Zalety i wady ogrzewania domu gazem płynnym

Decydując się na domowe ogrzewanie, zależy nam nie tylko na niewielkich kosztach, ale także funkcjonalności i możliwie największej automatyzacji procesu dostarczania ciepła. Na rynku możemy spotkać wiele nowoczesnych rozwiązań, które mają wiele zalet, ale i wad. A może warto postawić na tradycyjny  i znany od lat gaz w formie płynnej? Jeśli tak, to jakie zalety za nim przemawiają?

Ogrzewanie domu gazem płynnym ma wiele zalet

Gaz płynny, zwany inaczej gazem LPG (Liquified Petroleum Gas), to rozwiązanie współgrające z ekologią. Po drugie daje duży komfort użytkowania ze względu na brak konieczności dokładania do kotła źródła ciepła. Ponadto jeśli zainwestujemy w wysokiej klasy piec i instalację, możemy czuć się bezpiecznie i cieszyć się wydajnym ciepłem w naszym domu, oszczędzając przy okazji sporo miejsca i nie powodując przymusu częstszego sprzątania.

Ogrzewanie domu gazem płynnym to duża wygoda

Jedną z podstawowych zalet ogrzewania domu gazem, która sprawia, że wielokrotnie decydujemy się na takie rozwiązanie, jest duża wygoda. Postawienie na gaz sprawia, że nie musimy w zasadzie w ogóle doglądać pieca – ten samodzielnie dopasuje ilość paliwa w taki sposób, by udało się utrzymać zadaną temperaturę. To duża zaleta, w porównaniu na przykład do kotłów na drewno czy węgiel, których trzeba regularnie doglądać, w związku z czym nie ma mowy o powrocie do ciepłego domu bez naszego udziału.

Ogrzewanie gazem płynnym wymaga mało miejsca

Jeśli nie masz dużej działki, na której możesz składować drewno czy węgiel, to lepiej będzie postawić właśnie na ogrzewanie domu gazem płynnym. Po pierwsze dlatego, że w Twoim domu będzie czysto i schludnie – gaz nie powoduje konieczności częstszego sprzątania, która na pewno pojawi się w przypadku drewna i węgla, które wytwarzają popiół. Stosując drewno, musimy się ponadto liczyć z obecnością owadów oraz większą ilością kurzu, zwłaszcza jeśli wybierzemy kominek w salonie.

Kocioł gazowy możemy postawić w kotłowni, przechowując w niej jednocześnie na przykład zapasy żywności. W przypadku niewielkich domów jednorodzinnych i, co za tym idzie, niewielkich wymagań w zakresie ogrzewania, mały kocioł może stać nie tylko w kotłowni, ale także w kuchni czy w łazience. Ponadto możemy połączyć dwa kotły w jeden i zapewnić sobie zarówno ciepłe pomieszczenia, jak i ciepłą wodę, stosując właśnie piece na gaz płynny.

Ogrzewanie domu gazem to rozwiązanie ekologiczne

Jeśli chcemy dać o jakość powietrza i stan naszego środowiska, to wybierając kocioł na gaz płynny na pewno się nam to uda. Gaz nie powoduje bowiem wydzielania się do atmosfery szkodliwych substancji, choćby takich jak tlenek węgla i dwutlenek węgla, czego nie da się uniknąć nawet w przypadku wysokiej klasy węgla czy twardego, wyschniętego drewna.

zbiornik na propan

Zbiornik od firmy CHEM-LINE.

Stosując gaz płynny do ogrzewania domu, nie powodujemy wzrostu temperatury atmosfery, natomiast ograniczamy emisję takich substancji, jak tlenek azotu, związki siarki czy ołowiu. Gaz płynny nie zanieczyszcza gleby czy wód, więc jest doskonałym rozwiązaniem dla naszego zdrowia.

Gaz płynny lepszy od gazu ziemnego? Owszem

Nie wszędzie istnieje możliwość podłączenia domu do sieci gazowej i ogrzewania gazem ziemnym. Dlatego też w miejscach, w których nie ma dużej gęstości zaludnienia, i co za tym idzie, trudno o sieć gazową, można postawić właśnie na gaz płynny we własnym zbiorniku. Nawet jeśli kiedyś będziemy chcieli przejść na gaz ziemny, będzie to możliwe – zaistnieje jedynie konieczność wymiany dysz w piecu.

Ogrzewasz dom gazem? – zobacz inne metody ogrzewania pomieszczenia. W artykule poniżej dowiesz się jakie różnice można dostrzec pomiędzy tanim a dobrym ekogroszkiem workowanym.

Zobacz

Czy ogrzewanie gazem ma jakieś wady?

Choć ogrzewanie gazem płynnym ma wiele zalet – jest rozwiązaniem wygodnym, ekologicznym i daje wydajne ciepło oraz jednocześnie ciepłą wodę, to jednak ma sporą wodę – dość duże koszty związane z początkiem inwestycji. Zakup wysokiej klasy bezobsługowego pieca to może być duży wydatek, ponadto zaprojektowanie instalacji wiąże się z kolejnymi kosztami i formalnościami – projekt trzeba skonsultować z rzeczoznawcą bądź Wojewódzką Komendą Państwowej Straży Pożarnej.

Sam zbiornik na gaz płynny musi być odpowiednio usytuowany – 3 metry od domu mieszkalnego, 1,5 metra od płotu, 5 metrów od rowów, studzienek i wpustów kanalizacyjnych, nie sprawdzi się zatem na bardzo małej działce. Dodatkowo na początek musimy liczyć się z pewnymi wydatkami i prawnymi formalnościami, niemniej jednak w przyszłości możemy cieszyć się z bezobsługowego i wydajnego ogrzewania.

Podsumowując dzisiejszy artykuł można śmiało stwierdzić, że ogrzewanie domu gazem płynnym to korzystne rozwiązanie pod każdym możliwym kątem. Warto jednak zlecić montaż instalacji profesjonalnej firmie, takie jak CHEM-LINEhttps://www.chemline.pl/budowa-instalacji-grzewczych/instalacje-grzewcze-przydomowe/.