Ochrona dłoni w pracy

Czy wiecie jaka jest główna zaleta rękawic spawalniczych? Jest to oczywiście ochrona przegubów dłoni jak i także samych dłoni pracownika podczas spawania. Według specjalnej dyrektywy 89/686/EWG to rękawice spawalnicze są zaliczane konkretnie do kategorii drugiej środków indywidualnej ochrony. Norma ENI12477 określa bardzo dokładnie jakie konkretne wymagania muszą być obowiązkowo spełnione przez rękawice spawalnicze, tak aby zapewniały one odpowiednią ochronę użytkownikowi podczas ciecia, spawania jak i także innych pokrewnych procesów. To ona stanowi połączenie kryteriów, które dotyczą testów rękawic, które są zawarte w EN407 oraz EN388.

Normy, normy, normy…

W normie EN407 rękawice spawalnicze przede wszystkim muszą zapewniać ochronę takich rzeczy i części jak: nadgarstków oraz rąk przed drobnymi rozpryskami metalu ciekłego, przed oparzeniem w wyniki kontaktu krótkotrwałego z płomieniem czy też z rozgrzaną powierzchnią oraz także przed promieniowaniem UV jak i także przed konwencjonalnym ciepłem pochodzącym od łuku. Zaś zgodnie z EN388 to rękawica spawalnicza musi ochronić każdego użytkownika przez mechanicznymi czynnikami. Te z kolei to różnego rodzaju przekłucia, przecięcia jak i także obtarcia. Norma EN12477 wyróżnia także podział rękawic spawalnych ze względu na ochronne własności oraz ich manualność co prawidłowo determinuje dobór rękawicy do odpowiedniej metody spawania jak i także występujących zagrożeń. Je właśnie dzieli się na rękawie spawalnicze typu B jak i także rękawice typu A. Jeśli chodzi o rękawice spawalnicze typu B to są one odpowiednie do prac, które wymagają bardzo dużej zręczności na przykład do spawania metodą tak zwaną TIG. Wymagania, które dotyczą ochrony tych właśnie rękawic są spełnione zdecydowanie na poziomie niższym. Jeśli zaś chodzi o rękawice spawalnicze typu A to spełniają one zdecydowanie wyższe wymogi, które dotyczą ochrony mechanicznej jak i także ochrony termicznej. Odbywa się to jednak kosztem ich manualności.

gabi

Rękawice te są przeznaczone w zasadzie do wszystkich pozostałych procesów spawania, a już w szczególności do spawania metodą MIG/MAG jak i także metodą MMA. Niektóre z modeli rękawic spawalniczych są klasyfikowane jako typ między A, B. Co w takiej sytuacji to oznacza? Oznacza to, że spełniają one wymagania zarówno typu B jak i także typu A. Musimy wiedzieć, że podczas wyboru rękawic do spawania czy jak kto woli rękawic spawalniczych należy zwrócić uwagę na dokładne nazewnictw. W branży BHP funkcjonują w zasadzie dwa pojęcia, które obowiązkowo należy rozróżniać. Pierwsze to rękawice spawalnicze, a drugie to rękawice typu spawalniczego. Pierwsze z nich dotyczą rękawic, które spełniają kryteria zawarte w normie EN12477. To one właśnie gwarantują użytkownikowi ochronę przed wszelkimi zagrożeniami w zakresie oczywiście przewidzianym przez normę. Zaś rękawice typu spawalniczego nazywane są potoczą nazwą przez samego producenta. Rękawice te bardzo często nie posiadają niezbędnej certyfikacji. Najczęściej rękawice spawalnicze są zrobione z skóry. Także tutaj znajdziemy takie produkty.