Badania geotechniczne – komu je zlecić?

Wykonanie badań geotechnicznych gruntu przed rozpoczęciem budowy nie zawsze jest konieczne. Warto jednak je wykonać, gdyż pozwalają one ocenić najważniejsze parametry gruntu, na którym ma powstać budynek. Ich przeprowadzenie może więc pomóc uniknąć wielu problemów w przyszłości. Warto wiedzieć, w jaki sposób wykonuje się badania geotechniczne oraz kto może się tym zająć.

Badania geotechniczne – czym są?

Badanie geotechniczne ma za zadanie rozróżnić poszczególne warstwy gruntu, głębokość wód gruntowych oraz przepuszczalność. W tym celu niezbędne jest wykonanie odpowiednich odwiertów w miejscu, w którym ma powstać budynek. Badania geotechniczne powinny być wykonane przed rozpoczęciem pracy, gdyż dzięki nim można dobrać odpowiednie parametry materiałów budowlanych przeznaczonych m.in. do budowy fundamentów. Dzięki nim można również zaplanować miejsce, w którym powinien znaleźć się budynek.

Kiedy warto wykonać badanie geotechniczne?

Zaleca się, aby takie badanie wykonać jeszcze przed zakupem działki. Pozwolą one ocenić, czy realizacja wybranego projektu na danym gruncie będzie w ogóle możliwa. Bardzo często bowiem okazuje się, że warunki gruntowe nie są najlepsze, a postawienie domu na konkretnej działce może generować wiele problemów w przyszłości. Takie badania można także przeprowadzić już przed samym rozpoczęciem prac.

Od 29 kwietnia 2012 roku przeprowadzenie badań geotechnicznych jest konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. Bez nich nie można otrzymać takiego dokumentu. W przypadku prywatnych inwestorów najczęściej jednak wystarczy tylko podstawowa opinia geotechniczna.

Co znajduje się w dokumentacji geotechnicznej?

Dokumentacja techniczna powinna składać się zarówno z części opisowej, jak i graficznej. Na mapie zaznacza się miejsca przeprowadzenia odwiertów oraz ewentualnych prac odkrywkowych, jeśli ich przeprowadzenie było konieczne. Nanosi się na nią również poszczególne warstwy gruntu oraz poziom wód gruntowych

Część opisowa powinna być zdecydowanie bardziej rozbudowana. Należy w niej umieścić:

  • metody, jakie powinny zostać zastosowane w celu ochrony budynku przed wodami gruntowymi,
  • zalecenia dotyczące budowy fundamentów,
  • szczegółowe informacje o poszczególnych warstwach gruntu,
  • dane o głębokości wód gruntowych oraz przewidywanego ich poziomu.

Te informacje są bardzo pomocne inwestorom, gdyż dzięki nim wiedzą, w jaki sposób pokierować pracami.

Kto może wykonać badanie geotechniczne?

Takie badanie może przeprowadzić jedynie specjalista, który ma do tego odpowiednie uprawnienia. Oznacza to, że musi to być praktykujący geolog z uprawnieniami 5 i 7 kategorii. Ich uzyskanie jest możliwe po zdaniu egzaminu państwowego. 

badania geotechniczne

W jaki sposób dzieli się badania geotechniczne?

Wyróżnia się trzy rodzaje badań geotechnicznych. Pierwsza z nich dotyczy niewielkich budynków stawianych w niewymagających warunkach gruntowych. Druga kategoria jest związana z obiektami, które stawia się w złożonych warunkach gruntowych. Wymagają one ilościowej oraz jakościowej oceny warunków. Z kolei trzecia kategoria badań geotechnicznych jest przeznaczona dla gruntów najbardziej wymagających. Ich przeprowadzenie jest konieczne w przypadku budowli nietypowych lub takich, przy których budowie mają być zastosowane nietypowe rozwiązania techniczne. Przepisy wymagają stosowania badań trzeciej kategorii również dla budynków, które mogą mieć większy wpływ na środowisko naturalne. Wymóg ten dotyczy także obiektów z więcej niż jedną kondygnacją podziemną. 

Dlaczego warto wykonać badanie geotechniczne gruntu?

Mimo że przeprowadzenie takiego badania jest niezbędne, to warto to zrobić także dla własnego dobra. Dzięki nim inwestor może zaprojektować budynek uwzględniając np. poziom wód gruntowych, w taki sposób, aby w przyszłości nie stanowiły one zagrożenia dla konstrukcji budowli. Badania dają także możliwość właściwego doboru rodzaju fundamentów oraz odpowiednich materiałów izolacyjnych. Ma to kluczowe znaczenie zwłaszcza dla budynków z piwnicami. 

Sprawdzenie parametrów gruntu pozwala także zaplanować miejsce, w którym powstanie studnia lub zostanie umieszczone szambo. Nie warto więc oszczędzać na nich. Grunt musi być zbadany przed dobrego specjalistę, który wyda rzetelną i konkretną opinię wraz z zaleceniami. W ten sposób można uniknąć wielu problemów związanych np. z pękaniem ścian, zalaniami czy utratą stabilności budynku. Usunięcie takich mankamentów w istniejącym już budynku jest czasochłonne, a przede wszystkim kosztowne. Warto więc się przed tym zabezpieczyć.