Urządzenia pomiarowe dla montera sieci światłowodowej – co jest niezbędne

urządzenia pomiarowe

Montaż i serwis sieci światłowodowej wymaga profesjonalnego sprzętu oraz specjalisty, który nie tylko będzie potrafił ów sprzęt obsłużyć, ale też zrozumieć wyniki pomiarów i dostosować parametry, aby były zgodne z obowiązującymi normami. Oprócz prostych, mechanicznych narzędzi w skład wyposażenia profesjonalnego montera sieci światłowodowych powinny wchodzić różnego rodzaju mierniki.

Tak więc niezbędnymi okazują się lokalizatory uszkodzeń, które pozwolą nam na sprawdzenie, czy montowana przez nas sieć nie zaznała dodatkowego uszkodzenia podczas samego montażu, urządzenia do precyzyjnych pomiarów laserowych, mierniki mocy optycznej, urządzenia do badania infrastruktury optycznej, reflektometry oraz mikroskopy optyczne.

Mierniki mocy optycznej

Podczas montażu sieci światłowodowej niezbędny okaże się miernik mocy optycznej, który jest urządzeniem testowym. Dzięki miernikowi mocy optycznej możemy dokonać pomiaru mocy optycznej. Mierniki mocy optycznej są przystosowane zarówno do kabli jedno jak i wielomodowych. Na rynku dostępne są podstawowe modele lub zaawansowane mierniki mocy optycznej, takie jak ShinewayTech OPM-15A Optical Power Meter 850/1300/1310/1490/1550/1625nm. ShinewayTech OPM-15A Optical Power Meter 850/1300/1310/1490/1550/1625nm nadają się do zastosowań terenowych, jak i laboratoryjnych oferując przy tym wysoką jakość i stabilność.

Wizualny lokalizator uszkodzeń

Wizualne lokalizatory uszkodzeń służą do identyfikacji oraz wyszukiwania usterek włókien jedno i wielomodowych. Wizualny lokalizator uszkodzeń na przykład model INT-VLP-10 to świetny asystent do martwej strefy OTDR. Stanowi także podstawowe narzędzie konserwacji dla dzieci światłowodowych oraz LAN, systemów włókien ATM oraz systemu sieci Telecom. Wizualny lokalizator uszkodzeń INT-VLP-10 cechuje się wytrzymałą końcówką lasera, która pozwala uniknąć uszkodzeń powstających w wyniku upadku. Zapewnia też stabilną moc wyjściową nawet przy niskim stanie baterii. Wizualny lokalizator uszkodzeń INT-VLP-10 posiada też uniwersalny adapter 2,5 mm, który można dopasować do adapterów SC/LC.

Poręczny mikroskop optyczny

Do montażu i serwisowania sieci światłowodowych niezbędny jest też mikroskop optyczny. Wykorzystuje on biały LED do oświetlenia współosiowego. Jego działanie opiera się na wprowadzeniu światła do osi (ścieżki) optycznej w taki sposób, że z końcówki obiektywu światło wychodzi i uderza prostopadle w próbkę do czoła światłowodu. To umożliwia dokładną kontrolę jakości powierzchni, ponieważ światło uwidacznia zadrapania oraz zabrudzenia.

Cyfrowy identyfikator transmisji włókna optycznego

Zadaniem cyfrowego identyfikatora włókna optycznego jest wykrycie obecności sygnału optycznego, a także określenie jego typu i kierunku w dowolnym miejscu światłowodu. Cyfrowy identyfikator transmisji włókna optycznego może być wykorzystywany zarówno podczas wdrażania, montażu sieci optycznej, jak i do konserwacji i rozwiązywania problemów. Nieinwazyjna technologia pozwalająca na wykrycie makro-zgięć usprawnia badanie OFI-20A, ponieważ nie powoduje zakłóceń i uszkodzeń testowanego światłowodu. Wielką zaletą urządzenia jest jego umiejętność do identyfikacji sygnału o szerokim spektrum (przykładowo w systemie CATV). Możliwe jest także stosowanie go w testach systemów SONET/SDH & DWDM.

Miernik do analizy

Wielofunkcyjnym narzędziem pracującym z cyfrowym QAM oraz analogowymi sygnałami w sieciach CATV jest miernik do analizy QAM DS2360Q. Miernik do analizy QAM DS2360Q okazuje się być niezawodny w pomiarach większości parametrów w telewizji cyfrowej (MER, BER, a także diagramu konstelacji oraz mocy kanału) i telewizji analogowej) poziom jednoczęstotliwościowy, poziom nośności pełnego spektrum kanałów oraz szum).

Miernik do analizy QAM DS2360Q zda się również podczas rozpoczynania montażu instalacji sieciowej, a także podczas serwisu i rozwiązywania problemów. Wytrzymała konstrukcja miernika do analizy QAM DS2360Q sprawia, że urządzenie jest solidne. Zaś interfejs jest graficzny i oparty na ikonach. Interfejs jest programowalny, a ustawione wstępnie granice są na pass/fail. Wartościową cechą tego produktu jest też intuicyjnie stworzony interfejs, który ułatwi pracę każdemu technikowi.

Miernik do analizy QAM DS2360Q posiada możliwość skanowania toru zwrotnego i skanowanie widma w przód. A także test napięcia sieci AC, pomiary napięcia szumu i DC, jak również możliwość ustawienia 12 nachyleń częstotliwości. Miernik do analizy QAM DS2360Q posiada również funkcję MER, Pre-Post BER i statystyki, które umożliwiają szybką weryfikację luźnych połączeń, które są przeważnie związane z obrazami pikselowymi albo powolnym przepływem danych w Internecie DS.