Ile kosztuje dobry zespół weselny?

Najważniejsze wydarzenia w naszym życiu powinny mieć wyjątkową oprawę muzyczną – to właśnie muzyka grana podczas najistotniejszych dla nas momentów nadaje tym chwilom magii oraz tworzy piękne wspomnienia. Dzień ślubu, będący dla większości ludzi najbardziej przełomowym dniem w ich życiu, jak najbardziej zasługuje na godną swej powagi oprawę muzyczną.

Zespół na wesele – jak wybrać najlepszy?

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem, dotyczącym oprawy muzycznej ślubu, jest wynajęcie zespołu, który będzie przygrywał parze młodej i im gościom przez całą noc. Zespołów takich jest tysiące, ich ogłoszenia znajdziemy wszędzie, trudno się zdecydować na ten jeden, jedyny zespół, który będzie nam towarzyszył w tak ważnym dniu. Istnieje kitaniec weselny - zespół na weselelka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze muzyków, by mieć pewność, że podjęliśmy jak najlepszą decyzję.

Ile przeznaczyć na zespół?

Ceny wynajmu zespołu wahają się zazwyczaj między 1200  a 3000 złotych. W niższych kwotach możemy wynająć co najwyżej młode, niedoświadczone zespoły. Poza doświadczeniem wpływ na cenę ma ilość muzyków wchodzących w skład bandu, liczba instrumentów i ich zróżnicowanie, repertuar (np. za wykonanie dodatkowego utworu, wykraczającego poza repertuar niektóre zespoły liczą sobie dodatkową opłatę) czy odległość, jaką muszą pokonać muzycy by dotrzeć na nasze wesele.

Doświadczenie zespołu

Należy tu zwracać uwagę nie tylko na to, od jak dawna muzycy grają, albo od jak dawna są wokalistami, ale też na to,  ile występów na weselach mają za sobą. Jest to istotne, ponieważ rola bandu weselnego nie ogranicza się jedynie do grania piosenek, ale także do zabawiania gości, namawiania ich do toastów, czy zaanonsowania pierwszego tańca państwa młodych. Zespoły prowadzą też zabawy weselne oraz oczepiny, nie odpowiadają więc wyłącznie za muzykę lecz za cały program rozrywkowy. Wybitni muzycy niekoniecznie muszą być wybitnymi muzykami weselnymi!

Jeszcze przed rozpoczęciem szukania zespołu warto jest ustalić, w jakim gatunku muzycznym chcielibyście utrzymać oprawę muzyczną wesela. Należy wtedy brać pod uwagę nie tylko swoje własne upodobania czy preferencje, ale także gusta gości, których zapraszamy – tak naprawdę to dla gości wyprawiamy całą tę imprezę. Jakiego gatunku muzycznego by nie dotyczył, repertuar powinien składać się z wielu utworów (nie wiemy, jak długo będzie trwać wesele).

Każdy bardziej doświadczony zespół posiada swoją własną stronę internetową. Zamieszczają tam swoje studyjne nagrania, oraz fragmenty z imprez, gdzie wykonywali swoje utwory na żywo, próbki prowadzonych przez nich zabaw etc. Warto z tym wszystkim się zapoznać – takie informacje prezentują np. muzycy z Trzy i pół. Idealnie byłoby, gdyby zespół wyraził zgodę na zobaczenie ich na żywo w akcji, na przykład podczas jakiegoś koncertu czy prowadzenia imprezy. Wtedy na pewno nie spotka nas żadna przykra niespodzianka.