Implantologia stomatologiczna – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

Żyjemy w świecie, w którym piękny uśmiech z równymi, kształtnymi zębami to nie tylko zdrowie, ale i wzrost pewności siebie. Dlatego też kliniki stomatologiczne w swojej ofercie zapewniają szereg usług tzw. implantologii stomatologicznej, której celem jest lecznicze uzupełnienie braków w jamie ustnej spowodowanych różnego rodzaju czynnikami – czy to wypadkami, czy to sytuacjami losowymi, czy też nawet długoletnimi zaniedbaniami higieny przez pacjenta. Na czym jednak dokładnie polega implantologia stomatologiczna i kto może z niej skorzystać?

Czym są implanty i w jakich przypadkach można je wykorzystać?

Implanty stomatologiczne to tytanowe korzenie, które wkręca się w kości jamy ustnej w miejscach, w których brakuje naturalnego uzębienia. Możliwe jest wszczepienie nie tylko jednego implantu, ale kilku w przypadku dużych ubytków, a nawet wykonania mostów, na przykład w sytuacji, gdy uzębienia brakuje niemal całkowicie. Warto dodać, że materiał, z którego są wykonane protezy – tytan – jest w 100% obojętny dla organizmu, dlatego wraz z nadbudowaną na implancie koroną protetyczną najlepiej nadaje się do leczenia i poprawiania estetyki oraz samopoczucia pacjenta.

Panie doktorze, a ile taki implant stomatologiczny kosztuje?

Takie pytanie słyszy na pewno niejeden lekarz zachęcający pacjenta do uzupełnienia braków w jamie ustnej z wykorzystaniem implantów. Niestety zabiegi z zakresu implantologii stomatologicznej nie są leczeniem tanim, bowiem koszty wynoszą od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych w zależności od stopnia zaawansowania chorób pacjenta, na przykład paradontozy, która powoduje wypadanie zębów.

Przebieg leczenia braków w uzębieniu za pomocą implantów stomatologicznych

Uzupełnianie braków uzębienia w jamie ustnej z wykorzystaniem implantów to proces, po pierwsze, skomplikowany, a po drugie, dość długi, bowiem obejmujący co najmniej kilka miesięcy, których potrzeba, by implanty stomatologiczne jako ciało obce przyjął się w organizmie pacjenta i nie uległ odrzuceniu, co zdarza się w niektórych przypadkach. Gdy tytanowy korzeń zostanie już umieszczony w kości jamy ustnej i upłynie odpowiedni czas, następuje nadbudowa zęba z wykorzystaniem korony protetycznej. Pacjencie mają duży wybór materiału, z którego zostanie wykonana korona, niemniej jednak nie wszystkie rozwiązania są odpowiednio trwałe.

Jaką koronę protetyczną wybrać?

Pacjent uzupełniający braki w uzębieniu może postawić na koronę z różnych materiałów. Teoretycznie najlepszym, ale i najdroższym rozwiązaniem są korony ceramiczne bądź cyrkonowe. Ich zalety polegają na tym, że można niemal w pełni dopasować ich kolor do naturalnej barwy uzębienia pacjenta. Najczęściej jednak, by nieco obniżyć koszty, stosuje się korony metalowe licowane porcelaną, bowiem także zachowują właściwości kolorystyczne, a są trochę tańsze, co sprawia, że osoba, której zależy na poprawie estetyki, może uzbierać pożądaną kwotę, odkładając pieniądze.

Co trzeba wiedzieć, decydując się na leczenie w ramach implantologii stomatologicznej?

Pacjent, który chce uzupełnić braki w jamie ustnej z zastosowanie implantów, musi wiedzieć, jak przygotować się do zabiegu. Niezależnie od uzbierania dość sporej kwoty pieniędzy, przed procesem leczenia wykonanego przez doświadczonego stomatologia konieczna jest konsultacja. Najlepiej udać się na nią ze zdjęciem pantomograficznym, dzięki któremu lekarz od razu będzie mógł ocenić stan nie tylko naszych zębów, ale także kości i tkanek je okalających. Samo leczenie przebiega bez bólu dzięki stosowaniu przez specjalistów coraz to nowocześniejszych środków znieczulających miejscowo. Czy warto? Każdy musi ocenić to sam, niemniej jednak dla każdego z nas piękny uśmiech i zdrowe zęby mają z pewnością duże znaczenie. A inwestycja w siebie zwróci się prędzej czy później, choćby w postaci wzrostu pewności siebie.