Wynajęcie wózka widłowego dla firm – co powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy najmu?

Wynajem wózków widłowych to dla wielu firm w branży budowlanej szansa na wykorzystanie pełnych możliwości dostępnego sprzętu bez konieczności inwestowania w zakup maszyn na własność. W przypadku robót, które wymagają obsługi wózka widłowego jedynie przez określony
czas, wynajem jest często znacznie bardziej opłacalną opcją zapewniającą nie tylko niższe koszty utrzymania sprzętu, ale i większe szanse na dostęp do w pełni sprawnych maszyn sprawdzonych pod kątem każdej możliwej usterki. Są jednak pewne elementy, na które warto zwrócić uwagę przed
podjęciem decyzji o wynajmie. Co warto wiedzieć przed podpisaniem umowy o wynajem wózka widłowego?

Ubezpieczenie wózka widłowego

To zdecydowanie jedna z najważniejszych i jednocześnie najczęściej pomijanych przez klientów kwestii, które mogą zadecydować o koszcie wynajmu wózka widłowego. Sprawdzone serwisy specjalizujące się w wynajmie wózków widłowych i podnośników wliczają ubezpieczenie sprzętu w cenę wynajmu, tak by każdy korzystający z nich przedsiębiorca już na wstępie znał wszystkie koszty wynajmu. Jeśli w umowie najmu nie zaznaczono, że pojazd jest ubezpieczony i po aktualnym przeglądzie, warto o to dopytać – osoba wynajmująca sprzęt może być pociągnięta do odpowiedzialności za jego ubezpieczenie na czas użytkowania i w razie usterki sama ponosić koszty naprawy sprzętu!

Co zrobić, gdy wynajęty wózek się zepsuje?

Poruszając kwestię ubezpieczenia wózków widłowych i podnośników warto zwrócić uwagę na kwestię możliwych awarii sprzętu. W branży budowlanej są one elementem codzienności i trudno wystrzec się niektórych usterek nawet w najlepszej jakości sprzęcie. Z tego też powodu ważnym elementem umowy najmu będzie punkt mówiący o odpowiedzialności za naprawy – wynajmując wózki widłowe z serwisu warto upewnić się, że ten będzie w stanie przyjechać na miejsce i zapewnić szybką naprawę lub wymianę na pojazd zastępczy. Każda awaria, a więc i związane z nią opóźnienia mogą przesądzać o opóźnieniach całego projektu.

Czas wynajmu wózka widłowego – co się bardziej opłaca?

Ponieważ usługi wynajmu wózka widłowego są znakomitą alternatywą dla zakupu pojazdów na własność, ważną kwestią w umowie wynajmu będzie ostateczny koszt usługi. Ten może znacząco różnić się w zależności od tego, czy zdecydujemy się na wynajem krótko- czy długoterminowy. Ten drugi jest zwykle znacznie bardziej opłacalną opcją i wiąże się ze stałą, miesięczną bądź roczną opłatą abonamentową która pozwoli oszczędzić na kosztach wynajmu, jakie trzeba by ponieść przy jednorazowych wynajmach na kilka dni czy tygodni.

Dostarczenie wózka widłowego do klienta

W ramach kosztów wynajmu wózka widłowego bądź innych pojazdów budowlanych ujęte są najczęściej nie tylko koszty eksploatacji pojazdu, ale też jego serwisowania, ubezpieczenia czy dostarczenia na wskazane przez wynajmującego miejsce. Większość serwisów oferuje dziś tego typu usługę mając świadomość, że dla firm budowlanych decydujących się na wynajem sprzętu, podróżowanie po kraju w celu osobistego odbioru każdego pojazdu byłoby fizycznie niemożliwe.
Podpisując umowę o wynajem wózka widłowego warto sprawdzić, czy ujęto w niej kwestię ceny przywiezienia wózka widłowego i jak wyceniono usługę – niektóre serwisy liczą stawkę w zależności od przebytych kilometrów, inne opierają się na stałej cenie zwykle mniej korzystnej w przypadku wynajmu w serwisie znajdującym się niedaleko. Uwagę warto zwrócić też na późniejszy odbiór sprzętu – jego koszt może nie być wliczony w umowę, nawet jeśli uwzględniono w niej koszty dostawy.

Wymagane kwalifikacje operatora wózka widłowego

Na koniec konieczne jest jeszcze zaznaczenie istoty wymaganych kwalifikacji dla operatora wózka widłowego. Każda firma decydująca się na wynajem wózka widłowego do swojego użytku powinna posiadać w swoim zespole pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje do operowania tego typu sprzętem. Serwis świadczący usługi wynajmu wózków widłowych ma prawo sprawdzić, czy jego sprzętem będą poruszały się osoby do tego uprawnione i odmówić wynajmu, jeśli firma budowlana takich osób w swojej flocie nie posiada. Zasady te wynikają z obowiązujących przepisów i stanowią jeden z fundamentów działalności serwisów wynajmu sprzętu budowlanego. Podpisując umowę na wynajem wózka, upewnij się że możesz przedstawić wszystkie niezbędne dokumenty
umożliwiające Twoim pracownikom korzystanie z takiego sprzętu.