Pomoce SI – w jakich przypadkach mogą pomóc?

Ciężko zmienić postrzeganie zmysłowe, więc jeżeli Twoje dziecko zmaga się z tym jak jego mózg przetwarza informacje o otaczającym świecie konieczna jest wszelka pomoc. Nawet jeżeli nie ma ono problemów z integracją sensoryczną warto zainteresować tematem. Dzięki odpowiednim ćwiczeniom i zabawkom nasi podopieczni poznają swoje ciała i oswoją się z nimi. Wzmocnią mięśnie, uczą się kontrolować swoje odruchy i lepiej odbierają bodźce ze świata. Odpowiednie pomoce do SI pozwalają rozwijać kompetencje naszych maluchów w bezpieczny dla nich sposób poprzez zabawę.

Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna obejmuje przetwarzanie i organizowanie informacji zmysłowych z wielu zmysłów: wzroku, słuchu, dotyku, smaku, zapachu, ruchu i świadomości ciała. Zaburzenia lub dysfunkcje tej integracji mogą utrudniać interpretację informacji, wpływać na tolerancję bodźców lub przeszkadzać w wykonywaniu rutynowych zadań z zakresu umiejętności czuciowo-motorycznych. To utrudnia codzienne funkcjonowanie. Pomocna w poprawie takiego stanu rzeczy jest terapia. Wykorzystuje się w niej wiele pomocy.

terapia SI

Jak stworzyć dom przyjazny SI?

Ważne, aby pomóc swoim dzieciom poznać całe ich ciało. Na przykład siedzenie na piłce do ćwiczeń jest świetnym sposobem na rozwinięcie świadomości równowagi i siły. Podobne działanie będzie miało siedzenie na dysku, który od spodu przypomina piłkę. Dzięki temu dziecko jest aktywne przez cały czas. Pomaga to wzmacniać i rozwijać mięśnie. Jest także bardzo dobre dla kręgosłupa. To ważne szczególnie dla dzieci, które odczuwają potrzebę ciągłego ruchu, a muszą siedzieć przy biurku, by się uczyć. Turlanie się na dużej piłce może delikatnie uciskać na stawy i resetować neurony.

Ważone pasy biodrowe pomagają dzieciom siedzieć spokojniej, gdy ich nogi są poddawane presji mentalnej. Dzięki temu możemy poprawić koncentrację malucha. Możemy również stosować je na ramionach.

Warto wychodzić na zewnątrz. Okazuje się, że natura ma uspokajający wpływ na dzieci. Na podwórku wygospodarujmy przestrzeń do gier i zabaw. Zakupmy huśtawkę podwieszaną, która pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową. Świetnym elementem terapii jest też ścieżka sensoryczna czy kształtki rehabilitacyjne.

Ciekawym elementem, który możemy mieć w domu jest crash pad. To bezpieczne miejsce, w którym dzieciaki mogą skakać, rozbijać się lub odpoczywać.

Jeżeli Twój maluch ma problemy z mówieniem warto kupić bańki mydlane. Ich dmuchanie pomoże uzyskać kontrolę warg i oddechu. Dzięki temu lepiej będzie ono mogło formułować słowa.

Niektóre dzieci odczuwają ciągłą potrzebę przeżuwania. Jeżeli nie dostaną czegoś, co będą mogły tak wykorzystać, będą gryźć ołówki, ubrania, zabawki a nawet własne palce. Jeżeli zauważamy taki problem u swojego malucha zabawki do żucia są zdrową alternatywą. Dzięki temu nasze dziecko nie będzie brać byle czego do ust i dostarczać wielu bakterii. Dodatkowo zapobiegną krzywieniu się zębów.

Tanim i skutecznym materiałem, który pomaga w terapii sensorycznej jest plastelina i modelina. Dzieci mogą z niego korzystać, gdy są niespokojne, nadmiernie pobudzone lub próbują siedzieć spokojnie. Zwróćmy uwagę na to, by zakupić materiał, który będzie miękki przez długi czas. Słabej jakości modelina może szybko stać się krucha i niechlujna. Warto zaopatrzyć się też w piasek sensoryczny nazywany też kinetycznym. Jest on bardzo delikatny więc dobrze tolerują go maluchy wrażliwe na dotyk. Dodatkowo stymuluje małą motorykę i rozwija wyobraźnię.

W terapii ręki możemy wykorzystać np. ringo sensoryczne. Jego łapanie i rzucanie będzie rozwijać mięśnie. Ćwiczenie poprawia również refleks.

integracja sensoryczna

Zawsze warto puścić w tle muzykę, zwłaszcza dzieciom, które potrzebują dodatkowej stymulacji słuchowej, żeby się skupić. Niektórym podopiecznym poprawić nastrój i koncentrację pomagają olejki eteryczne. Możemy nawet kilka kropli olejku upuścić na bransoletkę skórzaną, by ulubiony zapach towarzyszył maluchowi przez cały dzień.

Jak widać wybór pomocy do domu jest bardzo szeroki. W zależności od problemów naszego malucha możemy dobrać inne zabawki, by pomóc mu się rozwijać. Zawsze powinniśmy kupować je w specjalnym sklepie i wybierać takie, które są dopasowane do potrzeb dziecka i jego wieku.

Więcej o integracji sensorycznej dowiesz się na: https://liger.net.pl/14-integracja-sensoryczna