Samochód dostawczy – kiedy kupno, a kiedy wynajem?

auto dostawcze

Dla niektórych firm samochód dostawczy jest podstawą utrzymania przedsiębiorstwa. Co w sytuacji, gdy auta dostawczego potrzebujemy sporadycznie lub prowadzimy małą firmę i nie stać nas na zakup nowego pojazdu? W tym artykule wyjaśniamy kiedy warto kupić, a kiedy wynająć auto dostawcze.

Wady i zalety kupna auta dostawczego

Samochód jest dość specyficznym produktem. Wielu właścicieli aut traktuje je jako inwestycję – prawie każdy kierowca po jakimś czasie decyduje się na sprzedaż swoich czterech kółek. Niestety w większości przypadków ta inwestycja nie jest w ogóle opłacalna.

Auto bardzo szybko traci na swojej wartości, a do tego należy również doliczyć amortyzację i eksploatację, która niestety jest bardzo droga. Przez kilka lat użytkowania pojazdu musimy w niego dużo zainwestować – wymiany oleju, klocków, drobne naprawy, itd. W końcu po kilku latach, gdy decydujemy się na sprzedaż auta wychodzi na to, że pojazd stracił na wartości, a do tego „włożyliśmy” w niego wiele tysięcy złotych.

samochody dostawcze

Oczywiście kupno nowego auta dostawczego nie jest opcją pozbawioną jakiegokolwiek sensu. Bardzo dużym plusem tego rozwiązania jest to, że pojazd mamy na własność i możemy z nim robić cokolwiek tylko zechcemy. Pytanie brzmi – czy jest to warte utraty sporej ilości gotówki na rzecz napraw i eksploatacji?

Wady zalety wynajmu auta dostawczego

Wypożyczenie auta dostawczego niesie ze sobą wiele zalet.

Po pierwsze nie musimy się przejmować kosztami eksploatacji oraz zużyciem pojazdu, ponieważ kwestia ta leży w odpowiedzialności firmy zajmującej się wynajmem.

Po drugie – auto wypożyczamy tylko wtedy, kiedy tego potrzebujemy. Jest to bardzo dobre rozwiązanie dla nowych firm, które dopiero zaczynają swoją przygodę i na obecny moment nie mają jeszcze tylu zamówień. Właściciel firmy w takich sytuacjach wypożycza pojazd na określony czas i tylko za to ponosi opłacę – nie musi przejmować się niczym innym.

Po trzecie – auta z wypożyczalni w większości przypadków są nowe, zadbane oraz regularnie serwisowane, dzięki czemu osoba wynajmująca nie musi się martwić o swoje bezpieczeństwo oraz komfort jazdy.

Podsumowanie – kupno czy wynajem samochodu dostawczego?

Podsumowując – w większości przypadków to wynajem auta dostawczego jest rozwiązaniem korzystniejszym. Co prawda nie mamy wtedy auta na własność, jednakże ponosimy znacznie mniejsze koszty, co jest kluczowe przy prowadzeniu małego przedsiębiorstwa.