Suplementacja kreatyną

Przede wszystkim, należy pamiętać, że kreatyna jest produkowana przez każdy ludzki organizm. Jest to związek chemiczny, który powstaje najczęściej w wątrobie. Jednak musimy dostarczać większą ilość kreatyny wraz z pożywieniem. Dlatego też warto wiedzieć, w jakich produktach znajduje się kreatyna. Jeżeli uprawiamy sport i jesteśmy początkujący, musimy wprowadzić do swojej diety dość duże ilości mięsa wieprzowego, wołowego oraz ryb. Te produkty zawierają bardzo dużą ilość kreatyny, która wzmacnia mięśnie i powoduje ich przyrost oraz rozrost. Jednak w przypadku osób intensywnie ćwiczących, najczęściej stosuje się dodatkowe porcje kreatyny dostarczane poprzez różne suplementy diety. Kreatyna najczęściej występuje pod postacią pigułek oraz proszku.  Ważne jest jednak, byśmy nie pozostawiali całego zadania, jakim jest znaczny przyrost masy mięśniowej oraz poprawa wydajności podczas ćwiczeń, jedynie tabletkom. Musimy bowiem trzymać się zdrowego i bilansowego jadłospisu bogatego w białka i kreatynę. Ponadto, ćwiczenia i odżywianie są kluczowym elementem do osiągnięcia sukcesu. Tabletki, czyli suplementy jedynie nas wspomagają.

Efekty suplementacji kreatyną

Dzięki stosowaniu kreatyny, możemy pozwolić sobie na odbywanie coraz dłuższych i bardziej obciążających organizm ćwiczeń. Ćwiczenia takie jak sprint czy podnoszenie ciężarów staną się dla nas mniej uciążliwe. Kreatyna bowiem przyczynia się do znacznego rozrostu masy mięśniowej i wzmocnienia jej. Zyskujemy więc dodatkową siłę energetyczną, którą możemy wykorzystywać na bardziej intensywne treningi. Dodatkowo, przyjmowanie kreatyny wpływa na gromadzenie się wody w komórkach. Dzięki stosowaniu kreatyny wzmożona zostaje produkcja białka i znaczny wzrost masy mięśniowej. Kreatyna dodatkowo przyczynia się do znacznego zmniejszenia kwasowości w naszych mięśniach. Dzięki temu kwas mlekowy, czyli wszystkim nam znane zakwasy, będą niewielkie lub zerowe.

Jak dawkować kreatynę w odpowiedni sposób?

Różne są metody dawkowania kreatyny. Jednak w prawidłowy sposób będziemy dawkować suplementy, jeżeli dokładnie zapoznamy się z etykietą lub ulotką. To, jak dawkować kreatynę, najlepiej jest również omówić z naszym trenerem personalnym. Osoba ta, nauczona doświadczeniem, zapewne poleci nam dawkę, która będzie odpowiednio dopasowana do naszej sylwetki, do celu jaki chcemy osiągnąć oraz do naszych predyspozycji i typu ćwiczeń. Najbezpieczniejsza dawka to 5g kreatyny dziennie. Przyjmuje się ją w kilku tabletkach. Zbyt duża ilość kreatyny w naszym organizmie zostanie bowiem wydalona wraz z moczem.

Jeżeli stosujemy kreatynę zgodnie z zaleceniami, a nasz stan zdrowia nie wykazuje żadnych przeciwwskazań jakoby mielibyśmy zaprzestać stosowania tego typu suplementu. Kreatyna jest suplementem diety i nie wpływa negatywnie na nasz organizm. Ważne jest jednak, byśmy stosowali się do wszystkich zaleceń trenera personalnego.