma się pewność, że otrzyma się teksty wysokiej jakości, które są wiernym odzwierciedleniem tego, co zostało zarejestrowane.

Pismo ręczne

designer-1125324_960_720

Dodatkowo manuskrypty wykonane są bardzo czytelnie z podziałem na akapity i wytłuszczeniem ważniejszych momentów. Pozwala to na łatwiejsze obeznanie się w piśmie i odnajdywaniu istotnych informacji. Poza tym firmy oferujące takie usługi dbają o szybkość wykonania zlecenia, dlatego zazwyczaj nie są to jednoosobowe działalności. Czas jest niezwykle istotny (szczególnie, gdy chodzi o zawód prawnika), ponieważ im szybciej dostanie transkrybowany tekst, tym wcześniej zacznie przygotowywać się do następnej rozprawy. Ktoś może powiedzieć, że może samodzielnie to sobie zrobić, ale oczywistym jest, że prawnicy takimi rzeczami się nie zajmują. Nie chodzi oczywiście o to, że jest to ich zdaniem hańbiące zajęcie, ale ze zwyczajnego natłoku innych spraw, które wymagają nie tylko czasu, ale i solidnej uwagi. Jest w tym jednak duży plus. Przez brak czasu prawników, ktoś inny ma szansę w ten sposób zarobić lub dorobić – w zależności, w jaki sposób podchodzi do transkrybowania tekstów.

Jak widać biznes pociąga za sobą inny biznes. Trzeba tylko umieć dostrzec okazję do możliwości rozkręcenia jakiegoś dobrego interesu, bo jak widać zarabiać można nawet na transkrypcji nagrań.