Gry logopedyczne do codziennych ćwiczeń

Każdy z nas wie, że zabawa korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój dziecka oraz na jego zainteresowania, pobudza kreatywność i twórcze myślenie. Już od najmłodszych lat dzieci chętnie uczą się przez zabawę, dlatego wymyślono wiele programów nauczania właśnie z wykorzystaniem elementów zabawy do nauki. To dotyczy nie tylko zdrowych dzieci, ale również chorych. Te drugie muszą poświęcić o wiele więcej czasu, aby przyswoić tą samą partię materiału. Wiedzą o tym bardzo dobrze rodzice dzieci z niedosłuchem.

Pomoc dla logopedy

Ich dzieci muszą poświęcić dużą ilość czasu na męczące ćwiczenia, trening słuchowy oraz zwyczajną naukę. Dlatego terapeuci wiedzą, że tak ważne w tego typu rehabilitacjach jest włączenie do nauki jak największej ilość elementów zabawy. Przy wykonywaniu ćwiczeń w poradni logopedycznej czy w domu, powinno się zachęcać dziecko do ćwiczeń, które łatwiej przyciągną uwagę dziecka, na przykład za pomocą kolorowych plansz. Rodzice dzieci, u których zdiagnozowano problemy ze słuchem, a konkretnie niedosłuch wiedzą, że najważniejsze i najtrudniejsze są pierwsze lata po zdiagnozowaniu choroby. Wymagają one, bowiem bardzo dużej ilości ćwiczeń. Z reguły rodzice dowiadują się w pierwszych latach życia dziecka, że ma jakąś wadę. Dziecko nie zawsze chce wykonywać ćwiczenia, bo nie rozumie jak ważną rolę pełnią one w jego rehabilitacji i dalszym rozwoju. Wytłumaczenie dziecku, jak ważna jest systematyczna rehabilitacja i trening słuchowy, jest wręcz niemożliwe. Dlatego wielu rodziców ma problem z wykonywaniem ćwiczeń w tym okresie życia swojej pociechy. Dziecko chce się bawić i poznawać świat, ale nie koniecznie spędzać czas na żmudnych ćwiczeniach. Ma problemy ze skupieniem uwagi na tym, co dla niego dobre, czyli rehabilitacji. Rolą rodziców jest właśnie pilnowanie, aby dziecko skupiało uwagę podczas treningów słuchowych. Wielu logopedów poleca włączenie do codziennych ćwiczeń gry logopedyczne. Na rynku są dostępne różne gry planszowe, które są przewidziane dla dzieci z niedosłuchem i wspomagają ich rozwój.

logopedaPrzykładowo gry logopedyczne Liger mają na celu, aby dziecko zareagowało na właściwy bodziec akustyczny. Gra wydaje dźwięk, a dziecko ma za zadanie wykonanie jakiejś czynności. Ważne jest, aby do każdej zabawy dołączona była instrukcja, tak, aby dziecko wiedziało, czego dotyczy dana gra i czego od niego oczekujemy. Również w internecie na wielu forach i blogach znaleźć można gry logopedyczne i pomoce przydatne w rehabilitacji dziecka. Takie plansze można wydrukować, wyciąć i często po pokolorowaniu są gotowe do użycia w zabawie. Tego typu plansze, z charakterystycznymi rysunkami, to doskonały materiał do ćwiczenia głosek. Do treningu słuchowego można też wykorzystać gry komputerowe z zakresu logopedii. Rodzice dzieci z niedosłuchem mają, więc ogromne możliwości, co do wyboru gier i ćwiczeń dla swoich pociech. Wielu z nich prowadzi własne blogi, na których opisują pracę, jaką wykonują ze swoim dzieckiem. Udostępniają gry, z jakich korzystają i służą radą innym, którzy dopiero zaczynają rehabilitację ze swoją pociechą.