Sposoby izolacji garaży blaszanych

Izolacja blaszanego garażu jest niezbędna. Przede wszystkim pomaga nam wyregulować temperaturę. Dzięki temu latem wewnątrz jest chłodniej, a zimą budynek nie wychładza się aż tak. Dodatkowo pomaga to poradzić sobie z wilgocią. Mniej pary wodnej skrapla się wewnątrz budynku, dzięki czemu unikamy rdzy, która może uszkodzić konstrukcję.

Czynniki ważne przy wyborze izolacji

Kupując izolację powinniśmy zwrócić uwagę na kilka zasadniczych parametrów. Pierwszym z nich jest wartość U, która określa właściwości termiczne odpowiednie dla danego budynku biorąc pod uwagę dach, ściany boczne itp. Kompletny zestaw z wieloma ścieżkami przepływu ciepła ma określoną wartość U, która zależy od materiałów, z których wykonana jest izolacja. Wartość R wskazuje jak dobrze działa izolacja lub jaki jest jej poziom oporu cieplnego. Innymi słowy izolacja o wysokiej wartości R lepiej będzie działać i zatrzyma więcej ciepła w środku zimą, a latem mniej go wpuści. Warto również zwrócić uwagę na to czy nasz system zawiera okładzinę, która będzie zapobiegać lub spowalniać przepływ wilgoci do izolacji. Im niższa przenikalność tym lepiej. Takie rozwiązanie jest często niezbędne w ramach ochrony przed ogniem.

Rodzaje izolacji do garażu blaszanego

Wiedząc już, że izolacja jest niezbędna, i na jakie parametry zwrócić uwagę, możemy wybrać izolację. Obecnie mamy na rynku naprawdę szeroki wybór izolacji do garaży blaszanych i możemy ją dobrać biorąc pod uwagę trudność instalacji, rezultaty, a także nasz budżet. Jednym z ciekawych rozwiązań jest luźne wypełnienie. Jest ono zbudowane z luźnych włókien lub granulek. Wdmuchuje się je tak, by wypełniło wszystkie wnęki i ściany budynku. Podobnie działa pianka natryskowa. To ciecz zawierająca środek spieniający i polimer, np. poliuretan. Ją również rozpyla się na ścianach podłogach i sufitach. Potem rozszerza się ona i  twardnieje. W ten sposób powstaje tworzywo z zamkniętymi pęcherzykami powietrze, które jest świetną barierą powietrzną. Obydwa te sposoby izolacji mają tą zaletę, że łatwo dostają się do wszystkich zakamarków, gdzie ciężko byłoby zainstalować jakiś inny system. Polecane są one zwłaszcza do nietypowych budynków, lub takich zawierających wiele przeszkód.

Jednym z najtańszych, i przez to bardzo popularnych, izolatorów jest włókno szklane. Wiele osób wybiera ten materiał, ponieważ chce samemu ocieplić garaż. Owszem mogą z nim pracować osoby nawet z małym doświadczeniem, powinny jednak pamiętać, by robić to w maskach. Ważne jest także stosowanie odzieży ochronnej ponieważ małe, cienkie włókna często urywają się z rolek materiału. Po zainstalowaniu włókna musimy zabezpieczyć je ochronną okładziną lub paraizolacją. To niezwykle istotne, bo inaczej w tym miękkim materiale mogą zagnieździć się robaki, gryzonie lub ptaki. Kolejną możliwością ocieplenia garażu blaszanego jest wykorzystanie folii odblaskowej. Jej wykończenie automatycznie pomoże nam oświetlić wnętrze i sprawi, że będzie jaśniej. Jest ona wodoodporna, nie musimy się więc martwić o jej gnicie lub pleśń. Jest równie łatwa w instalacji co włókno szklane, o ile nie łatwiejsza. Nie potrzebujemy tu żadnych masek, ani odzieży ochronnej. Wystarczy, ze dotniemy ją na odpowiednią długość i szerokość, a następnie przymocujemy. Możemy do tego wykorzystać zszywki, gwoździe, a nawet klej.

Firma CGT Burnus oferuje wysokiej klasy garaże blaszane z dodatkową izolacją.

Możemy się także zdecydować na tzw. „sztywne deski” wykonane z poliuretanu, włókna szklanego bądź polistyrenu. Mają one tą zaletę, że łatwo dopasować je do naszych potrzeb. Występują w wielu wariantach o różnej wydajności. Mogą być niezwykle skuteczne w tłumieniu hałasu, utrzymywaniu ciepła i wilgoci. Tak naprawdę wszystko zależy od grubości ich cięcia. Są też stosunkowo łatwe w instalacji, nawet jeżeli nie jesteśmy profesjonalistami. Ostatnią opcją, którą chcemy wymienić są panele izolacyjne. Wykonuje się je z piankowego rdzenia otoczonego dwoma metalowymi płytkami. Przy ich wykorzystaniu możemy zrezygnować z innych rodzajów izolacji. Mają świetne właściwości termoregulacyjne, szybko się je instaluje i pozytywnie wpływają na wygląd budynku. Niestety jednocześnie są znacznie droższe niż inne rozwiązania. Odpowiednia izolacja zapewni nam komfort użytkowania garażu zarówno latem, jak i zimą. Ochroni nas przed skrajnymi temperaturami, hałasem i wilgocią. Warto więc wybrać mądrze.