Co dzieje się z mosiądzem oddanym na złom?

Mosiądz jest jednym z najbardziej powszechnych metali, który wykorzystywany jest do wielu różnych celów. Metal ten składa się przede wszystkim z miedzi, której zawartość wynosi minimum 60% oraz cynku, którego maksymalne stężenie oscyluje w granicach 40%. Zdarza się jednak, że mosiądz wzbogacany jest o inne pierwiastki – np. cynę, mangan, aluminium, ołów, chrom, krzem czy żelazo. Topnienie mosiądzu zachodzi w temperaturze ok. 850-1000 stopni Celsjusza. Ta rozpiętość temperatur jest ściśle związana ze zróżnicowanym składem tego metalu – zawarte bowiem w mosiądzu stopy pierwiastków mają ogromny wpływ na proces przeobrażenia się tego metalu ze stanu stałego, w ciecz. Mosiądz charakteryzuje się również wysoką gęstością, która wynosi od 8300 m3 do 8700 m3. Metal ten wyróżnia się również swoim niezwykle charakterystycznym kolorem – najczęściej żółto-złotym. Dużą rolę w barwie mosiądzu odgrywa cynk, którego wysokie stężenie powoduje, że metal ten przybiera odcień pomarańczowo-żółty. 

Mosiądz – właściwości

Zróżnicowany skład mosiądzu jest powodem, dla którego metal został podzielony na kilka rodzajów. Do takich można zaliczyć mosiądz jednofazowy, dwufazowy, odlewniczy i stopowy. Pierwszy rodzaj w swoim składzie zawiera maksymalnie 30% cynku, dzięki czemu jest plastyczny i naprawdę przyjemny w obróbce. Mosiądz dwufazowy zawiera więcej cynku, przez co jest twardszy, bardziej wytrzymały i tym samym również mniej plastyczny. Mosiądz odlewniczy wyróżnia się zawartością innych stopów – np. aluminium, ołowiu, krzemu, żelaza lub manganu. Ostatni rodzaj, czyli mosiądz stopowy, jak sama już nazwa wskazuje, również posiada w swoim składzie inne pierwiastki, które znacząco wpływają na jego właściwości

Mosiądz – do czego jest wykorzystywany?

Mosiądz jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w branży produkcyjnej. Materiał ten pozwala np na.: wytworzenie części do maszyn i samochodów, instalacji hydraulicznych, chłodnic, jak i elementów do mebli czy artykułów dekoracyjnych. Materiał ten stosowany jest do produkcji wielu różnych produktów, a jego zastosowanie jest naprawdę bardzo szerokie. Wszystko dlatego, że metal ten charakteryzuje się doskonałymi właściwościami, które sprawiają, że mosiądz świetnie sprawdza się w produkcji artykułów różnego typu. 

oddanie mosiądzu na skup

Mosiądz – czy można oddać ten metal na złom?

Skupy złomu przyjmują bardzo wiele materiałów, które z różnych przyczyn nie nadają się już do użytku. Złomować można praktycznie wszystko – zardzewiałe części maszyn i samochodów, stare kable, sprzęt AGD, rury hydrauliczne i wiele innych. Skupy złomu przyjmują przede wszystkim artykuły, które wykonane są z: miedzi, brązu, aluminium, cyny, cynku, niklu, stali, ołowiu i oczywiście też z mosiądzu. Odpady metalowe są odpowiednio przerabiane, dzięki czemu zyskują “drugie życie”. Proces złomowania opiera się na przetapianiu zużytych odpadów i późniejszym ich przygotowaniu do kolejnych etapów recyklingu. Warto wspomnieć, że recykling jest skuteczną formą ochrony przyrody, a złomowanie starych przedmiotów przyczynia się do poprawy jakości naszej planety. Z metali poddanych recyklingowi korzysta przede wszystkim branża produkcyjna, która wykorzystuje przetopione materiały do wytworzenia nowych produktów. 

Co dzieje się z mosiądzem oddanym na złom?

Mosiądz należy do jednych z najbardziej pożądanych, przez skupy złomu, metali kolorowych. Metal ten ma bardzo szerokie zastosowanie, a jego proces recyklingu jest niezwykle szybki i zarazem prosty. Mosiądz daje bowiem naprawdę wiele możliwości przetwórczych. Materiał ten wyróżnia się niezwykłą elastycznością i trwałością, co daje branży produkcyjnej nieograniczone pole “do manewru”. Recykling tego metalu pozwala na wytworzenie wielu innych, nowych produktów. Skupy złomu przyjmują niemalże wszystkie artykuły wykonane z tego metalu. Do tych najpopularniejszych produktów wykonanych z mosiądzu, które każdego dnia trafiają na złomowiska, można zaliczyć: chłodnice, urządzenia sanitarne, elementy instalacyjne i hydrauliczne, elementy dekoracyjne, okucia, klamki, elementy mebli czy rury. Warto również wspomnieć, że wiele skupów przyjmuje materiał ten w formie wiórów. 

Oddanie mosiądzu na skup jest również bardzo opłacalne finansowo. Złomowiska oferują naprawdę przyzwoite pieniądze za dostarczenie zużytych sprzętów i przedmiotów wykonanych z tego materiału. Większość z nich tylko zalega niepotrzebnie w piwnicach lub garażach, dlatego najlepszym sposobem jest oddanie ich do skupu złomu.