Tworzenie drzewa genealogicznego – czemu ma służyć?

Obecnie, tworzenie drzewa genealogicznego jest coraz bardziej popularną czynnością, która pozwala wielu osobom znaleźć dawno niewidzianych lub zaginionych członków rodziny. W dobie komputeryzacji, istnieją znacznie uproszczone sposoby na znalezienie krewnych, nawet jeśli przebywają za granicą lub w sytuacji, gdy nie wiemy nawet czy żyją itp. W Internecie bowiem możemy natknąć się na multum artykułów oraz różnych stron, na których mamy możliwość uzupełniać własne drzewo genealogiczne, dodawać zdjęcia, grafiki oraz różne szczegółowe informacje z życia danej osoby.
Na stronach takich możemy znaleźć szczegółowe informacje o niektórych osobach. Rzadko się to zdarza, ale nigdy nie wiemy, czy osoby, których poszukujemy, również tworzą drzewo genealogiczne. Dziś, w każdym zakątku świata jest Internet, dzięki czemu mamy znacznie uproszczone zadanie.

Jak stworzyć drzewo genealogiczne?

Wystarczy, że wybierzemy jedną ze stron internetowych, na których bezpiecznie możemy rozwijać i uzupełniać drzewo genealogiczne naszej rodziny. Gdy już wiemy, na jakiej zasadzie działa strona i w jaki sposób wykonać drzewo, musimy zebrać wszystkie informacje na temat najbliższych członków rodziny. Istotne są:

  • Daty oraz miejsca urodzin i śmierci
  • Rodzice, rodzeństwo oraz dzieci i dalsza rodzina
  • Prawidłowe informacje
  • Zdjęcie
  • Ewentualne szczegółowe informacje

Tworzenie drzewa nie należy do trudnych zadań – ewentualne problemy lub niewiadome mogą pojawić się w momencie, gdy będziemy chcieli rozszerzyć nasze drzewo lub znaleźć bardzo dalekich członków rodziny. By stworzyć drzewo w sposób prawidłowy, musimy również posiadać informacje na temat określania relacji na linii rodzic – dziecko, małżeństwo, rodzeństwo, jak zaznaczyć śmierć jednej osoby i inne.

european ancestry search

Cel tworzenia drzewa genealogicznego

Każdy, kto szuka członków rodziny lub przodków, ma w tym swój własny interes. Jednym z nich jest niezwykle popularne szukanie członków rodziny, którzy zaginęli lub zostali przesiedleni podczas/po II Wojnie Światowej. Tworzenie drzewa genealogicznego ma więc za zadanie pomóc nam odnalezienie zaginionych krewnych. Poszukiwania nie zawsze są proste, czasami wręcz należy poświęcić naprawdę ogromną ilość czasu i cierpliwości, żeby uzyskać jakiekolwiek informacje na ten temat. Dalsza rodzina może znajdować się w Polsce, na Węgrzech, Ukrainie, W Rosji lub w podobnych krajach. Na wschodzie żyje bardzo wielu rodowitych Polaków, którzy najczęściej zostali przymusowo wysłani w dalekie regiony poza Polską w czasie wojny lub po jej zakończeniu. Odnalezienie swoich przodków, bliższej i dalszej rodziny, jest dziś uproszczone dzięki temu, że praktycznie każdy z nas posiada Internet. Dodatkowo, warto wspomnieć, że dość duża liczba osób korzysta z takich portali, dzięki czemu możliwe jest znalezienie swoich krewnych – może oni również prowadzą stronę, na której poszukują swoich krewnych – czyli nas.

Krewni ze Wschodu i przodkowie

Jak wiadomo, wiele rodzin zostało rozdzielonych na zawsze podczas II Wojny Światowej lub na długo po jej zakończeniu, gdy w Polsce panował reżim Rosjan. Znaczna ilość osób posiada krewnych w krajach takich jak Węgry, Ukraina, Rosja, Białoruś i tym podobne. Jest to w większości spowodowane wyżej wymienioną sytuacją – w czasie wojny rozdzielano wiele rodzin oraz bliskich sobie osób. Wiele osób pozostało za granicą i można ich znaleźć czy skontaktować się z nimi. Jednak niestety nie zawsze możemy dowiedzieć się, czy nasi bliżsi lub dalsi krewni żyją i ewentualnie, w jakim miejscu przebywają.