Wymrażanie pluskiew – na czym polega?

Wydaje nam się, że skoro żyjemy w XXI wieku, to w naszych mieszkaniach nie mają prawa pojawić się niechciani lokatorzy w postaci różnego rodzaju owadów. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo się mylimy, bowiem niejednokrotnie po wynajęciu mieszkania jesteśmy niemile zaskoczeni jego wyglądem – okazuje się, że nie mieszkamy w nim sami. Są jednak sposoby, by pozbyć się pluskiew, jak na przykład ich wymrażanie. Na czym taki zabieg polega i dlaczego z pluskwami należy bezwzględnie walczyć?

Czym są pluskwy?

Pluskwy to owady z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych groźne dla człowieka ze względu na to, że żywią się jego krwią. „Grasują” zazwyczaj w nocy i to w łóżkach, co jest szczególnie nieprzyjemne. Można je spotkać także w zasłonach, szafach, obiciach kanap czy foteli, żaluzjach, szczelinach i otworach w ścianach bądź za obrazami. Co gorsze, pluskwy w chwilach zaniepokojenia wydzielają nieprzyjemny zapach przypominający gnijące owoce, co jest szczególnie uciążliwe. I choć dotychczas wydawało się, że pluskwy w krajach rozwiniętych już nie występują, obecnie mówi się o ich powrocie do naszych mieszkań i domów. Dlaczego trudno z nimi walczyć samodzielnie? Bo są bardzo odporne – giną dopiero ściśnięte między dwoma twardymi przedmiotami, pod naporem ciała człowieka zostają tylko unieruchomione.

Dlaczego pluskwy są groźne dla naszego zdrowia?

Pluskwy atakują w nocy, dlatego jeśli przebywają w naszym domu czy mieszkaniu, to bardzo prawdopodobne, że obudzimy się rano z zaczerwienioną i swędzącą skórą po ukąszeniach. Zaczerwienienie to efekt wstrzyknięcia w momencie ugryzienia substancji powodującej uczulenie. Niestety na gorącym uczynku winnych raczej nie przyłapiemy – pluskwy są bowiem sprytne i razem z substancją uczulającą aplikują mam do organizmu substancję znieczulającą, która przestaje działać dopiero po kilku bądź kilkunastu godzinach – to wówczas pojawia się ślad podobny do tego pozostającego po ukąszeniu przez komara. Efekt na skórze to jednak najmniejszy z problemów zdrowotnych, z jakimi możemy się borykać po ukąszeniu pluskwy – insekty te przenoszą groźne bakterie gronkowca złocistego odpowiedzialne za takie choroby, jak zapalenie szpiku kostnego, posocznica czy zespół wstrząsu toksycznego. Co gorsza, bakterie roznoszone przez pluskwy są odporne na leczenie farmakologiczne popularnymi antybiotykami, jak na przykład penicylina.

wymrażanie pluskiew

Wymrażanie pluskiew – na czym polega i dlaczego jest skuteczne?

Na rynku istnieje wiele metod dezynsekcji, jednak nie wszystkie okazują się skuteczne, a większość z nich może być groźna dla człowieka, zwłaszcza gdy w sposób nieumiejętny użyjemy danego chemicznego specyfiku, na przykład w zbyt dużej ilości. Dlatego w kwestii walki z insektami takimi jak pluskwy warto zainwestować w usługi specjalisty, który dysponuje odpowiednią wiedzą.

Na czym polega usuwanie pluskiew i jak się odbywa? Po pierwsze jest wygodne dla mieszkańców, ponieważ nie wiąże się z koniecznością wynoszenia z pomieszczeń mebli i sprzętów domowych czy zabezpieczania podłóg. Poza tym po zabiegu wymrażania pluskiew nie trzeba wykonywać intensywnego czyszczenia, ponieważ wszystko odbywa się na sucho. Do wymrażania pluskiew stosuje się specjalnie przygotowaną mieszaninę różnych cząsteczek dwutlenku węgla, który przebiera postać określaną mianem suchego śniegu bądź suchego lodu. CO2 na początku jest w stanie płynnym, jednak specjalne urządzenia zamieniają go w postać proszku, który jest rozpylany we wszelkiego rodzaju zakamarkach – szczelinach ścian, podłóg, a nawet łóżek, kanap czy foteli. Po zetknięciu się z daną powierzchnią suchy lód sprawia, że pluskwy są natychmiast unicestwiane, a dodatkowo niszczy się przy okazji jaja składane przez samice.

Dlaczego wymrażanie pluskiew to najskuteczniejsza i najlepsza metoda walki z tymi insektami?

Jak już wspomnieliśmy, wymrażanie pluskiew odbywa się na sucho i nie wymaga późniejszego czyszczenia powierzchni. To jednak nie koniec zalet – proszek używany w trakcie zabiegu nie wnika w głąb czyszczonych powierzchni, tym samym ich nie niszczy. Najważniejszą zaletą jest jednak bezpieczeństwo dla człowieka – o ile same pluskwy zdążyły się uodpornić na środki chemiczne stosowane przeciwko nim, o tyle ludzie niekonieczne – opary tego typu środków mogą być groźne przede wszystkim dla dróg oddechowych i powodować zatrucia. Tego problemu nie ma w przypadku wymrażania pluskiew. Ponieważ do dezynsekcji stosowany jest dwutlenek węgla odzyskiwany z przemysłu, nie powoduje kolejnych emisji do atmosfery. Nie trzeba też wietrzyć ani opuszczać pomieszczeń po zabiegu na wiele dni, wystarczy jednorazowe wymrażanie, by wyeliminować wszelkie osobniki, zarówno dorosłe, jak i młode, razem ze złożonymi już jajami.