Pakowanie próżniowe płynnych substancji

Wiele osób zastanawia się czy można pakować zupy i inne płyny za pomocą pakowarek próżniowych. Zwłaszcza, że kremy to dania idealne, by przygotować je w większej ilości i zabezpieczyć na później. Zarówno w biznesie gastronomicznym, restauracjach, jak i w domu, jeżeli posiadamy pakowacz parowy to będziemy się zastanawiać nad pakowaniem substancji płynnych.

Czy można pakować próżniowo substancje płynne?

Najkrótszą odpowiedzią na powyższe pytanie jest tak. Jednak to jak będzie wyglądał ten proces zależy od urządzenia jakie posiadamy. Musimy wiedzieć jak przeprowadzić dany proces, aby mieć pewność, że zadziała on i nie doprowadzi do uszkodzenia  maszyny.

Najpowszechniejszym sprzętem jaki wykorzystują miłośnicy urządzeń próżniowych są pakowarki w stylu krawędziowym i worki do zgrzewania próżniowego. Maszyny te mają pokrywę, która zamyka się na otwartej części torby, a następnie usuwa powietrze. Niestety gdybyśmy po prostu umieścili płyn w takiej torbie, aby ją uszczelnić maszyna wessałaby ciecz i zniszczyła sobie silnik. Takie rozwiązanie więc nie zadziała. Jednak jeżeli wlejemy płyn do worka do zgrzewania próżniowego, i ustawimy go pionowo w zamrażarce w otwartej torbie, aż trochę stężeje będziemy mogli uszczelnić worek. Nie jest to idealne rozwiązanie, ale działa.

zupa zakapkowana prózniowo

Najszybszym sposobem na uszczelnienie cieczy jest zastosowanie komorowego urządzenia do uszczelniania próżniowego. Te maszyny klasy komercyjnej mają komorę, w której umieszczona jest cała torba. Zamiast wysysać powietrze, jak robi to maszyna krawędziowa, komorowe uszczelniacze próżniowe manipulują ciśnieniem powietrza w komorze, aby usunąć powietrze. Ciecz w worku próżniowym komory pozostaje pozostawiona w zamknięciu, zamiast wciągnięta do maszyny. To najlepsze z dostępnych rozwiązań.

Często zapominanym sposobem oszczędzania płynów jest zamykanie ich w plastikowych pojemnikach próżniowych lub pojemnikach na żywność. Jest to dobra opcja do krótkotrwałego przechowywania w lodówce. Zazwyczaj wtedy nie możemy ich zamrażać i niestety nie jest to aż tak skuteczne. Musimy też zakupić odpowiednio przystosowane do tego pojemniki, które umożliwiają ręczne uszczelnianie za pomocą pokrętła lub innym sposobem.

Zalety pakowania próżniowego

Wszystkich, którzy zaczęli pakować próżniowo nie trzeba przekonywać o zaletach tego rozwiązania. Jest ono niezwykle korzystne zarówno dla naszego budżetu domowego, jak i dla przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeżeli pracujemy w branży gastronomicznej. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy ile pieniędzy marnujemy wyrzucając jedzenie, które się zepsuło. Opakowania próżniowe pozwalają rozwiązać ten problem. Badania wykazały, że pakowanie próżniowe może zwiększyć trwałość produktu z 50%  aż do 400%. Co więcej wydłużony okres przydatności do spożycia bezpośrednio wpływa na zmniejszenie strat produktów dla firm inwentaryzujących produkty. Zmniejszona utrata produktu pomaga zwiększyć zyski.

Najczęstszą grubością worka próżniowego jest grubość 3 milimetrów w przypadku niektórych suszonych worków owocowych pakowanych próżniowo sięga ona 6-8 milimetrów. Dzięki odpowiedniej uszczelce, opakowanie próżniowe może chronić produkty przed kurzem, wilgocią, owadami i wieloma innymi elementami zewnętrznymi, które mogą uszkodzić produkty. Pakowanie próżniowe jest również doskonałą barierą ochrony przed uszkodzeniami wywołanymi przez długotrwałe przechowywanie w zamrażarce.

Pakowanie próżniowe eliminuje potrzebę stosowania chemicznych środków konserwujących. Dzięki odpowiedniej mieszaninie tlenu z gazem obojętnym produkty mogą przetrwać dłużej bez użycia powszechnie stosowanych konserwantów. Atmosfera ziemska składa się z 78% azotu, który jest najczęściej stosowanym gazem obojętnym do pakowania próżniowego.

Większość worków próżniowych jest krystalicznie czysta, umożliwiając dokładne analizowanie produktów w opakowaniach na półkach.