Powrót do ośrodka odwykowego po kolejnym zatruciu

W momencie gdy dopada nas kolejny problem i znowu zostajemy wysłani do ośrodka odwykowego, znaczy to, że nie zostaliśmy do końca wyleczeni. Często zdarza się tak, że trafiamy do tego samego ośrodka dwa razy z tego samego powodu. Jest to przegranie z naszą słabością.

Powody kolejnej wysyłki do ośrodka są przeróżne. Wszystko bowiem na nas wpływa, zwłaszcza, jeżeli po długim czasie wychodzimy z ośrodka jeszcze niepewni, delikatni i ‘’nieposklejani’’ do końca. Powrót do ośrodka po kolejnym zatruci organizmu i przedawkowaniu leków alkoholu czy narkotyków, to ważna wiadomość dla lekarza prowadzącego. Taki pacjent wymaga jeszcze większej opieki ze względu na nieumiejętność samodzielnego poradzenia sobie z problemem.

Całkowite wyzdrowienie

Często zdarza się, że pacjenci, którzy przebywają długie tygodnie czy miesiące w ośrodkach odwykowych, osiągają efekt, który powinni osiągać wszyscy – całkowite wyzdrowienie. Jest to wspaniała wiadomość dla samych ozdrowiałych, dla lekarzy oraz dla rodziny i przyjaciół pacjenta.

alkoholik

Na taki efekt leczenia są nastawieni wszyscy lekarze z owych ośrodków, jednak nie wszystkim się to udaje. Istnieje jednak duży odsetek ludzi, którym udało się całkowicie zerwać z uciążliwym nałogiem. Skutkiem przedawkowania jest długa wizyta w ośrodku odwykowym, a lekarze znajdujący się w nim, mają za zadanie pomóc nam w powrocie do zdrowia.

Stali pacjenci

Nieczęstymi sytuacjami powtarzającymi się w ośrodkach odwykowych są tak zwani stali pacjenci. Jest to problem pojawiający się stosunkowo rzadko, jednak taki pacjent potrzebuje podwojonej, a czasem potrojonej opieki. Jeżeli ktoś trafia po raz trzeci lub piąty na oddział detoksykacyjny, znaczy to, że większość metod nie działa na danego pacjenta.

Środki ostrożności

Na oddziałach w ośrodkach odwykowych, gdzie przebywają pacjenci często jeszcze uzależnieni od narkotyków, leków lub podobnych substancji, należy zachowa szczególną ostrożność. Pacjenci bowiem nie mogą mieć dostępu do jakichkolwiek pomieszczeń socjalnych. Jest to bardzo duże ryzyko, ponieważ w przypadku złamania zasady ostrożności, pacjenci będą mieli dostęp do wielu leków i innych substancji, co może skończyć się tragicznie. Często w środkach odwykowych można także zauważyć kraty w oknach – służy to jedynie bezpieczeństwu pacjentów. W takich miejscach konieczne jest stosowanie wszelkich możliwych środków ostrożności.

Metody leczenia uzależnień

Metody leczenia pacjentów przebywających w ośrodku odwykowym zależą przede wszystkim od tego, z jakiego konkretnego powodu się znaleźli w takim miejscu. Ogólnymi metodami są terapia grupowa i indywidualna, pomoc w powrocie do zdrowego trybu życia oraz, jeżeli to konieczne – zastosowanie farmakologii. Metody leczenia są dopasowywane do każdego pacjenta indywidualnie. Każdy organizm jest inny, więc wszelkie reakcje są różne. Jednak lekarze i psychologowie pracujący w takich ośrodkach pomagają nam według wytycznych, żeby leczenie przyniosło skutek. Niektóre placówki, takie jak na przykład Ośrodek Przebudzenie, posiadają własne programy terapeutyczne, które cechują się wysoką skutecznością.