Jako muzycy o naszym instrumencie wiemy wszystko. Wybierając to swoiste narzędzie pracy często nie szczędzimy środków, sięgając po instrumenty z najwyższej półki tak, by wydawały odpowiedni dźwięk oraz służyły nam długie lata. A nawet gdyby nasz instrument nie był z tej najwyższej półki, dla nas będzie tym najlepszym. Będziemy go czyścić i szanować, jednak czy aby na pewno wiemy jak bezpiecznie go przewozić?
Z próby na próbę, z domu do filharmonii, ze szkoły muzycznej do audytorium. Nasz instrument wraz z nami pokonuje często wiele kilometrów. Do takich podróży musimy odpowiednio się przygotować, a pomoże nam w tym bez wątpienia odpowiedni futerał lub pokrowiec.
Instrument a czynniki atmosferyczne
Biorąc pod uwagę delikatność instrumentu muzycznego, dobry futerał czy pokrowiec jest niezbędny dla prawidłowej konserwacji i ochrony, która pozwoli mu przetrwać bez uszkodzeń przez maksymalny czas i zachować jego właściwości, ponieważ instrumenty są z zasady bardzo podatne na zmiany klimatyczne. Należyta ochrona instrumentu podczas jego przewożenia jest więc szczególnie ważna przy dużych skokach temperatury, chociażby w zimie, kiedy z ciepłego pomieszczenia przechodzimy na zewnątrz lub odwrotnie. Taki szok termiczny powoduje rozstrajanie się np. skrzypiec czy gitary. Istotna jest też odpowiednia wilgotność. Niektóre futerały posiadają wbudowany higrometr, który poinformuje nas czy poziom wilgotności jest przyjazny naszemu instrumentowi.
Różnica między pokrowcami a futerałami
Podstawową różnicą między pokrowcem a futerałem jest twardość. Jeśli gramy na przykład na saksofonie powinniśmy wiedzieć, że jeśli kupimy pokrowiec, nasz instrument nie będzie w nim tak chroniony jak w futerale, ponieważ pokrowce są cieńsze i mniej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Zaletą pokrowca jest bez wątpienia waga: futerały są bardziej masywne i ciężkie, jeśli więc zdecydujemy się na zakup futerału, pamiętajmy też, że nie będzie on tak lekki i przyjemny w noszeniu jak pokrowiec.
Czynniki, na które musimy zwrócić uwagę, kupując futerał czy pokrowiec
Wymiary
Pierwszą rzeczą, na którą powinieneś zwrócić uwagę, jest rozmiar. Ważne jest, abyś upewnił się co do wymiarów swojego instrumentu tak, aby futerał pasował prawidłowo. Oprócz długości i szerokości należy wziąć pod uwagę również grubość. Jest to szczególnie ważne, jeśli instrument należy do dziecka.
Waga
Sam instrument stanowi już znaczny ciężar, który czasami utrudnia jego przenoszenie. Im lżejszy futerał, tym lepiej, choć w większości przypadków waga futerału idzie w parze z wymiarami i wagą instrumentu. Cecha ta zależy również od budowy fizycznej każdej osoby. Istnieją futerały uniwersalne, które dopasowują się do kształtu niemal każdego rodzaju gitary. Inne mają specyficzną sylwetkę dla gitary elektrycznej, hiszpańskiej, akustycznej… Jeśli nie chcesz z tym kombinować lub Twoja gitara ma bardzo specyficzny kształt, lepiej wybierz ten, który jest przeznaczony wyłącznie dla danego typu gitary.
Materiał
Istnieją futerały wykonane z różnych materiałów. Ta cecha decyduje o estetyce. Istnieją materiały bardziej lub mniej błyszczące. W niektórych przypadkach można łączyć różne materiały, aby uzyskać różne efekty. Najważniejsze jest, aby sprawdzić, czy materiał jest odporny, elastyczny, wodoodporny i zmywalny.
Wzornictwo i kolor
Jeśli chodzi o kolorystykę to nie ma za bardzo w czym wybierać. Większość z nich jest czarna lub szara z co najwyżej kilkoma różnymi detalami w szwach. Powierzchnia masztu
Paski lub uchwyty
A skoro mowa o transporcie, to jeśli futerał posiada paski lub rączki, ułatwia to również przenoszenie instrumentu w dowolne miejsce. Wskazane jest również zwrócenie uwagi na materiał, z którego wykonane są te elementy. Lepiej jest, jeśli zawierają one małe poduszki, aby uniknąć dyskomfortu na ramionach lub dłoniach.