Czym jest otyłość i jak się ją leczy?

Otyłość jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych. Zmagają się z nią różni ludzie, niezależnie od wieku, płci i wykształcenia. Konsekwencje nieleczenie tej choroby mogą doprowadzić do wielu, nieprzyjemnych skutków ubocznych, a wielu przypadkach mogą również doprowadzić do śmierci. Ważne jest zatem aby odpowiednie szybko rozpocząć jej leczenie. Najlepiej pod okiem specjalisty – wówczas mamy pewność, że proces rekonwalescencji będzie skuteczny oraz bezpieczny. Jednym z najpewniejszych i najczęściej polecanych sposobów na walkę z otyłością jest zastosowanie Regulowanej Opaski Żołądkowej.

Produkt został specjalnie zaprojektowany tak, aby mógł być swobodnie umieszczony dookoła górnej części żołądka. Następnie wypełniony zostaje solą fizjologiczną. Do jego założenia konieczne jest wykorzystanie metody laparoskopowej, wykonywanej przy użyciu laparoskopu, czyli niczego innego jak urządzenia, na które składa się teleskop, mała kamera oraz źródła światła. Po wykonanym zabiegu żołądek pacjenta podzielony zostaje na dwie części – górną oraz dolną.

Jak leczyć otyłość

W górnej części żołądka powstaje wówczas niewielki zbiornik. Umożliwia on spożywanie jedynie niewielkich porcji posiłków. Założona opaska kontroluje zaś wielkość ujścia oraz przepływ pokarmu do dolnej części żołądka. Kiedy wspomniane wcześniej ujście jest mniejsze, to pacjent szybciej czuje sytość oraz nie ma potrzeby, by podjadać między posiłkami. Jest niezwykle istotne, bowiem to często właśnie podjadanie jest głównym powodem nadwagi oraz otyłości.

O charakterystyce opaski żołądkowej więcej dowiesz się na stronie naszego partnera: http://www.kcmclinic.pl/pl/dla-pacjentow/oferta/chirurgia-laparoskopowa-i-leczenie-otylosci-3d,128.htm

Podczas zabiegu do organizmu pacjenta wszczepiony zostaje również specjalny ,,port”, który jest połączony z opaską żołądkową. Mieszczony on jest tuz pod skórą leczonego i umożliwia lekarzowi pooperacyjne zmienianie wielkości ujścia poprzez zmniejszenie bądź dodanie odpowiedniej ilości soli fizjologicznej. Możliwość regulacji jest bardzo pomocna przy utracie przez pacjenta wagi.

Umieszczenie Regulowanej Opaski Żołądkowej jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym. Nie wiąże się z wysokim ryzykiem występowania powikłań lub skutków ubocznych. Ponadto oznacza dla pacjenta skuteczną i bezpieczna walkę z ze zbędnymi kilogramami. Bezpieczną między innymi z tego względu, że odbywa się pod okiem lekarzy specjalistów, którzy również po zabiegu kontrolują zdrowie pacjenta oraz postępy w jego leczeniu.

W razie potrzeby są również w stanie odpowiednio szybko zareagować dostosowując opaskę do potrzeb osoby leczonej. Stosowanie Regulowanej Opaski Żołądkowej oznacza również łagodne i bezbolesne przejście przez etap leczenia. Pacjent nie musi katować się mało efektywnymi dietami cud oraz  nie ryzykuje, że dopadnie go efekt jo-jo.

Aby zakwalifikować się do zabiegu należy przejść konsultacje u lekarzy chirurgów oraz kardiologów. Konieczne jest również wykonanie próby wysiłkowej na bieżni, spirometrii, rentgena klatki piersiowej, USG jamy brzusznej oraz gastroskopii. Wymagane jest również wykonanie szeregu badań laboratoryjnych, m.in. morfologii oraz badań na tarczycę. Na koniec wymagane jest udanie się na konsultacje do anestezjologa, psychologa oraz dietetyka.