Zestaw profesjonalnego wędkarza

akcesoria wędkarskie

Wybór sprzętu wędkarskiego jest obecnie oszałamiający. Są elementy, bez których nie może się obejść żaden profesjonalny wędkarz. To przedmioty, które przygotują Cię do każdej sytuacji połowowej.

Dodatkowa linka

Kiedy walczymy z rybą jest to element kluczowy, najbardziej obciążony. Jeżeli mamy pecha nasza linka zaczepia się, pęka, plącze, a w okolicy nie ma możliwości zakupienia nowej. Z tego powodu warto upewnić się, że nasz zestaw jest zaopatrzony w dodatkowe szpule o różnych masach.

Dobrym wyborem jest drobna, jednoniciowa nylonowa linka. Jest ona prawie niewidoczna i łatwa w użyciu. Dzięki temu możemy wykorzystać ją w wielu sytuacjach.

Plecionki są trudniejsze do wiązania, ale mają większą wytrzymałość przy niewielkim rozciągnięciu. Są idealne do łowienia cięższych ryb, które mocno je obciążą.

Haczyki

Na pewno masz mnóstwo zapasowych haczyków i to bardzo dobra decyzja. W pudełku na sprzęt powinny znaleźć się różne rozmiary. W pewnym momencie możemy przecież zdecydować się na łowienie innej ryby.

Mniejsze haczyki możemy świetnie ukryć w przynęcie. Warto zdecydować się jednak na mocniejsze modele, które zamykają siłę większego haka w małym rozmiarze. Zawsze należy wybierać odpowiedni rozmiar do przynęty, której używamy.

haczyk wędkarski

Zwracajmy uwagę na zakończenie. Jeżeli łowimy ryby o twardych szczękach możemy wybrać produkt o końcówce podobnej do noża. Jednak nawet w takich przypadkach istnieje zagrożenie, że je przetnie. Zawsze łatwiej usunąć haczyk zakończony jak ostrze igły.

Niektóre haczyki mają kolce, aby utrzymać przynętę w miejscu jednak są one znacznie trudniejsze do usunięcia i mogą być bardzo szkodliwe dla ryb. Lepiej ich unikać, a w ogóle nie nadają się do ćwiczenia chwytania i wypuszczania.

Radzimy trzymać haki w paczkach, aż do momentu, kiedy będziemy ich potrzebować. Jeżeli będą luzem walać się w naszej skrzynce ciężej będzie znaleźć ten, o który nam chodzi. Jest to również niebezpieczne, ponieważ mogą nam się one wbić w dłoń. Najlepiej dorzucić do ich opakowań kilka saszetek środka osuszającego. Dzięki temu będą suche i wolne od rdzy.

Ciężarki

Ciężarki nie służą tylko do tego, by utrzymać przynętę w wodzie. Odpowiedni rozmiar zagwarantuje nam, że przynęta znajdzie się na odpowiednim poziomie.

Tradycyjnie były one wykonywane z ołowiu. Obecnie wiele z nich jest dostępna w bardziej przyjaznych dla środowiska metalach jak mosiądz, wolfram czy stal.

Mogą mieć one różny kształt – jaja, stożka, gruszki. To jaki wybierzemy powinno być podyktowane naszym środowiskiem łowieckim.

Spławiki i pływaki

Spławiki i pływaki leżą lekko na powierzchni dopóki nie mamy brania. Najważniejsze jest zawieszenie przynęty dokładnie pod nimi na idealnej głębokości. Najlepiej jest wziąć na ryby kilka różnych spławików – okrągłych lub wydłużonych.

spławik

Powinniśmy wybrać taki pływak, który jest wystarczająco lekki, by przyciągnąć naszą rybę. Potem możemy usiąść na naszym stanowisku i czekać, aż spławik pokaże nam, że mamy branie.

Przynęty

Na rynku znajdziemy bardzo szeroką gamę przynęt – od bardzo prostych po niezwykle zaawansowane. W pojemniku ze sprzętem powinno się znaleźć kilka różnych modeli. Dzięki temu będziemy mieli możliwość dostosowania się do warunków, w których łowimy i do gatunków ryb, które spotykamy.

Każda przynęta ma na celu przyciągnięcie konkretnej ryby, więc należy wybrać takie produkty, które będą odpowiadać naszym potrzebom. Błystki świetnie sprawdzą się podczas łowienia w zamkniętych zbiornikach wodnych. Są one bardzo popularne i wszechstronne. Chybotają się i dzięki temu łapią światło. Z tego powodu świetnie sprawdzają się przy drapieżnych rybach.

Najlepiej mieć w naszym zestawie wiele różnych przynęt. Jeżeli nasz plan nie działa, i ryba na którą polujemy nie bierze, możemy spróbować złowić coś innego.

Szczypce

Bez nich nie da się szybko usunąć haczyków z naszej zdobyczy. Profesjonaliści startujący w zawodach cenią je, ponieważ nie muszą tracić czasu. Co więcej przydadzą się one także do wiązania węzłów, manipulowania twardymi hakami i muchami. Szczypce z noskiem to  przydatne i wszechstronne narzędzie wędkarskie, które powinno znaleźć się w każdym zestawie profesjonalnego wędkarza.

Gdzie kupić sprzęt wędkarski?

Ekwipunek profesjonalnego wędkarza może być dość ciężki do zakupu w lokalnym sklepie stacjonarnym. O wiele ciekawszym rozwiązaniem jest zapoznanie się z ofertą internetowego sklepu wędkarskiego. W internecie mamy o wiele większy wybór, a także możliwość znalezienia najkorzystniejszych cen.