Radca prawny i zakres jego działalności

Radca prawny ma bardzo podobne zadania do prawnika i adwokata. Jednak nie bez powodu jest to osobna profesja. Jak sama nazwa mówi, radca prawny przede wszystkim doradza w zakresie prawa. Najczęściej pracuje on w kancelarii prawniczej, adwokackiej lub w kancelarii radców prawnych. Udziela on porad prawnych, pomaga zainteresowanym napisać różnego typu pisma prawnicze. Może on nas także reprezentować w sądzie lub w urzędzie. Radca prawny nie ma jednak uprawnień na to, by reprezentować nas w każdej sprawie. Jego zawód ma pewne ograniczenia i, w przeciwieństwie do adwokata, nie możemy się do niego zgłosić z każdym problemem.

Radca prawny w kancelarii, w urzędzie i w sądzie

Radca prawny może założyć kancelarię prawną wraz ze swoimi wspólnikami adwokatami, prawnikami lub z innymi radcami prawnymi. Pracując w kancelarii, radca prawny może udzielać porad interesantom z zakresu każdej dziedziny prawa. Zadaniem radcy prawnego jest nie tylko udzielanie porad prawnych, ale też sporządzanie opinii prawnych. Radca prawny może także brać udział w opracowywaniu nowych projektów prawnych. Jego obowiązkiem jest także obrona jego klientów w sądach i urzędach. Nie może on nas jednak bronić w każdej sprawie, lecz w większości.

Studia, aplikacja i egzamin

Żeby zostać radcą prawnym, należy przede wszystkim posiada wszelkie zdolności, które wymagane są w wykonywaniu tego zawodu. Osoba taka musi także korzystać ze wszystkich publicznych praw. Przyszły radca prawny musi mieć także nieskazitelny charakter. Znaczy to, że powinien on mieć wszystkie cechy, które cenione są u radców prawnych, adwokatów, sędziów i prawników. Co więcej, do tego zawodu trzeba skończyć studia prawnicze, aplikację prawniczą oraz zdać pozytywnie egzamin państwowy. Trzeba także zostać wpisanym na listę działających radców prawnych. Studenci prawa podczas swoich studiów uczą się wszystkiego na temat zasad z każdej dziedziny prawa.

adwokaci

Jak radca prawny może się ‘’wybić’’?

Żeby stać się cenionym i szanowanym radcą prawnym, trzeba mieć ogromną wiedzę na temat swojej profesji, wszystkich dziedzin prawa oraz świetnie sobie radzić w środowisku prawnym. Co więcej, gdy umiejętnie prowadzimy i rozwiązujemy nasze sprawy na korzyść naszych klientów, zostaniemy szybko docenieni. Radca prawny powinien wykazywać się pełnym zaangażowaniem w swoje wszystkie sprawy i nadzwyczajnym podejściem do klientów i ich problemów. W środowisku prawniczym jest się dość trudno wybić i pokazać, jednak dzięki swojemu talentowi i zapałowi do pracy, może nam się to udać.

Doświadczenie radcy prawnego

Radca prawny zdobywa swoje pierwsze doświadczenie podczas odbywania aplikacji. Jest to jeszcze forma nauki, jednak aplikant radcowski ma doskonałą okazję zaobserwować, jak będzie wyglądać w przyszłości jego praca. Ponadto, im dłużej wykonuje się zawód radcy prawnego, tym większe nabiera się doświadczenie.