Nawozy azotowe i ich cechy

Uprawa warzyw i owoców oraz hodowanie kwiatów wymaga dużo pracy, znajomości uwarunkowań przyrody i umiejętności rozpoznawania procesów w niej zachodzących. Oprócz tego potrzebne są również nawozy, które dostarczają uprawom niezbędnych składników. W tym artykule piszemy o nawozie azotowym i jego cechach, czyli tym, jak wpływa na rośliny, czym się charakteryzuje i dlaczego warto go stosować. Zapraszamy do lektury wszystkich pasjonatów ogrodnictwa i rolnictwa.

Charakterystyka nawozów azotowych

Do uprawy roślin używa się bardzo wielu specyfików, które mają za zadanie zadziałać w taki sposób, aby plony były obfite i zdrowe. Jednym z nich jest nawóz azotowy, czyli sztuczny nawóz mineralny dostarczający roślinom jednego z najważniejszych składników, czyli azot. Jest to składnik pokarmowy, który wpływa na prawidłowy wzrost roślin i tym samym na wysokiej jakości, zdrowe plony. Dzięki nawozowi azotowemu zwiększa się szanse roślin na prawidłowy rozwój, ponieważ zawiera on to, czego czasami roślinom brakuje.

Jeśli chodzi o miejsce zastosowania nawozu azotowego, jest on bardzo uniwersalny ze względu na azot niezbędny wszystkim roślinom. W rolnictwie stosuje się zatem nawóz azotowy we wszystkich roślinach uprawnych, w tym okopowych i pastewnych. Oprócz tego wykorzystywany jest do uprawy warzyw i owoców i to nie tylko na terenach wsi, lecz również w ogrodach. Używa się go także do hodowania kwiatów w ogródkach.

Rodzaje nawozów azotowych

Warto wiedzieć, że do używania nawozów azotowych trzeba podchodzić z uwagą i ostrożnością. To dlatego, że można wyróżnić kilka ich rodzajów i każdy z nich różni się trochę od pozostałych, dlatego wybierając poszczególne nawozy, trzeba dopasować je do danych roślin, bo nie wszystkie reagują na pewne substancje tak samo. Pierwszy rodzaj to nawóz amonowy, a więc stworzony na bazie siarczanu amonu. Jest to nawóz kwaśny, dzięki czemu zmniejsza pH i jest dość uniwersalny – można go stosować do wszystkich roślin, lecz tylko w glebach neutralnych i zasadowych.

Rolnictwo wymaga dobrej jakości nawozów.

Drugi rodzaj to nawóz saletrzany, czyli zawierający różne rodzaje saletry. Dużą zaletą tego nawozu jest działanie przeciw kwasowi w glebie i tym samym zwiększanie jej pH. Jednym z rodzajów saletry jest saletra potasowa, która jak najbardziej nadaje się także do nawożenia dolistnego. Wyróżniamy również nawozy saletrzano-amonowe, czyli zawierające saletrzak i saletrę amonową, które dobrze rozpuszczają się w wodzie. Z kolei ostatnim rodzajem jest nawóz amidowy, czyli mocznik. Charakteryzuje się on niezwykle dużą zawartością azotu – jest to aż 46%. Jest świetny do nawożenia dolistnego, a z kolei nie oddziałuje dobrze w bardzo mokrych glebach.

Jak i kiedy stosować nawozy azotowe?

Jeśli chodzi o to, w jaki sposób dostarcza się roślinom nawóz azotowy, jest to robione metodą spryskiwania. W zależności od rośliny czasami spryskuje się glebę, a czasami liście – jest to wówczas metoda dolistna. Czas podawania nawozu to zazwyczaj wiosna, ponieważ wtedy rośliny mają dużo czasu na rozwój w odpowiedniej dla siebie temperaturze. Azot znajdujący się w nawozie azotowym jest im bardzo potrzebny, ponieważ jest on usuwany przez wodę, a więc za każdym razem, kiedy pada, ilość azotu w glebie jest mniejsza, dlatego musi być uzupełniana.

O czym jeszcze warto wiedzieć?

Zawartość nawozów azotowych to nie tylko azot, ale również inne, niezbędne dla właściwego rozwoju pierwiastki. Są wśród nich potas, wapń, siarka i fosfor, a także żelazo, miedź i cynk, a mogą pojawiać się też inne. Stanowią one makroelementy i mikroelementy każdego nawozu, a więc nawóz taki jest mieszanką niezbędnych składników odżywczych. Brak stosowania nawozów, które uzupełniają te składniki, skutkuje plonami gorszej jakości. Rośliny często nie mają takich kolorów, jakie powinny mieć, a plony są znacznie mniejsze, jakby nie do końca rozwinięte.

Warto pamiętać również o praktycznej kwestii dotyczącej kupna nawozu. Jest to towar z bardzo krótką datą przydatności, dlatego warto na nią zwracać uwagę. Co więcej, nie warto kupować dużych zapasów – jeśli nie zostaną one zużyte w wyznaczonym terminie, nie będą się nadawały do późniejszego wykorzystania, a pieniądze będą stracone.

Nowoczesne nawozy znaleźć można tutaj <<