Rodzaje kołowrotków wędkarskich

Choć z pozoru wędkarstwo to przede wszystkim dobra wędka i przynęta, zapaleni wielbiciele wędkarstwa doskonale wiedzą, że równie ważną rolę spełnia podczas łowienia odpowiednio dobrany kołowrotek.

Na rynku jest dziś ich tak wiele, że trudno w ciemno zdecydować który kołowrotek będzie nam potrzebny – zarówno kwestie cenowe, jak i parametry są tu bardzo rozbieżne, a oznaczenia na kołowrotkach mogą brzmieć bardzo enigmatycznie.

Mocny kołowrotek to jednak inwestycja na wiele lat, dlatego warto poznać wszystkie możliwości zanim na któryś postawisz. Z tego też powodu postanowiliśmy przybliżyć nieco tematykę kołowrotków i sprawdzić, jakie rodzaje kołowrotków wędkarskich można dziś spotkać w sklepach.

To między innymi od nich zależał będzie sukces połowu!

Podstawowe rodzaje kołowrotków wędkarskich

Biorąc pod uwagę ilość parametrów istotnych w przypadku wyboru kołowrotków wędkarskich, stworzenie jednego zestawienia rodzajów kołowrotków dostępnych dziś na rynku jest właściwie niemożliwe.

Próbując sklasyfikować konkretne modele należy bowiem kierować się konkretnymi wyznacznikami takimi jak rodzaj szpuli czy metoda hamowania.

Szukając dobrego kołowrotka, który posłuży przez wiele lat, warto wybrać dobry sklep wędkarski. Pracownicy takiego sklepu posiadają odpowiednią wiedzę do tego, by doradzić w wyborze sprzętu zarówno amatorowi, jak i profesjonaliście.

Jakie mamy więc kołowrotki w poszczególnych kategoriach?

Kołowrotki ze szpulą stałą i ruchomą

Szpula to oczywiście element, na który nawinięta jest żyłka lub plecionka do łowienia ryb. Oś kołowrotka z ruchomą szpulą jest ułożona prostopadle do wędziska, gwarantując konstrukcję prostą, ale jednocześnie bardzo mocną.

Tego typu kołowrotki stosowane są przede wszystkim do wędkarstwa spławikowego, gruntowego oraz muchowego, a także do wędkarstwa morskiego. Te ostatnie znane są także jako multiplikatory – potężne kołowrotki pozwalające na nawinięcie dużej ilości żyłki lub plecionki.

kołowrotki wędkarskie

Montowane od góry wędki multiplikatory są znacznie trudniejsze w obsłudze, niż tradycyjne kołowrotki, jednak trud ten rekompensują poprzez wytrzymałą konstrukcję znoszącą duże obciążenia.

Oś kołowrotka ze stałą szpulą ułożona jest równolegle do wędki. Tego typu kołowrotki są stosowanie powszechnie w wielu metodach wędkarskich i są najczęściej wybierane jako kołowrotki prostsze w obsłudze, idealne dla początkujących wędkarzy.

Kołowrotki z hamulcem przednim i tylnym

Hamulec to kolejne kryterium podziału kołowrotków i rozwiązanie, dzięki któremu szanse na zerwanie się ryby znacząco maleją. Do wyboru mamy dwa podstawowe warianty: kołowrotki z hamulcem przednim (górnym) oraz z hamulcem tylnym (dolnym).

Blokada pierwszego umiejscowiona została z przodu i działa poprzez bezpośrednie hamowanie szpuli, natomiast w drugim przypadku hamowanie następuje z tyłu, w mechanizmie przekładni. Zwolennicy przedniego hamulca doceniają przede wszystkim jego precyzję i możliwość łatwej regulacji.

Kołowrotek z przednim hamulcem to konstrukcja prosta i lekka, przydatna między innymi w technice spinningu. Podstawową zaletą dolnego, tylnego hamulca jest przede wszystkim łatwość regulacji podczas holu ryby, korzystna podczas łowienia dużych okazów.

wędka kołowrotek

Niezależnie od wybranego wariantu hamulca, ważnym elementem kołowrotka jest możliwość wyboru tzw. wolnego biegu, czyli rozłączenia mechanizmu ze szpulą. Podczas włączenia wolnego biegu żyłka ma możliwość swobodnego rozwijania się ze szpuli, co przydaje się na przykład podczas połowu karasi, kiedy to przy braniu konieczne jest popuszczenie żyłki.

Kolejnym wariantem są kołowrotki wyposażone w hamulec walki, czyli przełącznik, za pomocą którego zmniejsza się błyskawicznie tarcie hamulca i ryba wysnuwająca żyłkę trafia na mniejszy opór, przez co dłużej pozostaje na przynęcie.

Istotne parametry kołowrotków

Wybór jednego z przedstawionych rodzajów kołowrotków daje już dobry obraz tego, jakie ryby można łowić każdym z nich. Podczas zakupu trzeba jednak zwrócić jeszcze uwagę na parametry takie jak przełożenie, pojemność szpuli, ilość łożysk, czy też masę samego kołowrotka.

Każdy z nich będzie bowiem określał dodatkowo szanse na powodzenie podczas łowienia konkretnych ryb, wygodę obsługi czy wreszcie dopasowanie do konkretnego stylu łowienia. I tak na przykład przełożenie będzie mówiło nam o tym, jak szybko żyłka nakręci się na szpulę.

Przełożenie określa się poprzez ilość obrotów szpuli po jednym obrocie korbki – im bardziej waleczne ryby i agresywna metoda łowienia, tym szybszy kołowrotek.

Pojemność szpuli jest także istotną kwestią podczas wyboru kołowrotka – łowiąc na dużych akwenach lub mierząc się z silnymi, walecznymi rybami warto wyposażyć się w dłuższą linkę, która pozwoli na wyciągnięcie ryby. A masa? Im cięższy kołowrotek, tym trudniejsze łowienie przez długie godziny.

Choć przydatny w walce z dużymi rybami, na drobne wyprawy wędkarskie może się nie sprawdzić.