Skuteczne niszczenie nośników informacji. Dlaczego czasem jest potrzebne?

dysk twardy

W obecnych czasach większość poufnych danych zapisujemy na komputerze. Pojemność dysku nie jest jednak nieograniczona, dlatego pliki czy różnego rodzaju oprogramowania często zapisujemy też na zewnętrznych nośnikach informacji. Rozwój technologiczny sprawił, że do wyboru mamy tu bardzo wiele opcji. Począwszy od płyt CD i DVD, po płyty Blue-Rey i pendrive.  Czym różnią się między sobą konkretne urządzenia?

Zewnętrzne nośniki danych — płyty CD, DVD i Blu-Ray

Płyty CD, choć stanowią pewnego rodzaju klasykę, to nadal są na topie. Najczęściej jednak zapisujemy na nich mniej istotne materiały. Między innymi dlatego, że można w łatwy i prosty sposób dość szybko je uszkodzić. Wystarczy drobne zarysowanie, by odczyt stał się bardzo utrudniony lub wręcz niemożliwy. W aktualnej ofercie większości sklepów płyty CD dostępne są o pojemności od 650 do 900 MB.

Płyty DVD, to również jeden z najpopularniejszych nośników danych. Rodzaj RW pozwala tutaj na wyczyszczenie wcześniej zapisanych danych i umieszczenie w ich miejsce nowych. To spory plus tego rozwiązania. Płyty Blue-Rey charakteryzują się z kolei zwiększoną gęstością zapisu w porównaniu do płyt CD i DVD. Ich pojemność wynosi mniej więcej 25 GB. Bywa jednak, że kupić możemy i takie, które sięgają nawet kilkuset GB.

Zewnętrzne nośniki danych — pendrive i dyski zewnętrzne, karty pamięci i serwery

Najbardziej znanym i lubianym urządzeniem służącym do gromadzenia i przenoszenia materiałów jest pendrive. Ten mały, poręczny i szczelnie zamknięty nośnik danych jest bardzo odporny. Nie straszne mu więc ani zarysowania, ani większość upadków czy innego rodzaju uszkodzeń.  Bez problemu mieści się też w kieszeni spodni lub małej torebce, a nawet piórniku. Łączność między nim a komputerem czy telewizorem zapewnia z kolei port USB. Co do pojemności, mamy tutaj całkiem duży wybór. Pendrive kupić można bowiem w wydaniu od 4 do 64 GB. Istnieją i takie, które mają jej jeszcze więcej. Wszystko zależy od naszych oczekiwań i potrzeb. To, co w szczególności przemawia jednak za wyborem tego konkretnego nośnika, to fakt, że zapewnia on bardzo szybki transfer, co jest niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku dość sporych plików.

Dyski zewnętrzne, to kolejne urządzenie pełniące funkcję zewnętrznego nośnika danych. Ze względu na ich wysoką cenę są jednak często pomijane przy wyborze. Charakteryzują się one jednak bardzo dużą szybkością transferu i sporą pojemnością, dlatego, jeśli komuś zależy na sprzęcie z najwyższej półki — z całą pewnością warto w nie zainwestować.

Ostatnimi urządzeniami, które służą przenoszeniu danych są karty pamięci i serwery. Te pierwsze wybiera się w zależności od urządzenia na którym mają być odczytywane. Serwery służą natomiast zdalnemu dostępowi do tych danych, które są przechowywane na dyskach. Wyróżniają się zawrotną pojemnością, bo sięgająca nawet kilku TB.

płyta CD

Skuteczne niszczenie nośników informacji. Dlaczego czasem jest potrzebne?

Bez względu na to, który nośnik danych mamy zamiar wybrać — w wielu sytuacjach pozostaje jeszcze kwestia usuwania informacji na nim zawartych. Czasem jest to potrzebne. Na przykład wtedy, gdy dane te są poufne, a straciły już datę ważności. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z usług firmy profesjonalnie zajmującej się niszczeniem nośników informacji, na przykład ewrant.com.pl. Cały proces odbywa się tu przy zachowaniu normy PN:EN 15 713:2009, a więc zgodnie ze standardami szeroko rozumianej kwestii niszczenia dokumentów. Wszystkie nasze materiały są zatem w stu procentach bezpieczne.