Skuteczna nauka języka na kursie

Nauka języka obcego – dla jednych kwestia zupełnie naturalna i bezproblemowa, dla innych trudna i niemalże niewykonalna. Nie sposób ukryć faktu, że to mózg jest odpowiedzialny za zdolności językowe i możliwości nauki języków obcych. To jednak nie oznacza, że nauka języka jest dla niektórych niemożliwa. Wystarczy odpowiednie podejście do tematu i kilka ciekawych technik nauki, by każdy kurs językowy stał się skuteczny. Jak podejść do kursu w szkole językowej, by wyciągnąć z niego jak najwięcej?

Dlaczego warto zapisać się na kurs?

Wiele osób decydujących się na naukę nowego języka obcego podejmuje wpierw próbę samodzielnej nauki w warunkach domowych. Choć podejście takie może okazać się skuteczne dla uzdolnionych językowo osób, większości ludzi wiedza taka nie wystarczy. Kurs językowy może być dość kosztowną, jednak zdecydowanie opłacalną inwestycją w przyszłość, choć oczywiście to od kursanta zależy jak dużo wiedzy wyciągnie on z danego kursu. Dlatego też pierwszym krokiem w kierunku skutecznej nauki języka na kursie jest wybór odpowiedniego kursu językowego.

Wiele dobrych szkół językowych posiada w swojej ofercie bogactwo wyboru, oferując swoim kursantom naukę nawet najbardziej egzotycznych języków. Nie oznacza to jednak, że ilość języków do wyboru, a raczej ilość różnych kursów w obrębie danego języka oraz metod jego nauczania. Każdy kursant odpowiada bowiem inaczej na stawiane przed nim wyzwania – podczas gdy jedni skorzystają najwięcej podczas zajęć grupowych, inni odnajdą się tylko i wyłącznie na zajęciach indywidualnych z lektorem. W szkole językowej Yellow występują różne metody nauki: grupy stacjonarne małe, większe, grupy online czy kursy dla dzieci.

Każde z podejść ma też swoje plusy i minusy. Uczestnictwo w zajęciach grupowych to okazja do rozmowy z ludźmi o różnych akcentach i poziomie znajomości języka, co skutecznie przygotowuje do kontaktu z osobami natywnymi dla danego języka. Lekcje indywidualne pozwolą z kolei skupić się bardziej na technice mówienia oraz umiejętnościach takich jak gramatyka, czytanie czy pisanie.

Jak sprawić, by kurs był skuteczny?

Niezależnie od wybranej metody, jej wad i zalet oraz podejścia konkretnych lektorów, to od uczniów zależy jak skuteczny okaże się kurs. Jedną z najlepszych rzeczy, jaką możesz zrobić dla siebie by utrwalić wiedzę zdobywaną na kursie i przyzwyczaić się do znajomości nowego języka jest próba całkowitego zanurzenia się w języku. Nie każdy ma oczywiście możliwość wyjazdu za granicę i zupełnym odcięciu się od języka polskiego, jednak nawet w warunkach domowych możliwe jest korzystanie wyłącznie z języka obcego.

Postaraj się codziennie czytać co najmniej kilka artykułów w języku obcym. Nie skupiaj się jednak na tłumaczeniu poszczególnych słów na język polski – czytaj artykuł tak, by logicznie zrozumieć go na podstawie tego, co znasz. Przyjmij zasadę zero języka polskiego – czytamy tylko w języku obcym. Podobnie ma się sytuacja ze słuchaniem, a więc wszelkimi filmami, serialami czy muzyką. Wczuj się w język i wyobraź sobie, że wszystko rozumiesz. Nie zastanawiaj się co to znaczy po polsku – staraj się myśleć w języku obcym, a zdziwisz się jak łatwo przyswajasz język.

Pamiętaj też, że to częstotliwość nauki przynosi efekty. Długie sesje z językiem obcym nie sprawdzą się tak dobrze, jak systematyczna nauka małymi kroczkami. Ważny jest ciągły kontakt z językiem – nawet 5 minut dziennie wystarczy, by przypomnieć sobie najważniejsze kwestie poruszane na kursie. I nie bój się błędów!

Nie skupiaj się na teorii, a właśnie mówieniu – postaw sobie za cel to, żeby cię zrozumiano, a nie na tym, by być bezbłędnym. Jeśli ktoś zauważy twój błąd, zapamiętaj go i staraj się nie popełniać go ponownie. Ostatnim sposobem jest po prostu łączenie nauki z przyjemnością. Wyobraź sobie, że nie musisz już czekać na nowy odcinek serialu z polskimi napisami – oglądasz go na bieżąco, bo wszystko rozumiesz. To naprawdę pobudza do nauki.