USG piersi – kiedy robić badania?

Badania profilaktyczne USG w dużym stopniu mogą zapobiec rozwojowi zmian nowotworowych piersi. Są one również skuteczne przy diagnozie wielu innych chorób jakie mogą niepostrzeżenie rozwijać się w ciele kobiety. Kiedy warto wykonać USG piersi? Jak przebiega badanie?

Czym jest badanie USG i jakie są jego zalety?

Wiele kobiet myli badanie mammograficzne z USG piersi. Podczas badania mammograficznego wykorzystuje się fale rentgenowskie, tak jak przy wielu innych prześwietleniach. W związku z tym badanie nie może być wykonywanie częściej niż raz w roku. Badanie USG jest całkowicie nieinwazyjne i można wykonywać je tak często jak wymaga tego sytuacja i stan danej pacjentki. Za pomocą USG możliwe jest dokładne ustalenie stanu piersi, sutka, kształtu i płożenia tkanek miękkich, ponadto widoczne są wszelkie zmiany chorobowe.

Kiedy i jak często wykonywać badania USG?

Badania USG powinna wykonywać każda kobieta co dwa lata od momentu ukończenia dwudziestego roku życia. Pozwoli to kontrolować wszelkie zachodzące zmiany, a w przypadku negatywnych wyników możliwe jest szybkie wdrożenie skutecznego leczenia. Po ukończeniu trzydzieste roku życia badania USG powinny być już wykonywane co roku, po trzydziestce najlepiej powtarzać je co pół roku.

Kobiety, które biorą leki hormonalne, w ciągu życia miały problemu natury hormonalnej lub miały przeprowadzane operacje piersi powinny częściej wykonywać USG. Również w sytuacji gdy ktoś w rodzinie chorował na raka piersi, jajnika, prostaty warto zdecydować się na zwiększenie częstotliwości badań. USG koniecznie należy przeprowadzać także w momencie gdy kobieta zaobserwuje ciągły i nieustępujący ból piersi, zmiany struktury piersi wyczuwalne w dotyku, gdy nastąpi wyciek z brodawki sutkowej.

usg

Warto również dobrać odpowiedni moment cyklu dzięki czemu badanie będzie bardziej wiarygodne i niezafałszowane. W drugiej połowie cyklu menstruacyjnego w piersiach możliwe jest zbieranie się wody, która niekiedy utrudnia prowadzenie USG. Lepiej do badania wybrać się w pierwszej połowie cyklu, dzięki czemu lekarz z łatwością przeprowadzi cały proces. Ponadto zalecane jest zrezygnowanie ze wszelkich mocnych dezodorantów i antyperspirantów.

Jak przeprowadzane jest badanie USG?

Badane USG mogą zostać przeprowadzone przez każdego ginekologa posiadającego odpowiedni do tego sprzęt. Proces jest szybki i prosty w przeprowadzaniu. Na początku kobieta wygodnie kładzie się na leżance. Lekarz przykłada do nagiej piersi kobiety głowicę urządzenia. Dzięki zastosowaniu specjalistycznego żelu głowica gładko przesuwa się po skórze. Lekarz bada pierś od góry do dołu, na bokach i pod pachami, wykonuje okrągłe ruchy, tak by cała pierś była dokładnie widoczna na odczycie. Następnym etapem jest interpretacja wyników przez specjalistę. Dzięki  obecnie dostępnym technologiom możliwe jest wykrycie zmian wynoszących nawet 5 milimetrów, możliwe jest także dokładne określenie czy zmiany są torbielami czy poważniejszymi guzami.

Badanie można przeprowadzić na prywatnych wizytach u lekarzy lub dzięki skierowaniu od lekarza ogólnego. Decydując się na USG u prywatnego lekarza musimy liczyć się z kosztami wysokości od 40-100 złotych. Cena może się znacznie różnić w zależności od miejscowości, regionu, wykorzystywanego sprzętu. Mimo, ze kwota niekiedy może okazywać się zbyt wysoka, warto przeprowadzić badania USG, które mogą nawet uratować życie. Dobrym pomysłem jest także śledzenie organizacji związanych z walką z rakiem. Niekiedy organizują one akcje podczas których możliwe jest bezpłatne przebadanie piersi.