Co powinna zawierać wizualizacja mieszkania?

Wizualizacje mieszkań przygotowywane i publikowane przez deweloperów oraz wykorzystywane przez dekoratorów wnętrz mają dziś na rynku nieruchomości coraz większe znaczenie, skutecznie zastępując tradycyjną fotografię.

Zdecydowaną przewagą wizualizacji wnętrz nad fotografią jest możliwość bardziej realistycznego przedstawienia wnętrza mieszkania – na wizualizacji z powodzeniem ujęte zostają materiały wykończeniowe, wpadające przez okna światło naturalne czy proponowany wystrój wnętrza, którego nie można odtworzyć na zdjęciu bez wcześniejszego wykonania aranżacji. Co powinna zawierać wizualizacja mieszkania i jak należy ją interpretować?

Najważniejsze elementy wizualizacji mieszkania

W przeciwieństwie do fotografii, wizualizacja wnętrza budowana jest w programie komputerowym, dzięki czemu może zawierać elementy których w fizycznym mieszkaniu jeszcze nie ma. Jej rolą jest przedstawienie możliwości aranżacyjnych mieszkania, dlatego tak ważne jest by w samej wizualizacji znalazło się jak najwięcej szczegółów podkreślających pomysły architekta, proponowane ustawienia mebli, możliwe do wykorzystania materiały i wiele innych. Wizualizacja aranżacji wnętrza obrazuje rezultaty wszystkich prac związanych z jego urządzaniem, a więc nie tylko proponowane dekoracje i wystrój – na wizualizacji możemy przekonać się jak wybrane kolory płytek będą prezentowały się z kolorem ścian w kuchni, pod jakim kątem będzie wpadało światło do wnętrza czy jak bardzo rozświetlą pomieszczenie światła umieszczone pod sufitem.

Wizualizacja salonu

Wizualizacja mebli pomaga umieścić dany element wyposażenia w otoczeniu, z uwzględnieniem jego wielkości, kształtu, koloru, faktury i elementów budowy, w odpowiednich warunkach oświetlenia.

 

Kluczową cechą wizualizacji mieszkań jest realistyczne oddanie możliwości aranżacyjnych danego mieszkania. Klient korzystający z usług architekta czy dekoratora wnętrz ma mieć dzięki wizualizacji możliwość przekonania się jak wybrane kolory i materiały wykończeniowe będą współgrać ze sobą w jego mieszkaniu. Czasem nawet sprawdzone pomysły podpatrzone u sąsiada czy znajomych nie będą prezentowały się tak samo w mieszkaniu o nieco innym ułożeniu okien, z innym kątem padania światła naturalnego czy innym rozkładem pomieszczeń. Na wizualizacji można sprawdzić wszystko przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji.

Wizualizacja mebli, światła, dekoracji

Jedną z zalet wizualizacji wnętrz jest możliwość przetestowania różnych stylów wnętrzarskich w danym mieszkaniu przed podjęciem decyzji o tym który z nich będzie wyglądał najlepiej. Podczas projektowania wizualizacji można umieścić w niej dowolne kolory ścian, dowolne materiały wykończeniowe, czy dowolne meble i zmieniać ich ustawienie do momentu osiągnięcia projektu idealnego. Wizualizacja pozwala dobrać elementy dekoracyjne pasujące do konkretnego ustawienia i zdać sobie sprawę z tego jak pokój będzie prezentował się w świetle dziennym, a jak w świetle sztucznym. Dzięki odpowiednim  zmianom wprowadzonym w programie do projektowania wizualizacji można nawet skupić się na tym jak zaplanowana zostanie instalacja oświetlenia by najlepiej podkreślała planowany design mieszkania.

Wizualizacja wnętrza to tylko propozycja

Wizualizacja łazienki

Zdecydowaną zaletą wizualizacji wnętrz jest możliwość przedstawienia ich w najbardziej atrakcyjnym wydaniu, z pełnym umeblowaniem i propozycją aranżacji które w rzeczywistości w mieszkaniu jeszcze nie istnieją. Nie jest to w żadnym wypadku sposób zakłamywania stanu rzeczywistego mieszkania, a raczej propozycja jego urządzenia pozwalająca zobaczyć potencjalnemu klientowi perspektywę jaka wiąże się z jego zakupem. Z tego też powodu z atrakcyjnych wizualizacji mieszkań korzystają między innymi deweloperzy, którzy choć swoją pracę kończą na stanie surowym, swoim klientom przedstawiają możliwości jakie daje im nowo zakupione mieszkanie. Wizualizacje są też doskonałym narzędziem pracy dla dekoratorów wnętrz którzy zatrudnieni do całkowitej renowacji mieszkania mogą przedstawić swoim klientom pomysły w postaci wizualizacji i zmieniać je odpowiednio do propozycji klienta, bez konieczności rzeczywistego urządzania mieszkania i inwestowania w elementy, które mogą się nie sprawdzić.