Czym jest i na czym polega audyt oświetlenia?

Aby dobrze dobrać właściwe oświetlenie do konkretnego miejsca, warto zaufać profesjonalnej firmie, która doskonale wie na co zwracać uwagę. By oświetlenie było odpowiednie i spełniało swoją rolę, koniecznie jest przeprowadzenie kompleksowego audytu oświetlenia, o którym jest poniższy artykuł.

Czym dokładnie jest audyt oświetlenia?

Wydawać by się mogło, że instalacja oświetlenia nie jest procesem ciężkim. Są to jednakże tylko pozory. Przed umieszczeniem danych rozwiązań w odpowiednich miejscach, należy pomyśleć o kilku istotnych elementach, które w późniejszym czasie mają bardzo duże znaczenie w procesie instalacji oświetlenia.

Do tych istotnych rozwiązań nalezą między innymi – lokalizacja, zapotrzebowanie, typ oświetlenia czy też sposoby na oświetlenie energooszczędne. Podczas audytu specjaliści zajmujący się oświetleniem sprawdzają wszystkie powyższe elementy w sposób dokładny.

Miejsce z oświetleniem

Pierwszą kwestią, która brana jest pod uwagę podczas przeprowadzania audytu jest to, czy oświetlenie ma być zewnętrzne, wewnętrzne czy może uliczne. Każda z tych możliwości bardzo się od siebie różni ze względu na umiejscowienie oraz ilość energii potrzebnej do zasilenia.

W przypadku audytu oświetlenia specjaliści przeprowadzają szczegółowy wywiad na temat tego jakie oświetlenie było wcześniej w danym miejscu oraz jak spełniało ono swoje zadanie – dobrze czy też źle.

Kolejną sprawą jest dopasowanie oświetlenia do potrzeb konkretnego obszaru – światło musi funkcjonować tak, by zarówno piesi jak i osoby poruszające się pojazdami byli w stanie dobrze widzieć wszystkie drogi oraz ścieżki. W przypadku oświetlenia ulicznego ważne jest to, by można było w sposób wygodny i intuicyjny nim sterować.

W przypadku oświetlenia wewnętrznego, czyli instalowanego wewnątrz pomieszczeń, bardzo ważne jest to, by było ono dopasowane do potrzeb osób, które w danym pomieszczeniu regularnie przebywają.

oświetlenie

Jeżeli pomieszczenie jest miejscem, w którym siedzą pracownicy, to ważne jest to, by oświetlenie było przyjemne dla wzroku i nie męczyło pracowników.

Inne informacje niezbędne przy audycie oraz energooszczędność

W trakcje audytu oświetlenia specjaliści zobowiązani są do otrzymania wszystkich informacji, by dobrać jak najlepsze rozwiązanie. Na podstawie wszystkich danych są w stanie ocenić jakie korzyści wynikną z modernizacji konkretnego oświetlenia i będą mogli ocenić opłacalność inwestycji.

Wykwalifikowani audytorzy mogą również wskazać wszystkie wady dotychczasowego oświetlenia, które powodują niską jakość oświetlenia.

W przypadku, gdy oświetlenie w danym miejscu było zainstalowane wiele lat wcześniej, może zaistnieć potrzeba jego całkowitej wymiany ze względów ekonomicznych. Nowoczesne rozwiązania, np. LED-y, są niezwykle popularne przede wszystkim przez swoją energooszczędność. Po przeprowadzeniu audytu, specjalista jest w stanie określić kwotę, którą można zaoszczędzić dzięki wymianie oświetlenia.

Audyt oświetlenia jest niezwykle ważny z wielu względów. Po pierwsze – w ramach audytu specjaliści sprawdzają wszystkie instalacje pod kątem technicznym, dzięki czemu wszelkiego rodzaju usterki można wykryć i upewnić się, że nowe oświetlenie będzie działało poprawnie, a jego działaniu nie przeszkodzi żadna, nawet najmniejsza, usterka.

Drugą rzeczą, równie ważną, jest to, by specjalista mógł sam zobaczyć miejsce, w którym znajduje się aktualne oświetlenie i gdzie ma być zainstalowane nowe, co pozwoli mu na dokonanie prawidłowych czynności oraz przeprowadzenie profesjonalnego audytu.

Audyt pozwala również na to, by zredukować koszty związane z instalacją nowego/ renowacją bieżącego oświetlenia, co jest niezwykle ważnym czynnikiem dla inwestora.