Laryngolog – lekarz nie tylko od chorób gardła

Laryngolodzy, kojarzeni są z leczeniem chorób gardła. Są to jednak specjaliści przeszkoleni w leczeniu schorzeń gardła, uszu, nosa, i powiązanych struktur szyi oraz głowy. Diagnozują oni również zaburzenia jamy ustnej, krtani i zatok. Możemy więc powiedzieć, że zajmują się całą okolicą głowy i szyi. Mogą nam oni pomóc w wielu przypadkach.

Uszy

Laryngolodzy leczą choroby uszu. Mogą być przeszkoleni zarówno w zakresie leczenia medycznego, jak i chirurgicznego. Do nich możemy zgłosić się z takimi dolegliwościami jak niedosłuch, infekcja ucha, zaburzenia równowagi, szumy uszne i zaburzenia działania niektórych nerwów czaszkowych. Leczą oni również wrodzone zaburzenia ucha zewnętrznego i wewnętrznego. Co ważne takie objawy jak zawroty głowy również mogą wynikać z zaburzeń diagnozowanych przez laryngologa.

Nos

Przewlekłe zapalenie zatok rozwija się u około 35 milionów ludzi co roku. To jedna z najczęstszych skarg na zdrowie w Stanach Zjednoczonych. To również duży problem w Polsce. Jeżeli borykamy się z uporczywym i nie dającym się wyleczyć katarem to może być problem laryngologiczny. Nie chodzi tu jednak o przeziębienie, a raczej problem z zatokami przynosowymi. Opieka nad jamą ustną i zatokami to bardzo częsta przyczyna wizyt u laryngologów. Problemy z okolicami nosa obejmują również zaburzenia węchu, polipy czy niezdrożność nosa ze względu na odchyloną przegrodę. Do laryngologa możemy się udać także z intensywnymi krwawieniami z nosa.

laryngolog Wrocław

Głowa i szyja

Ta część specjalizacji laryngologicznej obejmuje ważne funkcje wzroku, węchu, słuchu i wyglądu twarzy. Specjaliści są przeszkoleni w leczeniu zakażeń, łagodnych (nie rakowych) i złośliwych (nowotworowych) guzów, urazów twarzy i deformacji. To laryngolog będzie brał udział w leczeniu rozszczepu podniebienia, rozszczepu wargi czy opadających powiek.

Gardło

Laryngolodzy zajmują się również oczywiście gardłem. Mają doświadczenie w leczeniu gardła, krtani, górnego przewodu pokarmowego lub przełyku, w tym zaburzeń głosu i połykania. W przypadku zaburzeń mowy lekarz ten, może nas skierować na terapię logopedyczną jeżeli uzna, że jest ona potrzebna. Zdarza się tak zazwyczaj w przypadku dzieci. Doktor pomoże również przy stanach zapalnych, na przykład przy zapaleniu migdałków.

Co ważne laryngolodzy nie zajmują się jedynie terapią farmakologiczną. Mogą oni przeprowadzać zabiegi i zajmować się chirurgią szczęki, gruczołów ślinowych, języka i zatok przynosowych. Dodatkowo to właśnie ten specjalista wykonuje endoskopię górnych dróg oddechowych i przełyku.

Kiedy warto się udać do laryngologa?

Jeżeli mamy problem z zatokami powinniśmy udać się właśnie do lekarza tej specjalizacji. Tak samo jak z innymi schorzeniami związanymi z uszami, nosem, gardłem i powiązanymi strukturami głowy oraz szyi. Dzięki specjalistycznej wiedzy w tym temacie będą oni w stanie nam kompleksowo pomóc. Wszyscy, którzy doznali urazów uszu, nosa lub gardła lub mają problem z nerwami w taj okolicy, również będą leczeni przez tych specjalistów. Jeżeli mamy problemy z oddychaniem, mówieniem, śpiewaniem czy przewlekłą chrypką to on nam pomoże. Dotyczy to też osób z problemami ze słuchem czy utratą węchu. Świetnych specjalistów z zakresu laryngologii zarówno dla dorosłych, jak i dziecięcej we Wrocławiu, znajdą Państwo w poradnii specjalistycznej Na Grobli, która działa na terenie Wrocławia od 2000 roku.

Każdy z problemów dotyczących okolic głowy i szyi może skonsultować laryngolog.

laryngolog dziecięcy Wrocław

Jak wygląda leczenie laryngologiczne?

Leczenie zawsze zależy od konkretnej choroby i jej przebiegu, a także danego pacjenta. Zawsze na początku lekarz zbiera wywiad i ustala z jakimi objawami boryka się osoba, która do niego przyszła. Następnie bada on gardło, nos, ucho czy jamę ustną, przy użyciu endoskopu. Może on również wykonać USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek, czasem zatok przynosowych krtani, a także części ustnej i nosowej gardła. Laryngolog może wykonać badanie audiologiczne słuchu. Jednym z częstych zabiegów jest także mikrolaryngoskopia. Wszystko zależy jednak od tego z jakim problemem przyjedziemy do specjalisty.

Co zabrać na wizytę do lekarza?

Idąc do laryngologa powinniśmy przygotować wykonane wcześniej i aktualne badania. Warto przynieść swoją historie choroby, informacje o lekach, które zażywamy bądź zażywaliśmy. Dobrze, abyśmy pamiętali jakie były zalecenia poprzednich specjalistów. Im dokładniejsze odpowiedzi będziemy w stanie podać podczas wywiadu, tym szybciej uda się nas zdiagnozować.